1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Su deposundan Koi Balık Havuzu Yapımı

Başlığı 'Havuz ve Gölet Forumu' kategorisinde molossus tarafından 9 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

1. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Caner bey bu şekil taşlar olacak gözenekli yapısı olan içine bakterilerin kolonileşebileceği canlı kayalar.
    (Temel hocam nasıl öğreniyomuyum bu işleri :D)

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Mayıs 2016
  2. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Bu taşlardan çooook gördüm ama nerede gördüm inanın hatırlayamadım. Tekne turuna çıkıp, tüm koyları denizden gezmenizi öneriyorum. Eminim istediğinizden fazlasını bulursunuz.

3. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Tamamdır hele bir gelmek nasip olsunda, gezip görmesi bulması kolay inşallah :)

4. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Her zaman beklerim Emrah bey.

5. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Gizli aydınlatma için kullanacağım hortum led ışık geldi. Bir ucunu sıcak silikonla izole ettim. Cam boyasıyla renklendireceğim. Aklıma takılan bir konu var; Tabancayla uygulanan sıcak silikon kuruduktan sonra suya temas etmesi halinde balıklara zarar verebilir mi?

6. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Cevaba gerek kalmadı; hortum suya temas etmeyecek.

7. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Bahçede bir kaç küçücük söğüt fidanı buldum. Bunları da saksıya eklemeyidüşünüyorum. Kullandığım dezenfektan, bitki vs için litre bazında doz vermiş fakat ne kadar beklemesi gerektiğini yazmamış.

Bahçeden topladığım bitkileri ne kadar süre dezenfektanlı suda bekletmeliyim?

8. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Bitkiyi dezenfekte etmenizin nedeni nedir ?

9. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Mikrop olabilme ihtimali. Gerek yok mu?

10. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Ne mikrobu hocam gölden bitki çıkardık defalarca Bursadan Abdullah abi getirdi, Aydostan gölden Temel hocam çıkardı benim için, hepsini paludaryuma koyduk en narin balıkları koydum içine hiç birşey olmadı, böyle ilaçlar bitkileri öldürürler.

11. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Göl değil emrah bey, orman gibi bir bahçe. Neyse... Direk dikerim olur biter.

12. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Bahçeden aldığınızı anladım zaten, biz gölden aldık ve su pisti, bahçeden hiç birşey olmaz merak etmeyin suyun altında durulayın olsun bitsin ;)
    Bu arada fidanları sökmeseydiniz yeni bir dalı yeşertseydiniz daha iyi olurdu söğüt çabuk yeşerir zaten.

13. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Merhaba.
    Bir kaç gündür bilgisayarın başına geçemedim.
    Kısa bir rapor vereyim;
    Balıklar gayet sağlıklı ve hareketli ;) Neredeyse her gün biraz daha büyüyorlar.
    Küçük hatta yok sayılabilecek filtreye rağmen su ilk günkü kadar temiz.
    Japon şemsiyesi sürekli yeni dallar çıkarıyor ve bu dallar öncekilerden çok daha kalın, aynı zamanda çok da güçlüler.
    Söğüt diye topladığım fidanlar başka ağaç olduğundan saksıya eklemedim gizli:
    Geçen süre zarfında balıklara yem vermek ve ışıklandırma ile uğraşmak dışında yeni bir şey yapmadım. Fotoğraflar aşağıda. İlk fotoğrafta kırmızı yuvarlak içindeki meraklı canlıya dikkat :F

Bu arada deponun güneş görmeyen iç yan duvarlarında az da olsa yosunlanmalar gördüm. Bunlar için doğal çözüm ne olabilir?

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Gelişmelere çok sevindim. Koi var havuzda kedi olacak etrafında tabi. Dikkatli olmak lazım. Yosun oluşan bölgeye önlem almanızı önermem, koiler o kısıma doğal önlem alacaklardır. Severek tüketiyorlar yosunları.

15. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Üç tane kedim var. Gayet terbiyelidirler ;) İki tanesi zaten havuzun yanına bile uğramıyor. Sadece fotoğraftaki uğruyor, meraklı meraklı bakıyor. Sonra da kıvrılıp, balık manzarasında uyku keyfi yapıyor :F
    Ben yine de yalnız bırakmıyorum.
    Yosun olayınaysa çok sevindim.

16. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Tekrar merhaba
    Birkac sorum daha olacak;

Havuzuma, daha dogrusu japon semsiyelerinin bulundugu saksiya su sumbulu ekledim. Coook uzun kokleri vardi ve koklerine yapismis yesil yosunlar vardi. Bu yosunlardan arindirmak icin kokleri biraz kestim. Umarim yanlis yapmamisimdir. Bu bitkileri havuz icinde serbest dolasima birakmamda sakinca var mi?

Daha once bahsettigim gibi havuzda sadece ic filtre var. Bu filtre yardimiyla suya nadiren hava veriyorum. Surekli hava vermem gerekir mi?

Son olarak; ilerleyen zamanda bir havuz daha yapmak istiyorum. Bu tip havuzlarda, havuzun yaz kis disarida kalacagini, neredeyse hic gunes gormeyecegini ve Bodrum`un iklimini dusunursek, baska hangi balik turlerini (lepistes vb) besleyebilirim?

17. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Bodrumda havanın kış aylarında en son kaç derece olduğuna bağlı birşey bu 22 derecenin altındaki suda canlıdoğuran türleri beslenmez ancak japon balıklarının değişik türlerinden besleyebilirsiniz, canlıdoğuranlardan sadece gambusya olur onuda beslemek istermisiniz bilmem :)

18. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Son durum

19. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Kış aylarinda su sicakliginin 22 derece altina dusme ihtimali kesin diyebilirim.
    Isitici kullansam deponun buyuklugu sebebiyle sorun olur mu acaba?

20. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Isıtıcı kullanmak çok masraflı olacaktır, kaldıki açık hafadaki soğukla ısıtıcınız başedemez son ayarında yaksanız yine su buz gibi olacaktır

Sayfayı Paylaş