1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Hobiye geri dönüş

Başlığı 'Üye Tanışma Portalı' kategorisinde cosmos tarafından 31 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. cosmos

cosmos

İsim:
    demir güneş
    Merhaba,

Yaklaşık 10 sene kadar önce 120 lt lik tankımda malavi 65 cm lik bir tankta da bricardi(Neolamprologus) beslemiştim.

Daha sonra hobiye uzun bir ara verdim. Şimdi tekrar bir tank kurmayı planlıyorum.

Yer sıkıntımdan dolayı 80 cm lik düz tip bir tank olacak. Taymurun klasik 80 cm liği yaklaşık 90 lt

Buna Sun Sun marka bir dış filtre düşünüyorum

Şimdi sorularıma gelelim.

1) Tankı tamamen tahtadan olan çekmeceli bir şifonyerin üstüne koyacağım. Resmi aşağıda. Tankın altına ağırlığı dağıtması için 2 cm yüksekliğinde bir tahta kestirip üzerine strafor koyacağım. Bu şifonyer tankı taşır mı?

2) Bu boyutta bir tankta bir çift bricardi (Başka balık olmayacak) beslemek uygun mudur?

3) Bu boyutta bir tankta bir çift calvus (Başka balık olmayacak) beslemek uygun mudur?

Amacım aslına yakın bir tanganika biotopu uygulamak. Şimdiden teşekkürler...

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 1 Nisan 2015
  2. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Öncelikle hoşgeldiniz.
    Sehpa istediğiniz tankı rahatlıkla taşır, dikkat etmeniz gereken 2 nokta var.
    1- Sehpanın sağ ve sol ayaklarına tankın yükünün binmesi (Ortada bombe yapmaması için)
    2- Tankın sehpayı tamamen ortalaması.
    Tanganyika biyotop yapmayı düşünüyorsanız, tabanı daha geniş bir tank öneririm size. 80*50*40h gibi bir tank yaptırırsanız birkaç tür kabukçul bakabilirsiniz.

3. cosmos

cosmos

İsim:
    demir güneş
    Hoşbulduk.

Cevabınız için teşekkürler.

Ancak sehpanın ortasına basmasını nasıl engelleyebilirim? Prtaik bir çözümü var mıdır? Aklıma gelen tek çözüm altına demir kestirmek. Ancak maliyetli olur? Ben yapı marketlerden 2 cm kalınlığında sunta kestirmeyi düşünüyordum.

4. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Sehpa kaç cm, tank sehpa uzunluğunda olursa, bir de sunta kestirirseniz ortadan bombe yapmaz.

5. cosmos

cosmos

İsim:
    demir güneş
    sehpa 70 cm, tank 80 cm uzunluğunda olacak. yani tank her iki yandan 5 'er cm sarkacak. Sanırım altına sunta ve straforla desteklersem sorun olmaz?

80*50*40 'lık bir akvaryum ise yaklaşık 160 kg'lık bir ağırlık yapar ki sehpanın bunu taşıması çok zor diye düşünüyorum.
    Yoksa bende daha geniş bir tank almayı isterim tabiki.

Sayfayı Paylaş