1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvarist ve üretim

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 8 Kasım 2008 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bir çoğumuz forumlarda gezindiğimiz, mesajlar yazdığımız süre içerisinde yavru almak isteyen, üretme arzusu duyan genç arkadaşlarımızın çabalarına şahit oluruz. Bu istek ve çabalar hobinin güzel bir parçası olarak görülür. Çok normal karşılarız ve doğaldır da ama birçok açıdan yanlışları bulunuyor. Akvaryum hobisine aslında gerçek anlamına ters düşen uygulamalar içerdiğinin bilinmesi lazım. Zevki en üst noktasında yaşamanın aslında çok sağlıklı türler yaratmak, araştırmanın bize katacakları olduğunu, gözlemlerin getireceği sevgi yoğunluğunun daha bağlayıcı olacağını unutmuş vaziyette akvaryum hobisini sadece fazla yavru almayla eş değer tutuyoruz. Beslediği canlıların anatomik özelliklerini bilmemesinin yanında, kusturma sırasında deformasyona uğramış bir larvayı gördüğünde kendisinin suçu olup olmadığını araştırmak yerine, bir sonraki yumurtlamayı düşünmektedir.

Bu kadar çok aynı türlerden yavru almak bize ne katar ?

Kuşkusuz hobi anlamında hiç bir şey katmayacaktır. Bu gün esnaf arkadaşların akvaristlerin ürettiği balık yavrularını 100 gr yemle eş değer tutmasını, acaba aynı türden sürekli yavru alınmasına bağlamak yanlış olur mu ?

Bu yavrular alınırken amaç çok sağlıklı olmaları yanında renk ve form olarak üst düzey olması değil ise, sayınında bir önemi olmayacaktır.

Bir akvarist fazla yavru almak yerine eğer çok kaliteli ve görsel olarak mükemmel seviyede yavru hedeflemiyorsa, alınacak olan zevk tatmin edici olmaktan çıkacaktır. Görselliği ön planda olan bu hobi, bize en güzel keyifi bu platformlarda şaheserlerimizi sergilediğimizde gelen yorumlarla gelecektir. Kimse sizin yavru sayınızla ilgilenmiyecektir.

Gelen yorumları bir kenara bırakırsak, bize vercekleri neler olabilir?

Bu kur yapma anına belkide bir çok kez şahit olmuştur arkadaşlar, fakat, aşağıdaki görüntüye malesef bir çok arkadaş uzak kalmıştır. Bu görüntüleri görmeyen hobici olması üzücüdür.

Tehlike anı anne ve yavruları:

Bu görüntüler hobiyi gerçek hobi yapan görüntülerdir. Dişi balıklar, kuluçka süresinde sağlıklı bir kvaryumda yem alabilir, zayıflıyorlar kusturuyoruz düşüncesi mazeret değildir. Hatta yavrularınıda küçük yem parçaları ile beslerler. Her akvaristin bir yavru akvaryumu olmalıdır. Bu süreç orada atlatılmalıdır. Akvarist arkadaşlar, akvaryumlarında çok sayıda ölmeden kuyruk sallayan yavru yerine, artık daha fazla çeşitte ve kendilerine özel yavrular hedeflemelidir. Sağlıklı ve doğal gelişimini tamamlayan renk güzelliğini ortaya koyan yavrular hobimizi Ülkemizde daha ileri taşıyacaktır.

Burcuburcu, Bozzzok, Efebru ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  2. taygun

taygun Guest

Ynt: Akvarist ve üretim

Elinize sağlık Temel, Anlamlı bir yazı. ;)

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Teşekkür ederim Tamer Abi. Bu konuları çıplak olarak düşündüğümüzde ve platformlara genel olarak baktığımızda sarı prenses balığından yavru almaya çalışandan başka akvarist neredeyse çok az. Oysa daha bir çok tür mevcut. Elbette yavru alınma isteği sadece sayıya odaklanırsa, bu türlerin durumuda sarı prenses'den farklı olmayacaktır. Eğer bu hobiden şevk almak isteniyorsa, üstün bir ırk hedeflemelidir. Bunun dışında hiç kimsenin yavru sayısı hiç kimsenin ilgisini çekmez. Şahsen benim bu güne kadar çekmemiştir. Esnafında çekmiyor olacak ki, bu türün yavrularına değer vermiyorlar artık.

4. atlantis

atlantis

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Murat Yıldız

:basardim::basardim::basardim: Başka söze gerek yok..Muhteşem olmuş elinize sağlık..Bu görüntüleri 89-90 yılları arasında bir dostumun akvaryumunda izlemiştim..O akvaryumda baş rolleri bir çift ateş ağızlı çiklit oynuyorlardı..Beni çiklit beslemeye ve üretmeye iten en önemli an o yavru balıkların tehlikeyi hissettikleri anda korkuyla anne ağzına kaçışmaları ve anneninde hiç bir zarar vermeden tekrar geri salıvermesini izlememdi..

5. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Evet, hobiciler artık yaşaması zor olan hatta üretimi zor olan balığı beslemeli.Ne olursa olsun bu hobide bir ego var.Zoru başarmak isteği var.Örneğin bir sarı prenses,yunustan yavru almak varken bir discustan,tropheustan,calvustan,frontosa vs'den yavru almak var.Bu olay hobiye bir heyecan getirmekte.Bu işin içinde farklı olmak, zoru elde etmek var.Ve çaba hat safhada...Sürekli olarak nasıl hızlı sonuç elde ederim mantığı ile sürekli araştırmak var.Bu da farkında olmadan bir hobiciyi ilerletir.

6. Desert Falcon

Desert Falcon

O tür lepistes yavrularım oldu.Aslında böyle birleşik değil ama dropsy limiş gibi şişmiş yavrularım oldu ve iyi kaçamadıklarından diğerleri tarafından yenildiler.Keşke fotoğraflayabilseydim.Yazı çok güzel olmuş,teşekkür ederimm.

7. seyyaHH

seyyaHH

Yer:
    Ankara
    İsim:
    KÖKSAL YILDIRIM

Katılmamak takdir etmemek elde değil. süper bi paylaşım.

8. MertBalim

MertBalim

İsim:
    Mert
    Temel abi, ben yavruluk alıyorum file içine koyuyorum hamile balığı içine birde düzenek sağlıyorum kendi erişinceye kadar duruyor yavrular ağızında sonra zaten kendisi bırakıyor anne bir müddet sonra bırakıyor yavruları bende salıyorum akvaryuma yavrular orda kalıyor.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mert, senin balıkların Cichlid türü sanırım, tül yavruluk bu türe uygun değil. İlave olarak yavrularını ağzından boşaltan anne yavrularını yemediği gibi, tehlike anında uzun bir süre daha ağzına toplayarak korur. Bu açıdan tül yavruluk yerine küçük akvaryumu tavsiye ederim. Yavrular ve akvarist açısından bakılırsa, sağlıklı ve üst düzey yavruları hedefleyen ileri hobiciliğe yavru akvaryumları daha uygun. ;) Yavrularını salan zayıf ve yorgun anneyi akvaryuma salmak anneyi zor ortama terk etmek anlamına gelir. Toparlamadan diğer erkeklerin tekrar üremeye zorlaması, kalabalık akvaryumda yeterince ve onun ihtiyacına özel beslenememesi gibi önemli konuları düşünmemizi gerektirir.

Kısaca, ayrı bir akvaryum, kaliteli, sağlıklı, üst düzey renk alımı, tekrar toparlamış sağlıklı anne için yavru akvaryumu kampanyamıza sende katıl. ;)

Saygılarımla...

10. MertBalim

MertBalim

İsim:
    Mert
    Katılayım Temel abi, link verirmisin? Balıklarım malavi cikletleri. Tül yavruluktan sorun gelmez abi bu farklı normallere benzemiyor spariş üzerine yaptırmıştım. Akvaryumcuda onaylamasıyla yapıldı. TSE damgasız :D

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Link yok Mert :D Kampanyamız derken mecazi anlamda demek istedim. Yani daha profesyonel olarak akvaryumda üretim yapan hobicilere katıl, bu şartları imkanın varsa kur demek istedim. ;)

12. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Cevap: Akvarist ve üretim

Portala yeni üye olduğumdan tüm başlıkları yeni okuyup cevap yazabiliyorum.Böyle güzel bir konunun da sadece bir kaç mesaj ile cevaplanmış olup neredeyse 2 yıldır katılım olmaması da düşündürücü.Çok değerli bir paylaşım olmuş.Benim de bu konu ile alakalı bir kaç sorum olacak.

Ben Malawi Cichlidleri besliyorum (2 haftadır akvaryumum var).Hedefim asla sadece sp den yavru almak olmadı.Benim amacım daha değişik türlerden yavru almak.Ancak bahsedilen "Üstün ırk" nedir?Yani kusura bakmayın,ancak denmek istenen iki farklı türün çiftleştirilmesimidir?İlk akvaryumumu 2 hafta önce aldım.Dolayısıyla bu konularda olağanüstü cahilim.Sorabileceğim saçma sorular bilgisizlikten kaynaklanıyor ki ben de zaten bilgilenmek istediğimden soruyorum sorularımı.Evet,üstün ırk nelerdir?Sağlıklı bir üretim için neler olmazsa olmazlardandır?Beslediğim balıklar :

1) Afra Cobue
    2) Elongatus Neon Spot
    3) Elongatus Chewere
    4) Elongatus Mpanga
    5) Demasoni
    6) Sarı Prenses
    7) Mavi Prenses

Alacağım yeni balıklar :

1) Sarı İmparator
    2) Kırmızı İmparator
    3) Mavi İmparator

Bu balıklara sağlıklı yavrulamayaptırabilmek için neler uygulanıp yapılmalı?Hangi balık türlerine tül hangileri için de küçük akvaryum hedeflemeliyim?

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yorumuna gönülden teşekkürler. İtiraf etmek gerekirse içimden geldiğince yazdığım ve yıllar içerisinde diyelim internet yokken esnaf buluşmalarından ve internetten sonrası buralardan gördüklerime, duyduklarıma kendi tecrübelerimi de ekleyerek içtenlikle yazdığım bir yazıdır. Evet ciddi anlamda sarı prenses balığını şuursuzca üretenlere kızıyorum ve bunu her fırsatta yazarım. Bunun altında yatan birçok sebep var.

Yukarıda üretmek istediğiniz türlere bakınca aslında size makalelerin kralını yazabilecek kabiliyette olsam dahi 1000 adet makale bile üstün ırk üretimini mümkün kılmaz. Bunun sizinle alakası olmadığını belirtip genel hobimiz içerisinde tek tür üzerine uzmanlaşmış hobicilerin olmamasına bağlarsak daha iyi anlaşırız sanırım.

Üstün ırk benim söylemim ve gerçekten çok güzel bir söz bence. Bir akvaryumda sıradan 10.000 adet x tür yavrusu göreceğime ve onlara 1000 Lira değer biçip satın alacağıma 10 adet üstün yavru ırkına 1000 Lira vermeyi tercih eder veya akvaryumda görmeyi tercih ederim.

Üstün ırk tabiri aslında çok basit; Bir türün uzun zaman kapalı sistemlerde soyunu yürütmesi...Doğasındaki su değerlerinden kopuk ve farklı değerlerde adeta evrime zorlanmış olması...Son derece net bir kavram olan zeki ve çevik olanın hayatta kalmasıyla süre gelen bir ırkın istinasız tüm bireylerinin yaşamda tutulması...Kan kavramına bakılmaksızın kardeşlerden yavrular alınması...Dişi haremine sahip bir erkek balığın Muhteşem Süleymen edasından çıkarılıp harem ağası modunda büyümeye, gelişmeye, serpilmeye zorlanması sonrası baskınlıktan basılan balığın yavrularının alınarak bir sonraki ırkın daha başından kuyruk sallayan nesneler haline getirilmesi dersem nasıl olur ? Sıradan ırk diyebileceğimiz yavru bireyler olmadığında yani bunlar yapılmadığında üstün ırk gelir.

Başka bir boyutu daha var elbette sürece dair; Daha 2 cm olup ama renkten, güzellikten yüzüne bakılmayan Cichlid yavrularını esnafta göreniniz çoktur. Bunlar hormonlu balıklardır ve üremelerine engel değildir ancak ! Bu balıklar olmaları gereken boyut, form ve rengin yarısının yarısına ulaşamayan balıklardır ve unutmayalım ki bunlar bir yeni ırkın başlangıç genleridir.

Net yazmam gerekirse; Bu kadar çok türü bir arada üretmek için yer, ortam, tek tür uzmanlığına sahip miyiz ?

Sevgiler...

METİN SUVAR ve hasanaytekin bunu beğendi.
  14. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT

Yazıyı şimdi fark ettim. Çok güzel bir yazı olmuş, her bir kelimesine katılıyorum.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  15. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Elbette ki o uzmanlığa sahip değiliz,değilim.Zaten benim amacım öncelik olarak bu alacağım balıklara hakkıyla bakabilmek,onlara olumlu koşullar altında bir yaşam verebilmektir.Biraz zaman geçtikten sonra da belirleyeceğim balık türünden üretmek istiyorum.Amacım bunları satmak değildir.Bir şeyler üretmek,bunları başkalarıyla paylaşmak istiyorum.Ben akvaryumumda değişik renkler,canlılık olsun istiyorum.Fazla çeşit balık türü yazmış olmam bundandır.Ancak tek tip balık da alıp sadece o türü de besleyebilirim.Sarı-mavi kombinasyonu olan balıklar çok hoşuma gidiyor.Daha büyük akvaryum alacağım.Elimdeki 100*45*30 ike yeni alacağım 100*75*55 olacak.Burada bahsettiğiniz gibi güzel bir ırk oluşturabilmek adına gerekli ortamı da çok daha rahat yaratabileceğim.

Bahsettiklerinize tamamen hak veriyorum.Mesela etrafımda tanıdığım ne kadar akvarist varsa hepsi de üretim yapıyor ama yine hepsi de istisnasız sadece sarı prenses üretiyorlar.Ben bunu yapmak istemiyor ve farklı olmak,başka,daha yeni ve görsel canlılar üretmek istiyorum.Bunun için de izlenmesi gereken en sağlıklı ve doğru yol nedir diye size sormak zorunda kalıyorum.Sizin tecrübelerinizden istifade etmek,yanlış yapmadan hem balıklara zarar vermemek,kendim de zevk almak istiyorum.Umarım kendimi ifade edebilmişimdir? :)

hasanaytekin ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Düşünce ve aktarım muhteşem. Sohbet şeklinde yazışmayı sevdiğim için ıvırmadan ve kıvırmadan düşüncemi yazmaya çalışayım. Bugün birçok arkadaşımızın Fo veya F1 balık peşinde olduğunu görüyoruz. Bunun temelinde saf ırkı edinmek mücadelesi yatar ve itiraf etmek gerekir ki sahiden bu balıklar elde edilebilirse üstün yavruları yakalamak kolay olur. Düşününce doğal su değerlerini yakalamaya çalışma mücadelesinin bir anlam ifade ettiğini görürüz, aksi halde yedi ceddi bizim büyük şehir Belediye suyuna alışmış balıklar için bu mücadele biraz kaşıntı yaratır. Alınan yavruları ayrı bir yerde son derece iyi gözlemlemek gerek. Elbette çok iyi bir besleme periyodu olmalı ve bu gözlem bize tek tek hangi bireylerin uçup, şişip, patlayacağını gösterecektir. Bu ayrımı yapıp bu gelişen yavruları aynı anne ve babanın yavrularıyla eşletirmemek en güzeli devamında ancak ciddi emek ister. Gelişimi zayıf olanları ne yapacağız dersen ona benim de cevabım yok açıkcası.

Bazı kaynaklar yavruların bol kayalıklı akvaryum içerisinde diğer erişkin bireylerle bırakılmasını önerir. Çünkü hayatta kalanların en zeki ve dikkatli olanlar olacağı kesindir. Etik kavramına uygunluğu tartışılır ancak bu yol da vardır.

Fo veya F1 imkanımız yoksa hepten bitmiş değiliz tabii. Ancak çok sıkı hobici balıklarını takip etmek, esnafı gezmek ve araştırmak sonrası erkek balığı ve en az 4 dişiyi seçmek gerekir. Bazen şahit oluruz bir akvaryumda en 100 Ahli yavrusu vardır ve hobiciden gelmiştir esnafa. Bunların içinden biri gerçekten farklıyım diye bağırır, bu tarz yavru bireyler fazla sayıda dişi içerisinde son derece iyi beslenirse ve su değerleri yavaş yavaş doğal ortamına çekilirse istenilen ölçüde yavrular alınabilir.

17. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT

Eray Bey'e katılıyorum. Akvaryum hobisi sadece balık üretmekten ibaret olmamalı. Üretim olacaksa, farklı farklı türler de üretilmeli, tecrübe edilmelidir. Mesela ben bundan birkaç sene önce (4 veya 5 sene oldu sanırım) neon tetralarımı üretebilmiştim. Acayip bir heyecan yaşamıştım, tarifetmem mümkün değil.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  18. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Sayın Temel hocam yazınızın yerinde ve güzel bir yazı olduğunu düşünüyorum. Ama üretimde farklı tür arayışları ancak belirli bir deneyime ve doyuma ulaştıktan sonra olmalı kanımca. Aksi taktirde deneyimsiz birisinin Frontoza gibi bir canlıyı bırakın üretmeyi akvayumunda beslemesi bile oldukça zordur.

Ancak genel olarak baktığımızda diğer birçok alanda da olduğu gibi memleketim insanı bu işe önce basit bir hasap yaparak giriyor. " konsere 1000 kişi gelse, 50 tl den, bayaaa iyi yauf. " :) Akvaryum işi de öyle; Her çift ayda 50 yavru verse, tanesi 3 tl den... Bir de on çift olsa akvaryumda, ufff ne para :) "

Diğeceğim o ki bu işi zevk almak için yapanlar, izlerkende beslerkende üretirkende tür seçerkende öncelikli olarak zevk almayı hedeflerken, amacı farklı olanlar da bir iki çabadan sonra zaten vazgeçiyor.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

İşin içine üretip para kazanmak girdiğinde üstün ırk yavrulara sahip olmaktan söz etmek zaten boşuna olur. Bizlerin yorumları gönül verenlere. Bir düşün bakalım mesela bizim Olcay; Fo yunus balığına hasta, üretmiş vs ve gördüğü bizim beğeneceğimiz yunuslara yunus balığı bile demiyor. Böyle bir akvarist kafa yapısı Ticari düşünmediği sürece sıradan yavrular almaya uğraşır mı ?

Lepistes hayranlığı geçmeyen onlarca yılı devirmiş hobiciler var aramızda ve bunlar tek tür üzerine ilerlemiş akvaristlerdir ve onların akvaryumunda sıradan diyebileceğimiz türde Lepistesler pek olmaz. Yanlış anlaşılmasın sıradan demek pahalı olamayan ucuz balık demek değildir ama esnafta 1 Lira olan balık dahi olsa karşılaştırsan arada dağlar olur.

20. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Üretim işi ister hobi ister ticari amaçla olsun önemli olan balıkları kırmadan üretmek.Varyetelerini bozmadan güzel ırklarını koruyarak üretmek önemli.99 yılında altımdaki arabamı satıp 1 e 3 d lik F0 yunus kolonisi almıştım.(Azdaha hanımla boşanıyorduk bu yüzden:) ) Bu koloniye yıllarca dışardan ne erkek nede dişi soktum.( sonunda üzeülerekte olsa geçen sene sattım bütün balıklarımı) Tamamen kendi yavrularımdan damızlıklar yetiştirdim.Yavrularımı tek tür olarak (yanlarına başka hiçbir yavru koymadan) herbiri enaz 500 er litrelik akvaryumlarda boylandırıyordum.Yavrular 5-6 aylıkken kafa yapmaya başlıyorlardı.Karşılarına geçip sigaramı yaktığımda keyif alarak işte budur.Yunus böyle olur diyordum.Oysaki bugün şöyle forumda arkadaşların yunuslarına bakıyorumda ben içlerinde adam akıllı bir yunus göremiyorum.Bana bazen diyorlarki,ya kardeşim artık yunusmu kaldı hala ne buluyorsun bu balıklarda.Bu lafı diyenlerede ben soruyorum sen hayatında hiç yunus görüp besledinmi? ( Bu ince mesaj anlaşılmıştır umarım) Uzun lafın kısası para için balıkların ırkını sülalesini bozmayacaksın arkadaş.

Sayfayı Paylaş