1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

42*55*120 yeni kurulum

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde actroses tarafından 9 Mart 2010 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Alıntıdaki ifadeyi düzeltelim önce ki canlı eklemesini çok daha bilinçli yapabilelim. Şöyle düşünmek gerek; Amonyak sıfır ise nitrit sıfırdır demek olmaz ve yanıltır. Çünkü nitrit amonyaktan sonraki bir evredir. Amonyak bakteriler tarafından nitrit'e indirgenir. Bu durumda süreç amonyak evresini geçmiş nitrit evresine gelmiş olduğunda amonyak ölçülmez ama nitrit olabilir akvaryumda.

Bu yüzden daha evvel yazdığım gibi eğer madem elinde tüp kimyagerliğe soyunmaya karar verdin o zaman akvaryumun tam hazır olup olmadığını hakkıyla ölçmek gerekir. Amonyak yok diye su hazırdır diye birşey yok yani. Amonyak bakılır, nitrit bakılır ve son olarak suyun nitrat oranı ve ph değeri ölçülür ve bir karara varılır.

Bu yazıdan çıkan sonuç şudur ki; tek başına amonyak testi pek bir mana ifade etmez suyun tam olarak ne olduğunu anlamak için. :crazy:

Tek percula ile suyu test etmek; belki bir olumsuzlukta fazla canlıya zarar vermemek adına mantıklı görülebilir ama bilmen gerekir ki tek percula yanına ekleyeceğin yeni balığın eş olmaları, anlaşmaları yönünde hiçbir garanti yoktur. Yani ortaya sevimsiz bir çift çıkabilir.

2. actroses

actroses

İsim:
    Murat Efe
    Teşekkür ederim abi.
    Salifetin veya tropic marin test kitlerini araştıryorum. Amonyak ve Nitrit için test kiti almak pek işime gelmiyor abi hem çok pahalı hemde çok az kullanıyorsun. Arkadaşıma salifertin amonyak ve nitrit test kiti aldık toplasan 5 veya 6 sefer kullandı. Ondakilere baktım son kullanma tarihi geçmişti yoksa kullanıcaktım. Neyse hayırlı bakalım ph ve nitrat test kitlerini alırımda amonyak ve nitrit için araştırıp elinde kullanmayan varsa onlarda temin etmeye çalışıcam. Artık olmadı salıcaz bir percula. Tekrar ilgin için teşekkürler abi.

3. actroses

actroses

İsim:
    Murat Efe
    Herkeze tekrar merhabalar

Öncelikle herkeze merhabalar. İş seyahatleri ve yoğunluk yüzünden yaklaşık 1 ay kadar forumdan ve akvaryumumdan uzak kaldım. Ama ben yokken evdekiler akvaryum boşta olsa ii bakmışlar : ) Akvaryum son durumu ile fotoları akşam kısmetse formda paylaşıcam. İstanbula döner dönmez ilk işim 2 adet percula almak oldu balıklar 1 haftadır akvaryumdalar şimdilik bir problem yok gibi duruyor. Pek istediğim gibi salına salına yüzmüyolar neredeyse akvaryumda çıkacak gibi hep yüzeye çok yakın yüzüyorlar. Şimdi kısmet olursa temizlik ekibini kurmayı düşünüyorum tavsiyelerinizi ve yorumlarını bekliyorum.

Bu arada forum yönetimini tebrik ediyorum diğer formlarda 1 ayda hiç konu açılmazken maşallah bizim forum çatır çatır konu açıp şişirip şişirip batlatıyor.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Forumun tuzlu su bolumununde gercekten masallahi var. Dusuncene tesekkurler sizlerin kurulumlari ile oluyor bunlar.

Perculalarin tavri seni uzmesin. Bu olagan bir alisma sureci tavridir. Zaman icinde su yuzeyini birakip seni mutlu edecek bir bolge edinirler. Genelde korunak olabilecek mercan altlari olur.

Bu asamada kendini test kiti, katki gibi malzemelerle yipratma. Akvaryumdaki baliklari gozlemle ve bizimle paylas eger ihtiyac varsa al yoksa yazik masrafa.

Cep mesaj...

5. actroses

actroses

İsim:
    Murat Efe
    Valla Temel abi bir tek test kiti kullanmadaı zaten ama ilerde belki ihtiyaç söz konusu olabilir. Bu arada abi marin akvaryumlarda aydınlarmanın süresi ortalama kaç saat olmalı. Su değişimleri hangi sıklıkta ne kadar miktarlarda yapalım. Abi bu arada inanılmaz elektrik faturası geliyor sistem 1 tıonluk akvaryumun sistemi olduğu için inaılmaz elektrik faturası geliyor ne zamana kadar dayanabilicem bilmiyorum. Bu maliyete acil bir çare bulmak lazım : )

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Su degisiminde de rahat ol. Su anda akvaryumda iki percula var sanirim. Su degisimini ayda yude 10 yap yeter. Ilerde balik sayisina ve diger canli yukune gore sure ve miktar degisebilir.

Marin dedigin zaman iste rahatligi bu. Isik suresi yok, tamam belli bir yasam icin isik sart ama hicte sorun degil isik suresi istedigin zamana ayarla. Dikkat edecegin sey aksam karanlikta yakip bir anda yemleme yapmamak yani baliklar sasirmasin yeter. Ornek olarak hava kararmadan yanar 2-3 saat sonra yemlenir kapanir isik. Gunduz zaten isiklar yanmasa da yem verilebilir. Bir artisida yazin suyun isisini isik fazla yanmadigindan daha dengeli tutabilirsin. Tabi bunlar isik ihtiyaci olmayan canlilar icin gecerli.

Faturalar evet artiyor ama bende o kadar fark yok denedim aylik 40 lira sanirim fark akvaryumdan dolayi.

7. actroses

actroses

İsim:
    Murat Efe
    Tamamdır Temel abicim. Şimdilik sıkıntı yok o zaman sadece akvaryuma 3-4 tane turbo snail ve bir kaç kök xenia satın alarak yaz sonuna kadar bekleme süresini atlatıcam resif için 4-5 ay daha beklemeye devam yanii : ))

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Artik is senin ayiracagin maddi imkana bakar. Xenia eklersen isiklari duzenli yakman gerekecek yanliz. Sadece balik olursa isik konusunda tek yetki senin keyfinde olur.

Sayfayı Paylaş