1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Na-Nom Mini Deniz Akvaryumu

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde ozgun_cyprus tarafından 4 Ekim 2011 başlatılmıştır.

1. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Ellerine saglik cok guzel olmus, gozümüzün pasini sildin.

ozgun_cyprus bunu beğendi.
  2. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Özgün bey maşallah.Tankınızdan ne zaman bir video izlesem bir coşku,bir hareket.Sanki hepsi koştura koştura bir yerlere yetişmeye çalışıyorlar gibi.Ne yedirip içiriyorsunuz bunlara,bu ne enerjidir böyle?

ozgun_cyprus ve Courageous bunu beğendi.
  3. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Alparslan çok güzel bir noktaya temas ettin. Ben de merakla gözlemliyorum. Aslına bakarsan şimdiye kadar oldukça sabit konumdaydı. Ben de yakınlarına fazla canlı koymuyordum. Ama geçtiğimiz aylarda yakınlarına zoa ricorea ve mantar yerleştirmeleri yaşandı :) Genelde temas anında kollarını yukarıya kaldıran anemon diğer canlıların ışık almasını engelleyerek düşmanını alt etmeyi denedi ve benim gözlemlerim her seferinde de başarılı oldu.

Yağmur hanım yaptığım özel bir şey yok aslında. Temel Abinin, ben ilk deniz akvaryumumu kurmaya çalışırken söylediği ( ve bu formdaki herkese söylediği ve söylemeye devam ettiği :) ) çok önemli birşey vardı. Nedense ilk duyduğunda insana çok önemli bir unsurmuş gibi gelmiyor, peki tamam o var da başka ne gerekli deyiveresi geliyor insanın :) Bana söylediği şey, mutlu canlılar için akvaryumun değerlerini sabit tutmamdı. Şu anda akvaryumda olan hemen hemen herşey 7-8 aydır stabil. Işık sabit, su değerleri sabit, tuzluluk sabit, su değişimleri sabit, sirkülasyon sabit, canlılar sabit. Peki doğru değerlerde mi sabit ? Son İstanbul ziyaretimde Ozan abinin de dediği gibi, bu hobide doğru değer diye birşey yok. Doğru aralık var. Isıyı sabit tutmalısın. İster 25, ister 27, önemli olan sabit tutabilmekte. tuzluluk da ayni şekilde, benim akvaryumda tuzluluk 1021 ama X şahısta 1024. Değerlerin akvaryumunuzda kaç olduğu önemli değil. Önemli olan o değerin nekadar uzun süre sabit tutabildiğinizde. Gerisini canlılar adapte olarak yapıyor, yeterki değerler sabit olsun. Sonra canlılar böyle sabah akşam RedBull içmiş gibi oluyorlar :D

-doctore-, YIKIKTEMO, cimlikaya ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Özgün abi sabitleme konusunu güzel açmışsın sağ ol hakikaten çok önemli...

5. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Özgün abi yine herzaman ki gibi süper süper süper. Sabitlik konusu güzel. xenyalarına bayılıyorum bilgiğim kadarı ile nitrat seviyorlar nitrat seviyen ne durumda xenya niyetine girmiyor değilim.

6. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Vallahi dostum uzun süredir hiç test yapmadım. Sadece ayda bir %15 su değiştiriyorum.

Xenia konusuna gelince, ilk aldığımda iki farklı cins frag vardı. Biri zaman içinde eridi gitti. Ama diğeri coştukça coştu. Ben de diğer akvaryum için frag üstüne frag aldım :) İlginçtir, xeniayı kökünden kesiyorsunuz, sadece kayaya yapıştığı nokta kadar yer kalıyor. O nokta kadar yer büyüyüp tekrar xenia oluyor. Yani süper arsız bir canlı. Doğru koşullarda kısa sürede akvaryumu komple ele geçirme ihtimali çok yüksek. O yüzden müdahale şart. Bence ana kaya dekorundan ayrı kum havuzunda bir ada gibi kaya üzerinde tutulmalı ki yayılması yavaşlatılsın.

7. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Birgün o arsız olandan denk gelirse kesin alırım. Ama bulmak ta mesele tabi.

8. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Dostum vallahi keşke gönderebilsem sana ya da İstanbula geldiğimde bırakabilirim birilerine de alasın oradan?

9. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Kısmet abi bakarsın ben gelirim oralara mersine gelme durumum var belki atlar gelirim Kıbrısa hanım çok merak ediyor gezmek istiyor kıbrısı.

10. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Gel dostum gezdiririm ben sizi.

halilkocan bunu beğendi.
  11. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Bende var o arsızdan bir tane, kayadan kayaya uzun atlama yapıyor. Yanına küçük bir kaya koyuyorum senin için halil. :)

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

halilkocan, ozgun_cyprus ve Alparslan bunu beğendi.
  12. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Bu hobinin en güzel tarafı bu olsa gerek....:portaliseviyoruz:

halilkocan ve ozgun_cyprus bunu beğendi.
  13. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Teşekkür ederim Bülen Abi hayır demem sarı polip varmı senin tank ta ? benim sarılar zıplamaya başladı.

14. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Arkadaşlar bilen varmıdır, bu canlının özelliği nedir ki de Benim akvaryumcu bunun için 1,000 Euro istiyor ?

15. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Abi bilmiyorum ama. O canlıya 1000 euro verilmez ya clam alınır o paralara

Alparslan ve ozgun_cyprus bunu beğendi.
  16. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Bence 1000 degil 1 demek istemistir.O ne ki mantar gibi :)

halilkocan bunu beğendi.
  17. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    +1 Katılıyorum...

18. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Haklısınız bence de verilmez ama insan merak ediyor. Neden fiyat bu kadar yüksek ?

19. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Özgün abi belkide zor bulunan bir tür olduğu için ...

20. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    Bu tarz mercanlar birbirine hava atmaya bayılan para derdi olmayan insanlar için üretiliyor bence:D

paslanmış gelinciği andırdı bana:)

Sayfayı Paylaş