1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Powder blue öldü :(

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde tatlıTuzlu tarafından 26 Mayıs 2016 başlatılmıştır.

1. tatlıTuzlu

tatlıTuzlu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Savaş
    Herkese günaydın.
    Ben pekte güzel başlamadım güne.Dün ugak ufak beyaz benek olan powder blue ki arada olup geçerdi blue tangım gibi sabah ölmüş :( diğer balıklard bir şey yok allahtan, ama neden olabilirki ? Su değerleri vs herşey normal:( çok canım sıkıldı. İlk kaybımı verdim :(( hemen uv filtreyi açtım bakteri mikrop va varsa diye .

TatlıTuzlu

2. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Geçmiş olsun, üzüldüm. tank boyutlarınıza bakmak istedim ama bunu ayrı konu olarak açmışsınız. En son bir tank değişikliği yapmıştınız, o konuyu bulamadım. Tankla ilgili gelişmeleri, bunun gibi üzücü de olsalar, tank tanıtım konusu içinde verirsek, en son koşullar neydi, vb insanların değerlendirme yapması kolaylaşabilir. Ben de geçmişte bir PB öldürdüm maalesef, nano tankta bakmaya çalışmıştım, sanırım biraz yer darlığından stres oldu hayvan. Belki sizde de böyle bir şey olmuş olabilir, bu Powder serisi hiç nedensiz küt diye de gidebiliyor maalesef..

sernur83 bunu beğendi.
  3. tatlıTuzlu

tatlıTuzlu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Savaş
    Sormayın valla, alalı 2 ay kadar oldu hiç bir şeyi yoktu. Hık diye gitti. Tank bilgilerimin olduğu konu yanlışlıkla silinmiş. 400 küsür mesajlı konuydu.
    tankım 100*40*50, iki dış filtre, tunze 9004.
    tuz 1025
    nh3 : 1
    amonyak <1
    kh: 8
    ph : 7,9 - 8,3 arasu değişiyor gün içinde

Akvaryum ile alakalı bir sıkıntım hiç yoktu, anemonlar ve diğer balıklarımın sağlık durumu gayet iyi. Dün sabah kadar PD baya keyifliydi. dün biraz beyaz benek olmuştu. Yem yemeyide kesmişti. Sabah naaşını kaldırdım :( Uv filtreyi çalıştırıyorum şu anda bakteri mikrop ne varsa öldürsün diye.

Ontheway bunu beğendi.
  4. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Uv filtreyi olaydan sonra değil olaydan önce açmalısınız ki önlem olsun.Uv filtrenize digital timer alın .3 saat açık 3 saat kapalı kalacak şekilde ayarlayın.Bu şekilde günde 12 saat çalışır 12 saat durur ve suyunuzu sürekli kullanmış olursunuz.Uv filtrenizin tahmini kullanma süresi 5000 saat.Eğer 5000 saati geçmişse lambasını değiştirin.

5. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Dış filtrelere gerek yok ,neden kullanıyorsunuz?

6. Geçmiş olsun, bu powderları anlamış değilim ben de, ama çözücem inşallah. Gayet sağlıklı hareketli gözükmelerine rağmen, 1-2 günde hastalanıp ölebiliyorlar. UV nin beyaz beneği ortadan kaldıracağını düşünmüyorum, ayrıca yararlı bakterileri de öldürüyor. Kalan balıklara benek riski için destek olması amacıyla, bence sarımsaklı, zencefilli yem hazırlayın derim. Aydınlatmayı da 1 haftalığına 6-7 saate düşürebilirsiniz. Doktor karides var mı? Benek geçirip atlatmış balıklara kolay kolay bir şey olmuyor.

tatlıTuzlu bunu beğendi.
  7. sernur83

sernur83

Yer:
    Balıkesir / Ayvalık
    İsim:
    Serkan Sönmez
    geçmiş olsun bende buğün bir balığımı kaybettim 3 üde hasta şuan beyaz benek sadece mavi ışık yakıyordum kırmızı alg olduğu için diğer ışıkları yakmıyordum strese girdi sanırım 4 balık 2 damsel ve 2 paylanço damselin büyük olanı öldü 2 blutang ve 1 mono balığında hiçbirşey yok Allah'a şükür bugün altı gün olmuştu mavi dışındaki ışıkları kapatalı demekki en fazla 4 gün kapatmak gerekiyor ışıkları onu öğrendim kırmızı algde eskisi kadar olmasada biraz var yine chemi clean alacağız gibi görünüyor dondurulmuş karidesi sarımsaklı suda eritip suyunu süzdükten sonra verdim akşamda normal yemi sarımsaklı suda yumuşatıp vereceğim hayırlısıysa iyileşirler inşaallah ışığı bugün normale çevirdim

Düzenleme: 26 Mayıs 2016
  8. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Esaret altında yaşamaya çalışan bazı canlılar, içinde bulunduğu yeni ortama adaptasyon konusunda yeterince başarılı olamayıp maalesef yaşamlarını devam ettiremeyebiliyorlar. Bu durum özellikle bir kısım türde özellikle belirgin şekilde olsa da, bazen yaşama şansı genel olarak daha yüksek görülen herhangi bir canlı bile fiziksel koşullar veya esaretin getirmiş olduğu stres neticesinde ölebiliyor. Acanthurus familyası genel olarak iyi bir örnektir mesela. Oldukça fazla büyüyen balıklar bunlar ve uzun mesafe yüzücülerdirler, bu yüzden çoğunlukla dar alanda esaret altında zaten stres içerisinde yaşam sürmeleri gerekiyor maalesef. Üstüne birde bünyesi zayıf olan ve özellikle mukoza parazitlerine açık Powder serisi gibi sıkıntılı tür ile akvaryumlarımızda uğraşırken kayıplarımız daha da yüksek oluyor. Yapılması gerekenler var, ve yapılmaması gerekenler. Tüm bunlara dikkat edildiği taktirde bile herhangi bir olumsuzlukla ilişkilendirilemeyen ve sebebi tamamen soru işareti ölümler de azımsanamayacak oranda fazla maalesef.

Powder büyük akvaryum ister, su şartları düzgün giden ve hatta iyonik dengesi stabil, katkı girişleri mantıklı ve tutarlı tank lazımdır. Bulunduğu ortamda yeterince saklanma alanı olmalıdır, tank içinden veya dışından gelecek olası stres kaynakları ise önceden hesaplanmalıdır. Bitkisel ağırlıklı olmak üzere çeşitli dondurulmuş yemlerle birlikte iyi bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Herşeyden önemlisi ise ilk alım esnasında kondüsyonu yüksek balığı tercih öncelikli kuraldır.

Uv kısa sürede bir fayda sağlamaz, bu önemli bir ayrıntı. Parazit sadece belli bir evrede su içinde asılı halde bulunuyor, kalan sürelerde ise ya konakta ya da kaya, kumda yerleşim gösteriyor. Dolayısıyla Uv kullanımı öyle açılıp kapatılabilecek bir şey değil . Uzun vadede kısıtlı performans alabileceğiniz bir uygulama olmakla birlikte ilave olarak negatif etkileri de ayrıca tartışılır.

Özetle; 200 lt tankta Powder besleme teşebbüsünüz ile siz zaten bu tip bir durumu baştan göze alıyorsunuz Savaş bey. Büyük ihtimalle hoşunuza gitmeyeceğini bile bile yine de söyleyeceğim, tank ölçüleriniz hassas olan bu tür için uygun değil maalesef. Size, daha dayanıklı olan Zebrasoma'lar veya ufak tip balıklarla devam etmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Kaybınıza üzüldüm, geçmiş olsun.

azalea07, emrah aytekin, emrah01 ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  9. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Ayvalıktasın sanırım.Yerinde olsam denizden su çeker her hafta değişim yaparım.Bu kullanacağın bütün ürünlerden daha iyidir.Zamanla yosun sorunun çözülür.

sernur83 bunu beğendi.
  10. tatlıTuzlu

tatlıTuzlu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Savaş
    Aynen öyle oldu. Dün öğlen saatlerine kadar gayet sağlıklı idi ( bir kaç beyaz benek hariç ), akşam yemlemesinde yem yemediğini fark ettim. sabahta malum. Doktor karides var ama doktorluk yapacak zamanı dahi olmadı. Bugunde zolarım kapalı. :( bir şeyler ters gidiyor ama bulamadım. Su değişmi 2 haftada %10-20 . Herşey stabil. Ama ters olan bir şey... :( Detay gerekitse , üzeri tamamen coraline alg kaplı olan snail 2 gündür kabuğu griye dönüyor.

11. Yakınlarda test yaptınız mı bilmiyorum ama KH olabilir... Zoalar ve starpolipler genelde KH dalgalanmasına tepki veriyorlar. Coralin algde KH ve MG ile doğrudan alakalı. Kh aynı zamanda PH ın stabil kalması ile ilgili biliyorsunuz. PH dengesizliği de beyaz benek sebeplerinden biri. Data olmadan senaryo yazdım birazcık ama bir kontrol edin bence :)

Pennywise bunu beğendi.
  12. sernur83

sernur83

Yer:
    Balıkesir / Ayvalık
    İsim:
    Serkan Sönmez
    Geçen Cumartesi denizden 30 litre su Değişimi Yaptım ne kadar zamanda bir denizden değişim yapabileceğimi sorduğumda istediğim kadar denmişti artık denizden yapıyorum eksik olan katkılarıda haftada bir test yapıp ekliyorum haftada bir denizden değişim yapmaya devam edelim kırmızı algler geçmezse ilacı alırız olmazsa

13. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Geçmiş olsun. Ben de Erdoğanın söylediği gibi ebatlarda takılı kalıyorum. Bu güne kadar hiç powder beslememe sebebim de bu yüzdendir.
    Ama coralin alg azalması başladıysa kh düşmüştür ve buna bağlı olarak ph dalgalanması fazla olabilir Burcu hanımın dediği gibi. Bence bir test yapın

Düzenleme: 28 Mayıs 2016
    tatlıTuzlu bunu beğendi.
  14. tatlıTuzlu

tatlıTuzlu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Savaş
    Anemon gene bölündü :) biraz sevindirdi :)

TatlıTuzlu

sernur83, m.avcıoğlu, Pennywise ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  15. tatlıTuzlu

tatlıTuzlu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Savaş
    ya bu zoalarla başım dertte.. canım koloni açmıyor. Diğer ufak kolonilerde bir sıkıntı yok ancak büyük ve karışık renkli olan açmıyor :) kh 8 . Deniz tavşanlarını ( nude brench ) anemonlarıma mama yaptım :) pekte güzel yediler ...

16. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Işıklar kapalıyken bi fener ile bir bak üzerinde neler dolaşıyor

17. tatlıTuzlu

tatlıTuzlu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Savaş
    Gece 2 dr dükkana geldim:) meraktan. Hiç bir şey yok son 20 dkdır :)

TatlıTuzlu

Ontheway ve Pennywise bunu beğendi.
  18. tatlıTuzlu

tatlıTuzlu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Savaş
    Sonunda host edindiler :)) nasıl rahatladım anlatamam :))

TatlıTuzlu

MESUT_KERİM, veysel, Oktay Kuştutan ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  19. tatlıTuzlu

tatlıTuzlu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Savaş
    Arkadaşlar bugun bir balık ile tanıştım. Red Feather starfish cinsi. Bayıldım. Acaba bilgi alabilirmiyim. Bakımı beslenmesi balık uyumu nasıldır kendilerinin ?

20. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Savaş bey ya konunun başlığını değiştirelim ya daha iyisi tanıtım kısmında yeni başlık açalım, bu başlık biraz korku filmi gibi :)

MESUT_KERİM ve tatlıTuzlu bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş