1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Eheim Dış Filtre ve Atman F4 Dış Filtre Karşılaştırma

Başlığı 'Akvaryum Malzeme Rehberi' kategorisinde Erman Pehlivan tarafından 14 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Eheim ve Atman Dış filtre ile yaşadığım deneyimlerim sonucunda bu iki (herkese göre kalitesi tartışılır) filtre izlenimlerimi paylaşacağım. Eheim dış filtre alman malıdır bildiğimiz gibi, Atman ise çin mallarında kalitesi tartışılmaz ender mallarından biridir. Çin malıdır ancak, malzeme ve ömür olarak kaliteli denilecek düzeydedir. Yazım biraz uzun olabilir ama bu iki filtreden birini tercih edecekseniz kesinlikle okumanızda fayda var.

Bu karşılaştırma kesinlikle bir markayı kökten karalamak diğerini yüceltmek adına yapılmadı tabi ki. Sadece fiyat / performans değerlendirmesi diyebiliriz bu karşılaştırmaya, veya yaşanan hayal kırıklığı olarak adlandırabiliriz.

Akvaryumumu büyütme kararı aldığımda, 40 litrelik canlı doğuran tankımın bana yetmediğini anlamıştım. Artık büyütmeliydim. 250 Litrelik büyük bir tank aldım, sıra filtreye geldiğinde ise, o zamanlar bilgisinden ve kaliteli malzeme tercih ettiğinden emin olduğum amcamın oğlunun tavsiyesi üzerine Atman filtre araştırmaya başladım. ve Atman F4 Dış filtre almıştım.

1 seneye yakış yaklaşık 8-9 ay kullandım bu filtreyi. Filtrenin temizleme periyodu yaklaşık 2 ayda birdi. Ortalama 45 günde 1 diyebiliriz. Yanlız temizlendikten yaklaşık 20 gün sonra debi düşmesi sorunu yaşıyordum.

Filtre dizilimim Sepetlerin en altındaki sepet içerisinden geçen su inişinin hemen karşılığındaki normalde boş olması gereken haznede seramik ve bioball, onun üzerinde 1 sepet sünger (5 cm kalınlığında) onun üzerinde 3 küçük medya torbasında Eheim karbon kömürü ve üzerinde 1 cm kalınlığında sünger, en üst sepette ise 1 litre civarında yine eheim'in elyafı vardı. Filtrem tahmin edeceğiniz üzere ağzına kadar doluydu.

Eheim Dış Filtre Kullanım Nedenlerim

Debi düşmesinden yana şikayetçiydim ve değiştirmeliydim. İkinci el bir Eheim 2228 dış filtre filtre aldım. Peki nasıl bir filtreydi? İnternette resimlerini görmüştüm, filtre elime ulaşınca heyecandan hemen kargonun kolisini açtım. Filtre hortumlarını görünce bile hayal kırıklığına uğradım diyebilirim. Çünkü su emiş borusu 14-16 mm su geri dönüş (veriş) hortumu ise 9-12 mm di.

Buradan anlamıştım Eheim'in su debisinin neden herkes tarafından beğenildiğini. Atmanın su emiş ve veriş borularının ikiside 16 mm di. Ama eheim neden farklı yapmıştı ki? Şaşkındım ama Alman teknolojisini kullanacağım ve internetten yorumları araştırdığım kadarı ile herkesin memnun olduğu bir filtre tercih ettiğim için aklımda bir soru işareti yoktu.

Olsun dedim içimden, filtre su veriş hortumu dar oluversin, daha iyi dedim tazyik yapar, akvaryum içinde döngü sağlanır. Heyecanla dizilime geçtim. Dizilimde en alta seramik koymadım bu kez. Herşeyi kuralına göre yapacaktım. Neden filtre altında kalan kısma sermaik koyayım ki? Adamlar bunu bu şekilde resim etmişler kutu üstüne eski köye yeni adet çıkarma dedim kendi kendime. En alt sepete seramik koydum bu kez. Filtre sepetleri 5 cm kalınlığında atman ile aynıydı hemen hemen. Elimdeki seramik 3-4 cm kalınlığında doldurmaya yetti sepeti. Orta sepete ise karbon kömürlerini yerleştirdim ve üstüne 1 cm kalınlığında sünger koydum. En üst sepette ise yine Eheim'in kendi ürünü olan elyafını koydum. Suyu veriş borusundan vakumladım ve filtre içine dolmaya başladı su.

Heyecanlıydım, çalıştırmaya başladım filtreyi ve tam tahmin ettiğim gibi suyun debisi çok iyiydi. Çünkü su çıkış borusu 9-12 mm ince idi. Motoru güçlü olmasa o kadar dar boruda tazyik yaratamazdı. dip çekimi yaptım aynı hafta ve yaklaşık 10 - 15 gün sonra suyun debisinde inanılmaz bir düşüş gördüm. Yağmurlama borusundan eni 50 cm olan akvaryumumun neredeyse karşı camına fışkıran sular, şimdi 10 uzağa ancak gidebiliyordu.

Litre hesaplamayı debi ölçmeyi de öğrenmiştim. Saatimin kronometresini hazırladım; yanımda da 1 litrelik boş kola şişesi vardı. Saatimin kronometresine basıp aynı anda su veriş borusunun altına boş şişeyi koyacaktım. Bu sayede kaç saniyede şişeyi dolduruğunu öğrenip bunu saate vurup filtrenin debisini hesaplayacaktım. Dış filtremin boruları dahil her şeyini temizledim. Milini mıknatısını vs. her parçasını.

Yağmurlama borusunun dirseğini çıkarıp suyun direk akvaryuma akacağı hake getirdikten sonra kronometremi çalıştırdığım anda boş su şişesini doldurmaya başladım. Bekledim bekledim ve su şişesi ±1 saniye hata payı ile 11,5 saniyede 1 Litreyi doldurabildi.

11,5 saniyede 1 litre --> Dakikada 5,2 litre eder.
    5,2 Litre x 60 Dakika --> Saatte 313 Litre eder

Yeni temizlenmiş ve debisi fabrika standartına göre 900 litre olan bir alman markasına göre oldukça az bir debi.

Atmanı denemeliydim. Hemen çıkardım kutusuna kaldırdığım eski filtremi. iki kova alıp kurdum filtreyi. Dizilimi aynen yaptım. Sonuçta aradaki kova hacmi ve su borularının çapları haricinde başka fark yoktu. Atman bir litreyi ±1 saniye hata payı ile 10,2 saniyede doldurdu.

10,2 Saniyede 1 Litre --> Dakikada 5,9 Litre Eder.
    5,9 Litre x 60 Dakika --> Saatte 354 Litre Eder.

Peki;

Atman Dış Filtre teknik özellikleri nelerdir ve Saatte kaç watt enerji harcar? Fiyatı nedir?

Atman dış filtre kovasının hacmi 9,5 Litredir. 3 Sepetlidir. Saatte 35 Watt enerji tüketir Fiyatı sıfır 165 TL dir.

Eheim Dış Filtre teknik özellikleri ve Saatte kaç watt enerji harcar? Fiyatı nedir?

Eheim dış filtre kovasının hacmi 11,5 Litredir. 3 Sepetlidir. Saatte 24 Watt enerji tüketir
    Fİyatı sıfır 360 TL dir.

Karar sizin..

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 19 Mayıs 2015
    karacehennem ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine emeğine sağlık Erman. Yalan yok son iki makalen hobici arkadaşlara çok faydalı olacak nitelikte ve güzel kıyaslamalar sunuyor. İki ürünün o zamanki modelleri arasında tatlı su döneminde seçim yapmak zorunda kalmıştım. Eheim gerçek anlamda değerli ve pahalı bir filtreydi. Yani herkes alamazdı açıkcası. Şartları zorlayarak Atman alıp kullanmıştım.

Benim gördüğüm bir şey var, aslında Atman markanın tüm motorları debi kaybı yaşıyor. Yani debisi bir süre sonra düşmeyen motoru yok dersek yalan olmaz ama fiyat uygunluğu cazip ve arızaya şahit olmadım.

Teşekkür ediyoruz sana faydalı yazın için...:emt:

DaPhNe ve Erman Pehlivan bunu beğendi.
  3. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Derken yalan kısmını anlamadım abi :) Sanırım yazılan olacaktı o. Teşekkür ederim ama Eheim Professional II serisi kesinlikle daha çok debi düşüşü yaşıyor abi emin olabilirsin. ;)

Bu arada madalya için teşekkür ederim. :cicek:

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Şimdi anlamışsındır ne yazdığımı. :F Eheim markanın motorlarının bu kadar debi düşürdüğünü bilmiyordum açıkcası. Fiyat aralığı göz önüne alınabilir bu durumda diye düşünüyorum. Atman oturdu aslında marka olarak ve kötü filtreler de yapmıyor bence.

5. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Kesinlikle Atman abi. o 9-12 mm lik boru 2 haftada tıkanıyor resmen. Yosunlanıyor yani. Bence filtre alınacaksa bu ikisi arasında kalınmışsa, kesinlikle ve kesinlikle Atman. Bu arada anladım yazdığını :)

6. Fish45

Fish45

İsim:
    Mahmut Yavaşlar
    Cevap: Eheim 2228 (vs) Atman F4 Karşılaştırma Önemli Bilgiler

Yerinde bir tespit olmuş jebo 825 var bende onda da aynı borular emiş borusu kalın çıkış onun yarısı kadar nerdeyse ama onu kullanmıyorum.
    Fluval 305 kullanıyorum emiş ve çıkış boruları aynı kalınlıkta ve debiside çok güzel diyebilirim birazcık sesi var ama oda nazar boncuğu olsun gece sesizliğinde duyuluyor zaten.

7. sinan1962

sinan1962

Yer:
    Ataşehir / İSTANBUL
    İsim:
    Sinan
    Merhaba .
    Eheim'da su debisinde düşüş görüldüğü zaman kutuyu açmadan iniş ve çıkış hortumlarını temizlerseniz su debisinin eski haline geldiğini görürsünüz. Düzenli olarak haftada bir yapılan su değişiminde bu temizleme işi ayda bir yapılır. O zaman ki durumda, bu durum olmaz.
    Saygılar.

Sayfayı Paylaş