1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Symbiyotik zooxanthellgae alg mercan ilişkisi

Başlığı 'İleri Seviye Deniz Akvaryumu Konuları' kategorisinde Çağatay Utku tarafından 25 Nisan 2019 başlatılmıştır.

 1. Çağatay Utku

  Çağatay Utku

  Mesajlar:
  747
  Yer:
  İstnbul-Bahçeşehir
  İsim:
  Çağatay Utku
  Red-Sea nin alg manangment programından çeviridir.

  Doğada mercanlar yüzeyel yumuşak dokularında Zooxanthellae algaeleri 0.5-5 milyon/cm2 civarında barındırır. Mercanlar enerji ihtiyaçlarının %85 ini Zooxanthellae alglerden %15 ini ise suda bulunan karbonhidrat, amino ve fatty asidlerinden sağlar. Bu enerji kaynakları mercanın protein üretmesine ve kemik yapısının gelişmesini sağlar.

  Zooxanthellaer tropikal sularda primler enerji kaynağı olarak güçlü güneş ışığını kullanır ve ev edindikleri mercan için gerekli olan karbonhidrat, amino ve fatty asitleri sağlayarak metobolik süreçler için dengeyi sağlar. Mercan ev sahipliği Zooxanthelle nitrojen bileşikleri, fosfat ve Co2 gibi enerji kaynakları sağlar.

  Bu simbiyotik ilişki yoluyla yapılan besin transferi ekolojik başarının anahtarıdır. Bir başka faydası Zooxanthellae tarafından kaplanan mercanın güçlü radyasyon ışınından korunmasıdır. Doğada Zooxanthellae mercanı yoğun ultraviyole den ışık enerjisini emerek korur bu gölgeleme sayesinde mercanın narin yumuşak dokusu zarar görmez.

  Doğada Zooxanthellae populasyonu mercan tarafından salgılanan besin maddeleri( nitrat, fosfat) miktarı tarafından kontrol edilir fakat resif akvaryumlarında alg besinlerinin miktarına çabucak adapte olur eğer besin miktarı kontrolsüzce artarsa Zooxanthellae populasyonu ve yoğunluğu artabilmektedir.

  Yüksek besin miktarının artırdığı Zooxanthellae populasyonu doğal dengeyi bozarak mercan ve Zooxanthellinin uygun besinlerin kullanımı için yarışmalarına yol açar. Bu durumda dışarıdan besin verilmezse mercan beslenemez. Zooxanthellae populasyonundaki bu artış nedeni ile mercan koyulaşmaya ve koyu kahverengine dönüşüp kendi canlı parlak pigmentleri gizlenmesiyle sonuçlanır. Kabul edilebilir düzeydeki Zooxanthellae populasyonundaki yüksek artış mercan büyümüseni hızlandırılmasını sağlar

  Sudaki alg besinlerin de (nitrat/fosfat) azalma nedeni ile azalan Zooxanthellae populasyonu besin olarak direkt olarak mercan tarafından verilen alg besinleriyle sağlanır. Bu durumda azalan Zooxanthellae miktarından dolayı mercan daha az beslenir ve daha az radyoaktif ışıktan korunabilir.
  Bu şartlar altında eğer suda uygun besin maddeleri (karbonhidrat, amino asit, vitamin) varsa mercanlar yumuşak dokularında kendini koruyacak enerjisini üretir. Böyle bir durumda suda yararlı mikroelementlerinde varlığıyla mercan kendi doğal ultraviyole korumasını oluşturup yumuşak dokusunda pigmentasyon artışına sebep olur. Bu da mercan da renklenme artışına yol açar.

  Önerilen Nitrat ve Fosfat değerleri
  -Mixed reef nitrat: 1-2 ppm fosfat :0.08-0.12
  -Sps dominant nitat: 0.25-0.5 fosfat :0.01-0.02

  Bilgi paylaşıldıkça çoğalır.

  https://www.redseafish.com/reef-care-program/algae-management-program/#Zooxanthellae
   
  Düzenleme: 25 Nisan 2019
  veysel, kiplik, hiter ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
 2. Oktay Kuştutan

  Oktay Kuştutan

  Mesajlar:
  553
  Yer:
  YunusEmre / Manisa
  İsim:
  Oktay Kuştutan
  Teşekkürler bilgilendirme için.
   
  Çağatay Utku bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş