1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Seachem matrix carbon ve phosguardı hakkında

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde cüneydbayramça tarafından 6 Mart 2010 başlatılmıştır.

1. cüneydbayramça

cüneydbayramça

Yer:
    bursa
    İsim:
    cüneyd bayramça
    Seachem matrix carbon ve phosguardı hakkında bilgi almak istiyorum,akvaryumumun sump kısmında şelale filtre içinde kullanmamın ne gibi artıları veya eksileri olur acaba.Ben bayan çorabı içinde hacime orantılı miktarda şelale filtreyi en az akıntıda çalıştırıp kullanmayı düşünüyorum,sizce uygunmu,teşekkürler...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sözünü ettiğiniz ürünler kullanılabilir ancak sebebi nedir kullanmak istemenizin ? Aktif karbon kullanmak için sebebleri sayarsak; Suyunuzun rengi sarı mı ? Akvaryumda koku var mı ? İlaç mı kullandınız ?

Eğer bu oluşumlar var ise kullanacaksanız şelale filtre haznesi 500 litre akvaryum için gereken miktarı almaz bence.

Phosguard silikat ve fosfat tutucu olması sebebiyle daha çok oluşabilecek bu oluşumları kontrol altında tutacak bir ürün olması sebebiyle fosfat ve silikat sorunu yoksa dahi kullanılabilir.

İstenmeyen alg oluşu mu var mı ?

3. cüneydbayramça

cüneydbayramça

Yer:
    bursa
    İsim:
    cüneyd bayramça

Aslında istenmeyen alg oluşumu yok,sadece diatom alg kapladı heryeri,kum kaya camlar,bu geçici heralde,ben önlem almak açısından düşündüm posguard ve carbonu.Yeni kurulan akvaryumlarda carbonun kullanıldığını duymuştum,organik atıkları bağladığından faydalı olur gibi geldi,yani bunlar önlem almak açısından,yoksa başka niyetim yok,bilmem yalnışmıyım,teşekkürler...

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yeni kurulan akvaryumda kullanılan su bu ürünleri kullanmak açısından önemli. Karbon kullanılabilir evet fakat çok gerekli olmadığını söyleyebilirim. Çünkü damacana su veya osmos su kullanılmak zorunda. Diyatom algleri zaten biyolojik dengenin oturmasının işaretidir ve normaldir. Buna önlem almaya gerek yoktur kendiliğinden kaybolur sağlıklı bir kurulumda. Fosfat tutucu ve silikat tutucu doğru su kullanılmış akvaryumda onlarda gereksizdir.

Kısaca keyif yapsak ve parayı cepte tutsak daha iyi. :)

Kullanılan suda bir yanlışlık yok umarım. pala.gif

5. cüneydbayramça

cüneydbayramça

Yer:
    bursa
    İsim:
    cüneyd bayramça

:F :D ;) ;)Yok abi ro su kullandım,aslında sumpsuz yapmayı tasarladığım zamanda çeşme suyunu doldurup startı vermiştim ama sonraki araştırmalarımda,rosuz suyun ilerde büyük sıkıntı yapacağını aynı şekilde sumpsuzda uzun soluklu olamayacağını öğrenince akvaryumun suyunu boşalttım,sump yaptırdım ve ro cihazı aldım.
    O zamanlarda da bu carbon ve phosguardı almıştım ve şu anda işe yararmı diye araştırıyorum hani almışken kullanalım ziyan olmasın burda:gif...

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Madem var olabilir tabi neden olmasın. Ben ro su sevmem ama hayırlısı.

7. cüneydbayramça

cüneydbayramça

Yer:
    bursa
    İsim:
    cüneyd bayramça

Nasıl yani ro sudamı yalnış...

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
  9. cüneydbayramça

cüneydbayramça

Yer:
    bursa
    İsim:
    cüneyd bayramça

Aman aga korkuttun beni :D,deniz akvaryumunda 3 yalnış 1 doğruyu değil 1 yalnış bütün doğruları götürüyor(buda benden bir özlü söz olsun burda:gif)

Sayfayı Paylaş