1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni Masaüstü Pico Kurulumu

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde Kerem Altınbaşak tarafından 30 Eylül 2021 başlatılmıştır.

1. Kerem Altınbaşak

Kerem Altınbaşak

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    Kerem
    Mahir abi dediğin gibi buldum. Hatta babam kendi güvercin baktığı için direkt kendisinden buldum :)
    Şu şekilde işlem yaptım ve bakalım etrafına ya pleksi yaptıracağım ya da bu şekilde kullanacağım. Işığın ayakları üstüne gelediği için tutabilir.
    Durumu değerlendirip ona göre devam ederim :) Teşekkürler destek için.

upload_2021-12-2_8-39-9.png

Montimahir bunu beğendi.
  2. Kerem Altınbaşak

Kerem Altınbaşak

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    Kerem
    Evet şu an için tankın durumu bu :) Üstünü kapatmış bulunmaktayım bence oldu gibi.
    upload_2021-12-3_8-55-16.png

sezai25 ve Montimahir bunu beğendi.
  3. Kerem Altınbaşak

Kerem Altınbaşak

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    Kerem
    Şu an için kullanıyorum, vaktim olunca kendim çıkıp araştıracağım bulursam değiştireceğim Mahir Abi.

Ufak bir güncelleme ile devam edelim. Tankta her şey yolunda gibi duruyor. Fiji kayasını ekledim ve mercanları üzerine yapıştırdım. Bu süreçte tanka yeni mercanlar ekledim.

Bir koloni belki 60-70 kafa captain jerk
    Bir kafa frogspawn
    Bir kafa Hummer
    Çeşitli renklerde zoalar
    Çeşitli renklerde mushroomlar
    1 Büyük kafa pempe ricordia ve bir küçük kafa sarı renklerde ricordia
    5-6 kafa candy cane

Aklıma gelenler bunlar. Bu süreçte anemonum ikiye bölündü sebebinin ne olduğunu bilmiyorum ama keyifsiz gibi durmuyor. Palyaçom iyice alıştı ama eşi öldükten sonra aldığım snowflake'yi pek sokma taraftarı değil anemona çok kovalıyor. Garibim uzaktan izliyor ama yaklaşmaya çalıştığında haraslıyor. Sixline müthiş bir canlı izlemesi çok keyifli. Keşke daha önce almış olsaydım dedim. Almış olduğum goby beyfendiyide artık ufaktan ufaktan görmeye başladım. Yine çekingen fakat öncesinden daha iyi. Saklanma alanı çıktığı için herhalde o da sevindi Harbor goby dediler ama cinsini bilen yardımcı olabilir mi resimlere ekledim pek anlaşılmasada. Nitrat'ı her 0'ladığımda mercanların çok keyifsizleşmeye başladığını gördüğüm için artık sıfırlamıyorum. Takip ediyorum düzenli 3-4 günde bir test yapıyorum ve her hafta düzenli 1.5 LT su değiştiriyorum. Katkı olarak girdiğim all elements'i haftalık 1ml olarak devam ediyorum, bacteria feeder'ı her gün akşam ışıklar kapandığında 5-6 damla olacak şekilde ekliyorum. Mercan besini olarak AF amino asit var onu da haftada 1 damla olarak devam ediyorum.
    Görünürde kötü giden bir şey yok. Yosun sorunum devam ediyor ama takipteyim. Kalsiyum kurtları çok fazla çoğaldı her yerdeler, mercanlarda büyümeler devam ediyor. Zoalarım kafa patlatıyor, glove polip aynı şekilde. Hairy mushroomlarda bölünme gördüm. starpolip bıraktığım yerde bir parçasını kuma indirmiş. Şu an için her şey yolunda. Aklıma gelenler bunlar.
    Resimleri ekliyorum yine kalite için kusura bakmayın :) Bir de tanka viridis anemon vardı. Fakat en son gezintiye çıkıp xenia'nın üzerinde ve madagascarın yanında görünce baktım ki hepsi kendini kapatmış aldığım gibi peçeteye sarıp çöpe attım. Sanırım küçük tanklar için uygun bir canlı değil. Çok güzel renkleri var fakat maalesef diğer mercanlarıma zarar verdiği için attım.

upload_2021-12-7_9-9-53.png

upload_2021-12-7_9-10-8.png

upload_2021-12-7_9-10-17.png

upload_2021-12-7_9-10-27.png

upload_2021-12-7_9-10-40.png

upload_2021-12-7_9-10-50.png

upload_2021-12-7_9-10-59.png

upload_2021-12-7_9-11-12.png

upload_2021-12-7_9-11-20.png

G.S.İ, veysel, sezai25 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  4. Kerem Altınbaşak

Kerem Altınbaşak

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    Kerem
    Mahir abi teşekkürler yorumun için. İnşallah öyle olur ve bu şekilde devam eder :)
    2 bubble anemonum vardı biliyorsun birini kaybettim dalga motoruna takılıp o yüzden dikkat ediyorum. Ama ben işteyken takılırsa yapacak bir şeyim yok :D. Durmadan geziyorlar zaten en son kendini arkaya yapıştırdı orada kaldı. Bölündüğü parçası da alt alta şekilde duruyorlar. 3-4 gündür orada. Ama keyifsiz durmuyor umarım stresten değildir. Bunu anlayabileceğim bir durum var mı ? Neye dikkat etmem gerekir ? Bu hafta sonu birer parça karides vereceğim kendilerini daha hızlı toplasınlar diye.
    Daha fazla mercan ekler miyim bilmiyorum, belki fijinin üstüne biraz daha zoa çeşidi eklerim ama farklı bir şey daha düşünmüyorum :) 1 balık daha eklemek istiyorum ama karar veremedim.
    Aklımda midas var, ya da cardinal :) Bakalım ithalatlar haftaya gelecekmiş, bekleyelim görelim.

5. Kerem Altınbaşak

Kerem Altınbaşak

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    Kerem
    Bir gözlük aldım ve onun camı ile bir kaç fotoğraf çektim :)
    Paylaşmak istedim. Şu an için her şey normal, haftalık su değişimini yaptım ve frogspawn ikinci kafayı çıkartmış onu gözlemledim. Captain jerkler ise sağ sola kafa fırlatmış nasıl olduğu hakkında hiçbir fikrim yok. Kayanın deliğinin içinde de 2 kafa var oraya nasıl girdi, nasıl düştü bilmiyorum. Acaba goby'im ağzında taşıyor olabilir mi hahah :) Bir de tekelerimin biri ölmüş bana sahil yolu göründü :) Bir kaç parça da zoa ekledim yine.

upload_2021-12-13_11-22-5.png
    upload_2021-12-13_11-22-22.png
    upload_2021-12-13_11-22-47.png
    upload_2021-12-13_11-22-58.png
    upload_2021-12-13_11-23-18.png
    upload_2021-12-13_11-23-28.png upload_2021-12-13_11-23-50.png
    upload_2021-12-13_11-24-0.png
    upload_2021-12-13_11-24-12.png

veysel, Glsn, G.S.İ ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  6. sezai25

sezai25

İsim:
    Sezai ÖZKAYA
    Maşallah çok güzel gidiyor

G.S.İ ve Kerem Altınbaşak bunu beğendi.
  7. Kerem Altınbaşak

Kerem Altınbaşak

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    Kerem
    Sağol Sezai Abi :) Seninkinin yanına yaklaşamaz ama bir şey yapmaya çalışıyorum.

Yazmışken küçük güncelleme yapayım ricordia'nın üzerinde flatform gördüm belkide 4-5 tane. Hiç riske girmeden bugün ya da yarın çıkartıp dip yapacağım tekrar koyacağım. Diğer mercanlarda pek bir şeye rastlamadım göremedim ama ricordia'da bariz şekilde belli oluyorlar. Sixline iş düşüyor umarım temizler :)
    Teke karidesiminde ricordia üstünde vakit geçirdiğini gördüm belki o da yiyordur pek dikkat edemedim. Umarım sağ sola çok sıçramadan kurtulurum illetten. Biraz araştırdım tank kapatanlar varmış flatworm'den.

8. Kerem Altınbaşak

Kerem Altınbaşak

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    Kerem
    Herkese selam tekrardan;

Ricordia'yı yerinden aldım ve dip yaptım. Seachem'in reef dip solüsyonunu kullandım ve sonuç inanılmaz 5 dakika içinde tüm flatwormler kıvrana kıvrana çıktılar ve canlı tertemiz oldu. Toplamda bir 10 dakika kadar tuttum ve 10 dakika kadar da akvaryumdan aldığım su da beklettim, duruladım. Daha sonra tanka geri koydum. 1 gün inceledim ve üstünde hiç görmedim.
    Şu an başka mercanlarda görünürde yok. Olursa onları da dip yapacağım. Bundan sonra ne alırsam alayım dip yapmadan tanka koymak yok. Bu da ders olsun :)

Dalga motorum sobo'nundu ve 3-4 günde bir çıkartıp temizleyip geri koymam gerekiyordu. Aşırı derece debi sorunu var kesinlikle kimseye önermiyorum. Başlangıç için dahi olsa almayın. Onu slw 10-m ile değiştirdim, önce EW18 denedim fakat en düşük debi ayarında bile darmaduman etti tankı. Hatta madagascar olduğu yerden havalandı kayanın arkasına kadar sürüklendi EW18'de.
    Slw 10-m şu an yolda, geldiğinde onu da deneyip buraya güncelleme girerim yeni resimler ile :)

Tankta sıkıntı görünen başka durum yok, balıklar mutlu. Sadece küçük snowflakem diğer tarafından çok dışlandı ve tartaklanıyor. Anemonu tek başına sahiplendi başka kimseyi yaklaştırmıyor.
    Sixline keyifli tüm gün mercan aralarında gezip didikliyor. Diğerlerine salça olduğunu daha görmedim. Gobymiz hala daha kendini göstermemekte kararlı, ara sıra kafa gösteriyor. Yem yediğini de görmedim, ne ile beslendiği hakkında en ufak fikrim yok :D

Mercanlarda durum stabil, frogspawn 2. kafayı patlattı, hummer patlatacak gibi görünüyor. Ricordia'yı temizlerken altında 2 yavru daha gördüm. Starpolipler dağılıyor gibi duruyor sağ sola iyice genişlediler. Zoaların hepsi kafa patlatıyor fakat bir tanesi hariç resmen yenmiş gibi duruyor. Resimi aşağıya paylaşıyorum sebebini çözemedim neden böyle oldu. Hairymushroom'larım bölünmüş, dağılıyorlar. Flower anemonlar ortada yoktu bayadır, şimdi kendilerine güzel bir oyuk bulmuşlar ve serpildiler, güzel canlılar.

Önceki hali ;
    upload_2021-12-21_17-35-35.png

Sonraki hali ;

upload_2021-12-21_17-34-59.png

sezai25 ve veysel bunu beğendi.
  9. G.S.İ

G.S.İ

İsim:
    Orhan Eray Tosyalıoğlu
    Maşallah tankına, Zoanthidea poliplerinde parazit sorunu var birşey yiyor tekrar dip ve tatlı su banyosu yapmanı öneririm.

Kerem Altınbaşak bunu beğendi.
  10. Kerem Altınbaşak

Kerem Altınbaşak

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    Kerem
    Sağol abi teşekkürler, elimden geldiğinde yapmaya çalışıyorum bir şeyler :)
    Kontrol edeceğim, dediğin şekilde bir dip yapacağım sanırım ona da.

G.S.İ bunu beğendi.
  11. sezai25

sezai25

İsim:
    Sezai ÖZKAYA
    Estağfurullah, çok güzel ilerliyor tank bu şekilde devam. Ama dediğin gibi canlıları akvaryuma eklemeden dip yapmak çok önemli, yoksa istenmeyen canlıların girmesine engel olamıyoruz.

12. Kerem Altınbaşak

Kerem Altınbaşak

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    Kerem
    Herkese selam ;
    Ufak bir güncelleme yapalım.

Yeni mercan girişi hediye bir kaç kök xenia geldi. Tanka koydum frag taşına yapıştırmadan çıkmam gerekiyordu geldiğimde savrulmuşlar ve biri cama biri de kayanın altına doğru yapışmış. Bende ellemedim kalsınlar :) Yeni bir balık ekledim. Okinawa goby :) Kendisi çok tatlı afacan fakat yem yediremiyorum. Mysis sadece bir kaç tırtıkladı gördüğüm o kadar. Umarım sağdan soldan pot mot yiyordur. Devamlı mysis girişi yapamıyorum tank küçük olduğu için. Haftada 2 defa veriyorum azar azar. Gerçi ben daha tanımsız olan goby'imi yem yerken görmedim ama hala yaşıyor :) ne yediği hakkında en ufak fikrim yok. Pod çok, kurt çok, tüp kurdu çok, spagetti kurtları çok herhalde onları tırtıklıyor. Ya da yosun olabilir.

Gelişimler devam ediyor, zoalar kafa patlatıyor, ricordia galiba ikinci kafayı çıkartacak resimlerde göreceksiniz sanırım yeni kafa o. Glovepolip bulunduğu frag taşından taştı, kayaya attı kendini. Frogspawn ikinci kafadan sonra 3 yol aldı devam ediyor. Ama yeşil sakal soyunu başladı çok ilginç şekilde sadece frag taşlarında var. Zoaların arasında falan böyle sallanıyorlar. Bunun sebebini erikli suya bağlıyorum. Arıtma cihazını yeni edindim ve reef uyumlu olarak aldım. Daha ilk defa bu hafta 5 lt bir su değişimi yaptım ve su tamamlamada bulunan suyu onunla değiştirdim.

Algeater arıyorum en kısa sürede alacağım.

Bu arada tanımsız gobyinin ne olduğunu buldum. Blue spotted watchman goby kendisi. Yellow olanından değil tabi ki. Geçen gün kendisini kayada yakaladım korktumadan yakından inceledim. Suratından vucudunun bir kısmına kadar mavi benekleri var. Ve rengide kahverengiden griye çalışıyor. Şimdi asıl sorum şu algeater alır isem anlaşabilirler mi ?
    Onun haricinde can sıkan bir durum yok. Snowflake ikinci kopan anemona sürtmeye başladı yakında girer :) iki palyaçom iki ayrı uçta iki ayrı anemonda takılıyorlar. Ara sıra snowflake yanına gidiyor ama hala daha tartaklanıyor.

Okinawa'yı ilk eklediğimde sixline etrafında kendini kabartıp dik dik yüzdü. Daha sonra bir kaç kez üstüne doğru hızlıca yüzüp geri çekildi. Sanırım biraz gövde gösterisi yaptı çünkü şu an ki takibim sonucunda ellemediğini gördüm. Yanından geçip gidiyor şu an :)

Bir tane hermit ekledim reef safe dendi. Evet reef safe mercanlara dokunmadı ama güzel stomella'yı hüpletti gözümün önünde :( mercanları deviriyor gezerken bakalım :) Sadece gece hareketli gündüz gece nerede kaldıysa orada takılıyor :)

Bir kaç resim ekleyeyim :)

upload_2022-1-3_15-21-44.png
    upload_2022-1-3_15-21-59.png
    upload_2022-1-3_15-22-11.png
    upload_2022-1-3_15-25-46.png
    upload_2022-1-3_15-25-58.png
    upload_2022-1-3_15-26-8.png
    upload_2022-1-3_15-26-17.png

sezai25 bunu beğendi.
  13. sezai25

sezai25

İsim:
    Sezai ÖZKAYA
    Maşallah tüm canlılar sağlıklı görünüyor

Kerem Altınbaşak bunu beğendi.
  14. Kerem Altınbaşak

Kerem Altınbaşak

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    Kerem
    Sezai Abi teşekkür ederim.
    Şu an için can sıkan bir durum yok sakal yosun harici. Ama onun içinde seachem'in phosguard ürününden ekledim bir miktar 3-4 gün takip edeceğim durumu bakalım etkisi olacak mı, durumu buradan bildiririm. Mercanları takip ediyorum hepsinin keyfi yerinde açmayan hiçbir tanesi bile yok. Hatta hepsi çoğalma eğiliminde. Sadece candy cane ilk aldığımdan beri bir kaç kafa kaybetti ama yerini değiştirdim biraz topladı gibi duruyor onu takipteyim bakalım. Gece poliplerini çıkartıyor görüntüsü çok hoş o şekilde :)

Mahir Abi pod var tankta ama kendisi bulup yakalayabilir mi onu bilemiyorum. Daha doğrusu sixline'dan fırsat kalır mı, geçen gün oturdum izledim karnı şişmiş geziyor mercanların arasında baya baya tırtıklıyor her şeyi. Hiç durmuyor kerata.
    Dün gece camda yakaladım uyurken okinawa'yı sanırım biraz aç duruyor, resmi aşağıda. Akşam tekrardan cımbızla kendisine doğru mysis denemeleri yapacağım umarım yer. Eğer yemezse ufak bir refiqium kurmak şart olacak galiba pod için :) Aslında doğallığı sevdiğim için sağ ve sol camları silmiyorum belki içleri pod doludur ama dediğim gibi sixline rahat vermiyor gibi hissediyorum hiçbirine. Hermit gece geziyor sadece ama geçen gün yapıştırdığım hummer frağını tepeden düşürmüş akşam bir frag taşına yapıştırıp kuma sapladım umarım oradan da devirmez.
    upload_2022-1-4_10-18-30.png

15. sezai25

sezai25

İsim:
    Sezai ÖZKAYA
    Okinawa goby nin karnı bayağı çökmüş malesef yem yemediğini gösteriyor. Dondurulmuş yemlerden kesinlikle denemelisin. Sağlıklı hobiler...

16. Kerem Altınbaşak

Kerem Altınbaşak

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    Kerem
    Hiçbir yerde bulamadım donmuş copepod Mahir Abi, senin bildiğin temin edebileceğim bir yer var mı ?

Sezai Abi evet yediremedim bir türlü. Kuru yemi koklamıyor bile geçen gün işte mysis denedim biraz tırtıkladı ama tam manası ile yemedi. Umarım kayalardan bir şeyler çıkartıyordur kendine.
    Bakalım tekrar deneyeceğim beslemeyi mysis ile. Mahir Abinin önerdiği yemi bulamadım hiçbir yerde. Umarım istediğim sonucu alırım, bilgi vereceğim buradan.

17. Kerem Altınbaşak

Kerem Altınbaşak

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    Kerem
    Evet dün akşam başarıya ulaştım :)

Gittim hazır yeni çıkmış canlı artemia aldım ve donmuş cyclop buldum aldım. Tüm motorları kapattım ve biraz bekledikten sonra önce şırınga ile artemia denedim diğer tüm balıklarım yedi fakat okinawamız yemedi. Sonra cycloptan biraz şırıngaya çektim ve önüne doğru şırınga ile püskürttüm ve o görüntü her şeyden güzeldi. Bir kaç parçada olsa aldı ve yuttu mysis gibi geri püskürtmedi.
    Fakat bir şey farkettim tüm gün sağda solda pinekleyen okinawa motorları kapattığım zaman ortalıkta gezip kayaları tırtıklamaya başlıyor. Bundan sonra her gün ortalama yarım saat dalga motorunu ve kafa motorunu kapatıp ona bu fırsatı vereceğim ve her gün az da olsa cyclop ile karışık pul yem vereceğim bakalım bu süre zarfında belki pul yeme de alıştırabilirim.

Onun haricinde ufak bir güncelleme geçelim. Sakal yosun ile mücadelem devam ediyor. Mahir Abi'nin yaptığı sistemin aynısını bende yapacağım. Üst filtre modelini deneyeceğim.
    Bir tane s boy algeater aldım belki faydasını görürüm :)
    Her gece düzenli ışıklar kapandıktan 2 saat sonra akvaryuma oturup gece yaşanan farklı dünyayı incelemyi seviyorum. Dün gece ise camda neredeyse 10 cm boyutunda bir canlı gördüm. 4 aydır neredeyse kurulu tank ilk defa kendisine rastladım aşağıda resmini ekliyorum. Kendisi ufak araştırmalar sonucunda buldum leopard polyclad imiş. Mercanlara ve balıklara zararı olmamak ile birlikte conch vs. kabukluları hüpletebiliyormuş. O yüzden takip edeceğim eğer bulursam kendisini bir daha postalayacağım :)
    Mercanlarda bir problem yok yeni bir şey eklemedim. Bir müddet böyle eklemeden devam edeceğim. Tankta stabiliteyi korumak adına belki 1-2 ay sadece düzenli kontrollerle devam edip gözlem yapacağım sonra belki bir kaç çeşit daha girerim. Bazı mercanların yerini değiştirdim sadece.
    Resimleri gece geçtim :) Flash ile

upload_2022-1-8_9-55-17.png

upload_2022-1-8_9-54-6.png

upload_2022-1-8_9-54-19.png

upload_2022-1-8_9-54-28.png

upload_2022-1-8_9-54-37.png

Montimahir ve sezai25 bunu beğendi.
  18. Kerem Altınbaşak

Kerem Altınbaşak

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    Kerem
    Herkese merhaba

Uzun zaman oldu güncelleme yapmadık :)
    Tankta her şey yolunda. Sakal yosun ile mücadelemi kazandım. Alg eater'ın çok faydasını gördüm canavar gibi tüm gün camları, kayaları tırtıklıyor. Seachem'in phosguard ürününü 2 doz olarak kullandım çok faydasını gördüm. 4 günlük periyotlarla belirtilen miktarda kullandım ve anında kopmaya beyazlamaya başladılar, kalanı da ufaklık halletti.
    Mercan olarak bir değişiklik yok sadece hummer'ı verdim, onun yerine black torch ekledim. Frogspawn var diye hummer'ı çıkarttım. Anlamadığım bir şekilde hairymushroom'larım ölüyorlar sağlıklı olarak tek kafa kaldı. Sebebini bilmiyorum ama beyazladılar ve küçüldüler. Leather'im birazcık keyifsiz ama açmasında problem yok, sadece poliplerini kısalttı ve üstünde böyle siyah leke gibi şeyler var sanırım deri değiştiriyor. Zoalar memnun kafa patlatmalar devam, glovepolip kayayı ve yanındaki xenia'yı sarmaya başladı.
    Balıklarda bir problem yok, palyaçolarım hala kavga ediyor ve oce, snowflake'yi hala anemonuna almıyor. Sixline tankın neşesi :) sataşmadığı kimse yok ama kavga yok. Her balığı tek tek gezip, kendini kabartıp etrafında dik dik dönüyor sonra yoluna devam ediyor. Okinawa için her hafta 2 defa az az şırınga ile donmuş cyclop ve mysis veriyorum ama yiyip yemediği hakkında fikrim yok. Ağzına alıp atıyor bir şeyler yapıyor. Aç olsa ölürdü herhalde diye düşünüyorum 1.5 ay oldu neredeyse :). Ortalıkta olmayan goby'miz artık akvaryumun önünden ayrılmıyor. Aldığımdan beri yem yediğini görmemiştim ama artık çıkıp havada kapıyor. Kendisinin cinsini net şekilde öğrendik. Blue spotted watchman goby.
    Bakımı konusunda her hafta cumartesi düzenli 5LT su değişimi devam, her gün elyaf değişimi devam, her ay zeokarbon değiştiriyorum az miktarda kullanıyorum, her su değişimden sonra 1 damla AF Aminomix, 5ml All elements ve her gün keyfe keder bacteria feeder ekliyorum. Sump temizliği daha hiç yapmadım ki yapamam gibi duruyor küçük olduğu için, geçen kontrol edeyim dedim ışıkla her yer kalsiyum kurtları, tüp kurtları ve pinneapple sponge dolmuş ve inanılmaz sayıdalar. Işığı geri kapattım ve kendi hallerine bıraktım sumpu :D Nitratım hep 5-10 arasında, tuzluluk 1024, 1025 arası gidip geliyor. Isı 25.8 - 26 arası sabit. Başka testim yok bunlarla idare ediyorum ki mercanlardan az çok anlayabiliyorum keyiflerini. Şu an için açmayan hiçbir mercanım ve büyüme göstermeyeni yok. İşler yolunda.
    Bazen biraz daha büyütmeyi düşünüyorum ama gözümde büyüyor. Aktarırken canlı kaybı olur mu diye düşünüyorum, daha önce böyle bir işlem yapan var ise bilgi verebilir mi özelden ?

Herkese bol keyifli hobiler. Bir kaç resim ekliyorum.

upload_2022-2-1_10-44-30.png
    upload_2022-2-1_10-44-43.png

upload_2022-2-1_10-44-54.png

upload_2022-2-1_10-45-3.png

upload_2022-2-1_10-45-11.png

upload_2022-2-1_10-45-19.png

upload_2022-2-1_10-45-27.png

upload_2022-2-1_10-45-42.png

veysel, Maksworld, sezai25 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  19. Kerem Altınbaşak

Kerem Altınbaşak

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    Kerem
    Evet Mahir Abi, dediğin gibi bir rutin tutturunca geri kalanını akvaryum kendi hallediyor aslında. Devamlı akvaryumla uğraşma oluşan dengesini daha çok bozuyor, kendi haline bırakmak her zaman daha iyi sanırım. Kendim her cumartesi hatta neredeyse aynı saatte su değişimi yapıyorum bu döngüyü daha hiç kırmadım, geçen ay covid geçirdim, o süreçte bile hasta yatağımdan kalkıp rutini bozmamak için değişim yapıp ilgilendim. Faydasını görüyorum :)

Hem üzücü bir haber hem de güzel bir haber vermek için geldim.

Üzücü haber maalesef okinawa'yı kaybettim. Tüm uğraşmalarıma rağmen dayanamadı sanırım. Haftada iki defa bir çok donmuş yem ile şırınga ile önüne doğru sıkmama rağmen sadece bir iki tırtıklayıp bırakıyordu. Ama geçen gün akvaryumda kendisini aradım aradım bulamadım. 2 gün boyunda aradım en sonunda öldüğüne karar verdim. Zaten çok küçüktü ölüsünü de göremedim ki akvaryumdaki her şey kendisini 2 saatte yok etmiştir. Spagetti wormler, bristlewormler, asterialar, pod vs. görmeme fırsat vermeden ortadan kaldırmıştır. Zaten son zamanlarda iyice zayıflamıştı. Bundan sonra bu da bana ders olsun, aldığım her balığı kontrol edip alacağım. Yem yeme sorunu olan balığı almayacağım.

Güzel haber ise akvaryuma yeni bir arkadaş ekledim, banggai cardinal. Çok güzel bir canlıymış, keşke daha önce alsaymışım dedim eklediğimde. Şu an için pul yemi ağzına alıp atıyor ama akvaryuma giren her şeye atlıyor. Mysis yiyor, cyclop yiyor, minik parça karidesleri yiyor ve yakında pul yeme de alışır çünkü saldırıyor. Sixline'ı bastırdı. Akvaryuma girdiğinden beri sixline kendisinden kaçıyor. Şu an için her şey yolunda kendisi ile belki ilerleyen süreçte eş alırım. Cinsiyet tahmini yapabilen varsa yardımcı olabilir mi resimlerden ? Dişi mi erkek mi bu arkadaşımız :)

Bir de madagascarım son bir haftadır bir keyifsizdi, ortasında böyle bir şey çıktı. Bende daha sonra bu parçayı ortasından aldım ve çektim hortumla. Resmini çekemedim ama bu parçanın çıktığı yerde bir delik oluştu. İnternette biraz araştırdım deri değişimi diyenler var, bir bakteriyel hastalık diyen var. Daha önce hiç yaşamadığım için ne olduğunu bilmiyorum, tek bildiğim hala daha keyifsiz olduğu, poliplerini açıyor ama çok kısa tutuyor ve boyunu yukarıya doğru çok uzatıyor, gerçekten tam bir mantara benzmeye başladı. Bilgisi olan var mı ? Daha önce böyle bir durum yaşayıp ne yapmam gerektiğini söyleyen olursa çok sevinirim, çok sevdiğim bir canlı kaybetmek istemem.

Bir kaç resim;

upload_2022-2-7_9-34-22.png
    upload_2022-2-7_9-34-34.png
    upload_2022-2-7_9-34-45.png
    upload_2022-2-7_9-35-0.png
    upload_2022-2-7_9-35-14.png

veysel, Montimahir, sezai25 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.

Sayfayı Paylaş