1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yüksek nitrit seviyesi - yeni akvaryum

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde Murat Ülker tarafından 6 Mart 2017 başlatılmıştır.

1. Murat Ülker

Murat Ülker

İsim:
    Murat Ülker
    Merhaba,

Hobiye yeni başlayanlardanım ve sanırım sabır konusunda hatalarım oluyor. Şöyle bir durum yaşadım.

- Akvaryum kurulumu ile birlikte Denitrol starter kullanmaya başladım ( Başlangıç dozu + 9 gün takip dozları)

- Akvaryuma canlı kaya koydum (2-3 saat akvaryumcudan alışım ve akvaryuma girmesi) (2 hafta bekledim)

- Bu süreçte 2 kere diyatom patlaması oluştu, ancak ikinci diyatomda aynı zamanda dalga motoru kayalara kum yığdığı için çıkarıp yıkadım, diyatom azaldı)

Bu 3 haftalık süreçten sonra bu haftasonu akvaryuma 2 deniz yıldızı + 2 konch + 1 orta boy Ocianelles Clown fish

Tabi acelecilik yapıp önce su değerlerini ölçmedim, balığı koyduktan sonra JBL test kiti ile ölçünce de nitrit değerinin > 1.0 olduğunu gördüm

Balık nefes alamıyor gibi davranış sergilediğinden 120 LT akvaryumun 20 LT için su değişimi yaptım.

Ancak balığı da bu sabah kaybettim, 2 gün yaşamış olabildi.

Nitrit seviyesi yüksek olduğu için tekrar denitrol'e başladım.

Şimdi benim için acil olan konu da şu şekilde

- Denitrol kullanmaya devam ederek akvaryumdaki bakteri kültürünün güçlenmesini ve mevcut nitrit değerini sıfır'a inmesini sağlayabilir miyim?

- Yoksa öncelikle %60 - %80 gibi büyük bir su değişimi mi yapmalıyım?

- Balığı kaybettim ama deniz yıldızı / snail'ler yüksek nitrit değerlerine dayanıklı mıdır?

- Benim bu süreçte yaptığım hatalar nelerdir? Denitrol'ü yanlış mı kullanıyorum? Balık girişi yapana kadar devam mı ettirmem gerekirdi?

Bu konuda tecrubesi olan arkadaşlar yardımcı olabilirse çok sevinirim.

2. Ahmet YALÇIN

Ahmet YALÇIN

İsim:
    Ahmet YALÇIN
    - Bu süreçte 2 kere diyatom patlaması oluştu, ancak ikinci diyatomda aynı zamanda dalga motoru kayalara kum yığdığı için çıkarıp yıkadım, diyatom azaldı)

çıkarıp yıkadığınız kaya mı dalga motoru mu?

3. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Bana kalırsa bu kadar kurcalamaya gerek yok. Bırakın döngü kendi kendine oluşsun. Kaya çıkarıp yıkamak nedir ne gerek vardır.

Bence hiçbir şey girmeyin nitrit ölçümünü de bırakın 3 hafta sonra nitrit nitrat ölçümü yapın tekrar değerlendirelim. Fakat 3 hafta el kol sokmayın bir şey girmeyin.

Ufuk_Arslan bunu beğendi.
  4. Büyük ihtimalle Amonyak yüzünden canlı kaybı yaşamışsınız bence. İmkanınız var ise amonyak düzeyini takip edin. Kayalarınızı, kumunuzu, ekipmanınızı biraz rahat bırakın ki nitrifikasyon bakterileri kolonize olup işlerini yapabilsin.

Saygılarımla..

Ufuk_Arslan bunu beğendi.
  5. Murat Ülker

Murat Ülker

İsim:
    Murat Ülker
    Kayaları çıkartıp yıkadım

6. Murat Ülker

Murat Ülker

İsim:
    Murat Ülker
    O zaman Denitrol ile bakteri kültürü uygulamaya devam ediyorum. Prospektüsündeki gibi 9 gün devam dozları ile devam ediyorum. Bu şekilde makuldür değil mi?
    Kaya yıkamak acemilik oldu, dalga motorunu kayaların üstüne tutup kayalarda toplanan kumu uzaklaştırabilirdim heralde.
    Hem diatomu söndürmüş oldu hem de kayalarda yuvalanmış olan bakterileri temizledi heralde.

7. Murat Ülker

Murat Ülker

İsim:
    Murat Ülker
    Nitrit, Nitrat dengesi yeniden oturana kadar deniz yıldızı ve snail'larda kayıp yaşarmıyım sizce? Yüksek nitrit oranlarına dayanıklı mıdır bu canlılar?

8. Ahmet YALÇIN

Ahmet YALÇIN

İsim:
    Ahmet YALÇIN
    aynen hata burada olmuş bakteriler ölmüş amonyak patlamış balık ölmüş vsvs.. denitrol dediğiniz bakteri starterı kim tavsiye etti? deniz akvaryumu için daha temel bakteri kültürleri var diye biliyorum ama..

9. Murat Ülker

Murat Ülker

İsim:
    Murat Ülker
    JBL Denitrol, akvaryumu aldığım yer tavsiye etmişti, JBL'nin test kitlerini de aldım kitapcığında da nitrit/nitrat döngüsü için kullanılması öneriliyor. Ama sanırım tüm starter ürünlerin kullanımı aynı

10. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Ben olsam su asamada hicbir sey girmem. Oyle bakarim 3 hafta

cystein bunu beğendi.
  11. ertnylmz

ertnylmz

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    Ertan yılmaz
    Yapman ne gerekende test nede başka bişey sabırla birkaç hafta beklemek kafi olucaktır..

12. ANIL/ÇANAKKALE

ANIL/ÇANAKKALE

Yer:
    Çanakkale/Manisa
    İsim:
    ANIL/ÇANAKKALE
    Şu aldığımız yerler zaten ne itelersek kar gözüyle bakıyor.
    Bu genelde tuzlu su hobisine giriş aşamasında karşılaşılan bir durum. Şahsım adına da tuz konusunda yaşamıştım benzer olayı.. Ama zamanla,tecrübe edindikçe herkesin tam onay verdiği ürünlere yöneliyor ve karşılığını alıyoruz.

13. Murat Ülker

Murat Ülker

İsim:
    Murat Ülker
    Teşekür ederim herkese
    3 hafta kum yıldızı ve coch'larımla zaman geçireceğim. Umarım onlara da zeval gelmez.
    Sonra gerekli testleri yapıp yeni balık girişini değerlendiririm.

14. ByAdNaN

ByAdNaN

Yer:
    Rize
    İsim:
    Adnan BAŞ
    Kardesim oncelikle gecmis olsun.. hepimiz bu aceleci davranislar yuzunde basimiz hep agrimistir.. deniz akvaryumu cidden sabir ve bilgi isteyen bi hobi.. akvaryumunuzda sump var ise eger media reaktorude kullaniyorsaniz hemen zeolite alin ve koyun.. bakteri girisinizi yapin tekrar.. bu surecte akvaryumdaki kum ve kayalarla da sakin oynamayin.. yeni akvaryum kurulumda sadece amonyak ve ph olcumlerini yapin.. Nitrat fosfat bosuna olcersiniz.. zaten canli yukunuz yok.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Sayfayı Paylaş