1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Lepistesin Şişen Gözü

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde lepistes tarafından 20 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    Lepistesin Şişen Gözü

Bazı hastalıklar sadece normalden çok su değişimleriyle düzelebiliyor.Bakteri saldırılarında ayrı bir akvaryumda balıklara ilaç kullanıp onları yeni akvaryuma almak işe yarıyor. super:gif super:gif

2. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Lepistesin Şişen Gözü

Dip çekimini Emrah'ın dediği gibi yaptım düne kadar balıklarda gözle görülür bir düzelme olmuştu. Dün akşam yine eve gittiğimde pekte iyi bir manzarayla karşılaşmadım. Yine akvaryumun sağında solunda ölmüş balıklar (benim gördüğüm, kardeşlerimin sabah attıkları hariç) yerde yatan hasta balıklar duruyordu. Volkan abi akşam söylediğin ilacı alıp kullanalım inşallah faydası olur.

3. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Lepistesin Şişen Gözü

Söylemeyi unuttum , bir tanede dişi lepistesimin gözü şişmişti oda düzeldi ve geriye tanka ekledim.Sırada dişi kılıçkuyruğum kaldı.Onuda diğerlerine bulaştırmadan iyileştirirsem çok mutlu olucam.Bende doğup büyüyen ve 4 batım yavru veren balığımın iyileşmesi benim için çok önemli.. Bende bu sebepten ölüm olmadı ama sende çok fazla ölüm oldu üzüldüm valla.. Hastalığın çöpçülerle taşınması ihtimalinde haklı olabilirsin.Sen söyleyince aklıma geldi.Benim iş yerinde bu bahsettiğim kılıç hastayken evede bu tanktan balık götürmüş ve aynı zamanda bu hastalık başlamıştı.Sanada çöpçülerle taşınmış olabilme ihtimali yüksek.. Güzel tespit etmişsin benim gözümden kaçmıştı. burda:gif Eğer bahsettiğim ilacı bulamassan baktopur'da işini görebilir.Sera'nın ilaçları çok etkili..

Forumca senden güzel haberler bekliyoruz. burda:gif

4. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Lepistesin Şişen Gözü

Abi senin balıklara üzülüyoruz valla. İnşallah en kısa zamanda rabbim onlara sağlıklarını geri verir. Yoksa elden bişey gelmez. Oturup ölmelerini izleyeceğiz. Hayırlısı olsun.

5. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Lepistesin Şişen Gözü

Hasta balıkların videosunu çektim. Fakat bir sorun var. Vİdeoyu ben izleyebiliyorum. Vİdeonun uzantısı görünmüyor. Sağ tıklayıp birlikte aç bölümü görünmüyor. Nasıl yükleyeceğim bir bilgisi olan varmı? Bu arada Volkan abi bahsettiğin ilacı bu gün bir yerde buldum fakat tarihi geçmişti diye almadım montz:

6. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Lepistesin Şişen Gözü

hastalar

Video çözünürlüğü iyi değil daha güzellerini çekmeye çalışacağım.

7. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Lepistesin Şişen Gözü

Abi ilacı aldım. Yalnız tarihi geçmiş, başka yerde bulamadım. Kullansam bir zararı olurmu?

8. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Lepistesin Şişen Gözü

Son kullanma tarihi geçmişse hiç riske girme , bu sefer telafisi olmayan sonuçlar doğabilir.

Biyo ichtyo ilacının bileşenleri , her 100 ml'de : 17.0 mg 9-Amino-acridine Hidroklorür, 6.4 mg Crystal Violet, 32.0 mg Methylene mavisi'dur. İçinde bunların olduğu başka bir ilaç varsa onuda alabilirsin.. Yada yarın ilacı değiştirdiğinde sera bactopur alırsın.Oda aynı işi görüyor.

Şimdi sana mesaj yazarken kılıçkuyruğuma baktım bugün bu ilaçta 2.günü pek bir ilerleme göremedim ama bende ki kılıcın gözü aşırı derecede büyümüştü.Bakalım ilerleyen günlerde görücez gelişmeleri.Başlarda etkili ama ilerleyen şartlarda gözü kurtarabiliyor mu anlıyacağız.

9. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Lepistesin Şişen Gözü

Genel olarak balıkların durumu iyiye gitsede ölümlerin önünü kesemiyorum. Geçen haftaya göre azaldı ama tam bitmiş değil. Aşağıda linkini vereceğim balık bu mesajdan sonra buz gibi soğuk suyla dolu dondurma kabında ötenazi uygulanacak. Durumu gerçekten kötü. Kurtarılması imkansız diyebiliriz. Ötenazi konusu içinde uygun bir örnek gösterebiliriz. Videonun kalitesi pek iyi değil ama sonlara doğru balığın durumunu net olarak görebilirsiniz.

hasta

10. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Lepistesin Şişen Gözü

Ötenazi uyguladığım balığın ölümü saniyeler sürdü. Yeni bir su değişimi daha yaptım az önce. Biraz da kaya tuzu ekledim. Yarın gidip Volkan abinin tavsiye ettiği ilaca başka bir yerde bakacağım. Yeni açılmış bir yer duydum. İnşallah bulurum.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Lepistesin Şişen Gözü

Geçmiş olsun Muhammed, videoyu izledim sanırım sadece gözlerde sorun yok balığın alt kısmıda şişmiş gibi. Yukarda yazdığım hastalıktan şüpheleniyorum ben. İnşallah kurtarırsın blıklarını.

12. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Lepistesin Şişen Gözü

Arkasından bişey mi çıkmıştı balığın ben tam anlayamadım görüntüyü ?

13. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Lepistesin Şişen Gözü

Göz şişmesi Dropsy'nin başka bir presentasyonudur... Yani kısaca balıklar dropsy'dir ve kurtarılamaz... Bence Azrail'in alacaklarını alması beklenmeli ve bu arad sadece tedbiren ölenlerin diğerleri tarafından yenmesi engellenmeli... Su değişimi falan Dropsy'de hiçbir işe yaramaz... Anti-biyotiklerin de işe yarama şansı düşük çünkü hastalık mekanizması dolayısıyla anti-biyotiğin balıkların kanlarına ulaşacağından şüpheliyim...

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Lepistesin Şişen Gözü

Bezelye bu hastalığa iyidir iyidir. :)

15. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Lepistesin Şişen Gözü

Değildir, değildir... Bu hastalık tek yöndür... Bloat gibi değildir...

16. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Lepistesin Şişen Gözü

Herkese teşekkür ederim ilgilerinden dolayı bu hobiyi bırakma zamanım geldi benim. Sebebini ileriki günlerde açıklayacağım. Bu yazıyı yazarken ellerimin titremesinden dolayı 3'er 5'er defa silip yazdım. Aşağıdaki video 06/10/2009 saat 00:53'te çekildi. Ve bu tarih benim hobiyi bırakma zamınım geldiğini öğrendiğim tarih.

Ölüm

17. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Lepistesin Şişen Gözü

Muhammed abi videoyu izlerken resmen şok oldum. Heralde bir iki yavru dışında canlı kalmamış. ağla:gif Ama sen de bilirsin ki hobiciler olarak zaman zaman büyük kayıplar yaşamaktayız. Senin kaybın da büyük olmuş. Bir defasında ismini vermek istemediğim bir sitede Olcay hocamın da çok miktarda ölen yunus ve sp damızlık altı balıklarını gördüm. Ama bak yılmadı. Senden ricam sen de yılma. O tankı baştan kuralım. Herşeye sıfırdan başlayalım. Bak mesela şimdi Olcah hocamın ( ALLAH nazarlardan saklasın ) birbirinden güzel yunus yavrucukları var.

Abi kaybın için gerçekten üzüldüm. Ama canlı besliyoruz ve her zaman bu tür şeyler olabilir. Önemli olan yılmamak. :( em32.gif

ALLAH yar ve yardımcın olsun. em32.gif

Saygılarımla...

18. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Lepistesin Şişen Gözü

Bir iki yavru değil tamamı öldü. Planlarımda haftaya kadar iyileşeceklerini düşünüyordum. Pazarda senin yanına gelecektim.

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Lepistesin Şişen Gözü

Geçmiş olsun Muhammed, toplu kayıp kayıpları hobinin en zor taraflarından biri. Düşüncelerini ve duygularını anlıyorum ama benim tanıdığım Muhammed pes etmezdi yanılıyor muyum ? Bir süre ara verebilirsin veya başka tür ile oyalanabilirsin bence. Gerçekten üzgünüm ağır bir hastalık yukarda bazı hastalık adları yazdık ve ne yazık ki tedavisnin olmadığı görülüyordu. İnşallah o hastalık değildir diye düşünüyorduk ama üzücü oldu.

Ne diyelim Muhammed sen toparlayacak güçte ve tecrübedesin.

20. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Lepistesin Şişen Gözü

Abi beni üzen balıkların ölümü değil ölüm sebepleri hastalıktan ölmediler. Kendi e....liğimden öldüler.

Sayfayı Paylaş