1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

50 Litre NaNo Reef Kurulumu (resif)

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde UğuRuM tarafından 18 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. UğuRuM

UğuRuM

Yer:
    Balıkesir Burhaniye
    İsim:
    Uğur Bişirici
    2 ay önce faaliyete geçirdiğim nano reef kurulumu su akvaryumumu sizlerin görüşlerine sunuyorum. Konya'da bu akvaryumu kurmak gerçekten zor aradığınızı bulamamak Verdiğiniz siparişlerin gelmesini beklemek insanın ömrünü yiyor :)Ama Allaha şükür bir şeyler yaptım. NaNo kurmamın sebebi biraz maddiyat ve birazda üniversite olayı falan akvaryumu taşımak kolay olur diye yanımda götürmek düşüncesi bırakmayı düşünmüyorum çünkü evliliğe kadar idare edebilirim bu minik denizle :) Değerli abilerimin kardeşlerimin tavsiyeleri eleştirileri herşey kabulümdür. Yanlış yapa yapa doğruyu bulacağıma inanıyorum Haydi hayırlısı.

Boyut (cm):50*30*35h = 52,5 Lt.
    Dolabı Armatürü kendi yapımım

Malzemeler:
    Isıtıcı olarak 100 w. kullanıyorum
    tuzluluk ölçer olarak AQUADENE marka cam tuz ölçer
    P.S = jebo 178 şelale protein skimmer kullanıyorum içinde sadece bioballar var ama tabiki p.s kısmının iyi olmadığına kanaat getirerek kendi yaptığım hava taşlı p.s ekledim
    Tuz : Markasını sormadım :) Akvaryumcuma güvenerek aldım çnkü oda kendi tuzlu suyunda kullanıyor bi sorun olacağını düşünmüyorum zaten elinde oda kalmamış getirtiyor yeni
    Dalga motoru olarak HAILEA marka iç filtrenin kafasını kullanıcam
    Aydınlatma: sylvanıa aquastar 10000K
    Kum : 5 kg 3-5mm. mercan kırığı kum
    Canlı kaya 5.5 kg

Kullanılan İlaçlar ve/veya Katkılar:
    Azoo 11 ın 1 super bıo-bacterıa

Canlılar : 1 aydır gelmesini beklediğim palyaço balığım :) hala gelmekte gelemedi gelcek inşallah

normal tatlı su akvaryumumun ölçülerini daha küçük bulduğu için 50*25*30h idi ölçüleri enden boydan 5 şer cm büyüttüm camları kestirip kendim yapıştırdım ama alt dolabı aynen kullanıyorum. Dolap sump için elverişli camı deldirmediğime pişmanım açıkcası :shh: Dolapta kendi yapımım parça 2 cmlik suntalardan boyayıncada süper oldu :) resimleri altta Tuzlu olmadan önceki hali ;

[​IMG][​IMG]

İlk kurulumdan resimler

[​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

Kum ve kayalar eklendikten sonra
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

Kurulum 1 aylıkken ;
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: 50 Litre NaNo Kurulum (resif)

Hayırlı olsun Uğur akvaryumun. Şartlar ortada anlattığın gibi ama şartlara göre ortaya çıkması gereken çıkmış. Kendi yaptığın bölüm ve ekipmanlar için ayrıca kutlarım, ellerine sağlık. Aydınlatma T8 sanırım, kaç floresan var? İlk balıkların geçikmiş ama olsun, her geçen süre onlar adına avantajdır merak etme.

Sen şartlara göre iyisini ortaya çıkarırsın benden söylemesi, çünkü merak etme konu açmadan önce forumun ilgini çeken tüm alanlarını gezdiğini, DIY bölümlerini incelediğini biliyorum, yani fadıl takipteydi.:)

Bu yüzden okuyan, araştıran az yanlış yapacağından sen de az yanlış yaparsın diye düşünüyorum.

UğuRuM bunu beğendi.
  3. UğuRuM

UğuRuM

Yer:
    Balıkesir Burhaniye
    İsim:
    Uğur Bişirici

Aynen öyle Temel abi bir çok yerde okuyorum araştırıyorum ama imkanda çok önemli çoğu zaman istediğimi bulamıyorum .Florasan şuanda sadece bir tane var çalışır şekilde. Florasan konusunda akvaryumcum bu işini görür diyo ama bence yetersiz önerilerinizi bekliyorum. Canlı bulamıyorum yok Konyada ilk olarak temizlik ekibi eklemek isterdim ama yok gerçi balık mercan hiç bişey yok değilki temizlikçiler :) bekliyorum işte geldi gelecek diye 1 ay oldu bekliyoruz.....

4. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Uğur eldekiler ve imkanlarla yapılana göre bence gayet başarılı, temizlik ekibi sağlam canlıdır civar illerden ilan verenlerden alabilirsin birşey olmaz ama bu aralar havalar çok soğuk dikkat et bekle biraz daha Temel abinin dediği gibi her geçen gün senin avantajın var. Florasan olarak sylvania bulabiliyorsan coral star al. diğer markaları bulman zor ben Bursa'da bile bulamıyorum.

UğuRuM bunu beğendi.
  5. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Keyifli akvaryumlar dilerim....

UğuRuM bunu beğendi.
  6. UğuRuM

UğuRuM

Yer:
    Balıkesir Burhaniye
    İsim:
    Uğur Bişirici

Bir sorum olacak araştırdım ama tam nedeni bulamadım. Dün akvaryumda su değişimi yaptım ve kayaların üzerinde baya bir beyazlama gözlemledim kreç taşı gibi oldu bazı bölgeler nedeni nedir ? neden kaynaklanır ? yardımcı olursanız sevinirim

7. UğuRuM

UğuRuM

Yer:
    Balıkesir Burhaniye
    İsim:
    Uğur Bişirici

Hele Şükür Balığım geldi :D :D çok mutluyum

8. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Uğur o balık tek mi çift mi? ben tek gördüm keşke çift alsaydın.

Kullandığın su ve tuz nedir ?

9. UğuRuM

UğuRuM

Yer:
    Balıkesir Burhaniye
    İsim:
    Uğur Bişirici

Abi o balık tek tek vardı zaten akvaryumcuda bir kaç güne bir tane daha gelecek :) Su olarak saka su kullanıyorum tuz şuanda sera

halilkocan bunu beğendi.
  10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Uğur keşke çift alsaydın, bu türün tek eklenmesi pek keyifli değildir. Akvaryumcuna gelecektir ancak uyum sorunu yaşama ihtimalleri var bu şekilde. Balığın yanına eş seçerken dikkatli olmalısın. Büyük veya küçük olmalı ama en güzeli daha küçük seçmektir. Balığı torbada gördüğüm kadarıyla güzel ve dişi olmaya da aday.

11. UğuRuM

UğuRuM

Yer:
    Balıkesir Burhaniye
    İsim:
    Uğur Bişirici

Balığımın resimlerini paylaşcam yakında :) bu aralar pek ilgilenemez oldum :(

12. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Bende Konyadanım, asla Konya'da tuzlu su kurmaya cesaret edemezdim ya da korkardım. Gerçekten tebrik ederim sizi. Safari Akvaryum, Teleskop Akvaryum Konya'da tuzlu su ile ilgilenen başlıca akvaryumculardan. Ayrıca pasaj içerisindede canlı kaya temin edebileceğin yerler var. Ama asla oradan balık almanı önermezdim. Bence safariden başka yerden almamalısın. Ben bitki bile bulamazken. Sen tuzlu su işine girmişsin. Gerçekten işin zor bir ara bir araba kaçırıp ankaradan toplamak gerek malzemeleri.

13. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Hızlı Tren ile Ankara 1 saat.Yani Ankarada olan her malzemeyi Konya'ya götürebilirsiniz:) Eğer hafta sonu olur ve önceden kararlaştırırsak, Ankarada ki tuzlu yada tatlı su kaynaklarına götürebilirim.

14. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Kışın ne olacağı belli olmuyor tren bizi 7 saatte götürdü Ankara'ya o yüzden karlar bir kalksın güneşi görelim o zaman mümkün olur. Teşekkür ederim davetiniz için.

15. UğuRuM

UğuRuM

Yer:
    Balıkesir Burhaniye
    İsim:
    Uğur Bişirici
    Abi teşekür ederim şimdiden :) biraz para biriktiyim gelmeyi düşünürüm. Ankaraya geldim bi kaç kez ama çok gezemedim

İnsan isteyince herşeyi yapabiliyor :) Tabi maddi imkanda çok önemli çogu imkanı sağlamak açısından bence konyadada kurulabilir bu akvaryum ilk baştaki malzemeleri temin ettikten sonra tamam diyecektim tam ama canlı bulmak konusu sıkıntı. O dediğin yerlere bakacagım Zaten şuan ki balığımı Teleskop akvaryumdan aldım ve 1 aydın benimle Maşallahı var balığımın akvaryum küçük olmasına rağmen gelişme gösteriyor

16. UğuRuM

UğuRuM

Yer:
    Balıkesir Burhaniye
    İsim:
    Uğur Bişirici

Yeni bir kaç resim koyayım :) telefonum kamerasıyla çektim artık kusura bakmayın.

[​IMG][​IMG][​IMG]

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Güzel güzel ellerine sağlık. Ps sanki toplamıyor ne dersin? Percula tek mi duruyor akvaryumda?

18. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Benim de PS dikkatimi çekti toplama yok ayrıca percula ya bir eş al bence. Son olarak neler yaptım su değişimi falan yada temizlik yapılan birşey var mı ?

19. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Kum seviyenizde biraz fazla gibi, daha doğrusu, kumları görüntü alanından arkaya ve ortalara doğru alırsanız, en azından ön cam için daha görsel bir alan oluşur.Böylece cam ile kum arasındaki çirkin yosunları görmemiş olursunuz.

Gördüğüm kadarı ile akvarum dolabınızın, alt tacı mevcut, yani kumu o taç kısmı ile aynı hizada olacak şekilde ayarlarsanız, ön kısımda 2 cm lik kum olmasına karşın, hiç yosun görmezsiniz.

Ben kendi akvaryumum da, ön ve yan camlarda bunu uyguluyorum.

20. UğuRuM

UğuRuM

Yer:
    Balıkesir Burhaniye
    İsim:
    Uğur Bişirici

Evet toplama yok o resimde :) yeni takmıştım çünkü kendi yapımım o ps onu koydugum gün çektim fotoyu toplama kabımın resminide koyacagım. Percula evet tek şuan yanına bir kaç daha alıcam ama şuan Konya'da yok bulamadım. Kum konusuda ince olabilir evet kötü görüntü acısından ama yüksek seviyorum :) Şuan diatom oluştu biraz da ondan kötü duruyor geçecektir umarım. Değerli yorumlarınız için hepinize teşekkürler.

Haftada %10 su değişimi yapıyorum. ve camları siliyorum başka bişey yapmıyorum akvaryumla ilgili bi sorunda yok olmazda inşallah :)

Sayfayı Paylaş