1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Elongatus Mpanga & Polit Malawilerimden Yeni görüntüler.

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde Erman Pehlivan tarafından 9 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Abi düzenli yapmaya özen gösteriyorum. Bu arada camlarda bi oluşum var dikkatimi çekti. ince iplik gibi bişeylere bağlı sallanan mikroskonik denecek kadar küçük şeffaf bişeyler var. Bunlar ne olabilir? cam sileceği ile silince geçiyorlar. 10 gün kadar önce su değişiminde de rastlamıştım bunlara ben?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Planaria olabilir mi Erman ? Canlı değil ise saç yosunu olabilir.

3. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Abi tam olarak çizimimdeki gibi küçük ve şeffaf şeyler. Boyutları ve şekilleri hemen hemen aynı hepsinin. Nedir anlamadım? Çok küçükler burnunu cama dayasan ancak görebilirsin.

Senin gösterdiğin resimde de camda şeffaf noktacıklar varya sarımtrak. Onlara benziyorlar onlar gibi tam seçemiyorsun en olduğunu ama benimkiler şeffaf sarımtrak değiller ama.

Senin gönderdiğin resmin büyüğü.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Planaria olabilir ama yeni akvaryumlarda pek görülmezler. Dip çekimi yapılmayan ve atık yükü fazla olan akvaryumlarda daha çok görülürler. Saç yosunu da olabilir.

5. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Erman kardeşim düzenli dip çekimi ve yemi tüketebilecekleri kadar verdiğinde sorunu çözeceğini düşünüyorum.Unutmadan balıkları maşallahı var iyi bakıldığı belli sağlıklı bol yavrular dilerim.

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  6. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bende duzenli dip cekimi yapiyorum baliklarim melek masallah ne bulursa yiyecekler herseyi yiyorlar ama ne kadar atsam yiyecekler. Yinede birseyler ters gidiyor gibi akvaryumda. Nasil ayarlayacagim ki benim gibi guney amerikadan besleyenlerde bence bu sorun vardir ne yeseler doymuyorlar. :)

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  7. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Teşekkür ederim İsmail abi. :) dip çekimini bu hafta sonu yapacağım hatta ve hatta başarabilirsem kumları komple çıkarıp yıkamayı düşünüyorum. %35 te su değişimi yapacağım. Çünkü arada titreyim kuma sürtünmeler gözlüyorum. Endişe edilecek boyutta değil ancak, yine de dikkate alınmalı. ;) tekrar teşekkür ederim abi.

cirol bunu beğendi.
  8. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ
    balıklar çok güzel mpangalar çok güzel renklenmiş ama politleri göremedim daha onlar baskınlık kuramamış galiba ?

9. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Bu konumda değil ancak, diğer konumda vardı görüntüleri ;) Bunu da güncelleriz farketmez. :D

10. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Erman abi niye yapıyorsun bunu bana? Zaten bölgede bitki yok diye sıkıntılıyım değiştirdim değiştircem balıkları iyice cezb ediyorsun.

Sana iki sorum olacak abi.Tanka hava veriyor musun hava motoru ile? Birde sanki balıkların ürkekliğinden bahsediyordun bir ara geçti mi?

Balıkların maşallahı var.Son soru ilk aldığında kaç yavru almıştın abi.Şöyle 10-15 mpanga yavrusu eklesem diyorum tanka ancak bu sayıdan bir mpanga kolonisi kurma şansım olur mu onu düşünüyorum...

Sonradan aklıma geldi abi bendeki elma salyangozları kalsa ne olur? Yavru alacağım için alışma şansları var mı?

Şimdiden teşekkürler :ay:

11. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Akvaryuma hava motoru ile hava veriyorum. Vermesenizde olur diye tartışmalar çok. Su yüzeyim hareketli olmasına rağmen, yine de çift çıkışlı hava motoru ile, çift hava taşıyla birlikte günde 10 - 12 saat arası hava veriliyor akvaryuma.

Balıkların ürkekliği nispeten daha az, dip balıkları bunlar, dolayısı ile her balık biraz ürkek olur düşüncesindeyim. Ama çnceleri görmek için çaba sarfediyordum. Şimdi öyle bir sıkıntım yok..

Mpangalarımdan yavru alamadım henüz hiç. Ancak iki dişimin ağzı dolu ve bugün 10. günlerindeler. Oran orantı kurmak için 4 cm lik polit dişimden, 12 adet yavru aldım. Çıkalı henüz 2 gün oldu, yavrular minicikler. İkisinden sanırım 30 - 40 yavru alırım diye tahmin ediyorum çünkü polite nazaran daha büyük mpanga anneleri..

Bunlarda resimleri;

12. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Abi peki 10-15 mpanga yavrusu alsam koloni kurma şansım sence nedir? Sen kaç yavru almıştın derken şu andaki büyüklerden bahsediyorum kaç tane aldın ve oranları kaçar adet tuttu?

Birde elma salyangozlarının kalıp kalmaması konusunda düşüncelerini bekliyorum :ay:

13. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Elma salyangozları hakkında bir fikrim yok güven. Belki yavru iken salyangozlu akvaryumda sorun çıkmayabilir diye fikir yürütebilirim sadece. Ben 10 Mpanga 10 Polit almıştım.

10 Mpanganın 5 i erkek 5 i dişi denk geldi. ayarlasam öyle olmaz. 2 erkeği verdim, 3 erkek 5 dişi kaldı şu anda. Ancak 2 erkek daha elimden çıkarmayı düşünüyorum. Erkekler baskın erkeğe oranla henüz gizliyorlar kendini, azıcık büyüsünler palazlansınlar, meydan okumalar başlar başlamaz çıkaracağım elimden..

Politler için birşey söylemek henüz erken ama 3 tane erkek olduğu kesin. Diğerlerini zaman gösterecek. 10 - 15 Mpanga yavrusundan 5 D 1 E kesin bulursun heralde? Bu arada Mpangalar fena hızlı gelişiyorlar. Alırsan yavru al. Hatta minicik al. :) Eğlenceli oluyor büyüdüklerini görmek.

14. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Aradağım cevap :) Zaten hep hayal ettiğim ancak yapamadığım tek şey yavruyken alıp büyütmek Allah kısmet ederse şimdi onu yapmayı planlıyorum...

Sayfayı Paylaş