1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tavsiye..

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Üretim Forumu' kategorisinde ilker_ tarafından 17 Nisan 2019 başlatılmıştır.

1. ilker_

ilker_

Yer:
    İzmir
    İsim:
    İlker Kuyumcu
    Selamlar,
    Çok uzun bir aradan sonra tekrar bilgi ve tecrübelere ihtiyaç duyduğum bir döneme denk geldim. Sebebi de 3 yıldır baktığım hatta sadece onlar için deniz akvaryumuna devam ettiğim palyaçolarım son 1 ay dır yumurta vermeye başladı. Bu da beni yıllar önce hobiye başladığım zamanlara götürdü. Uzun aradan sonra tekrar kendimi malzeme alırken buldum :) 2 farklı batın yavru yaşatamadım ve buradaki tecrübeli arkadaşlardan yaptığım yanlışları veya eksikleri belirtmelerini rica ediyorum. Aşağıda maddeleştirdim.

1-Yumurta çıkmadan önce ana tanktan su alıp 20 litre larva tankına ekliyorum.Sıcaklık 28 derece ve hava taşı ile çok az hava veriliyor.

2-Yarım litre rotifer ile yarım litre planktonu bir arkadaşımda temin edip rotiferi hava taşlı bir kavanozda , planktonu dolapta saklıyorum.

3-Yavruları gece topladıktan sonra 4/1 oranında rotifer ve plankton giriyorum su yeşile dönüyor.

4-2.Gün yavaruların %10 kadar ölmüş oluyor.

5. 2 Gün sonunda ana tanktan su değişimini ince serum ortumu ile yapıyorum. %70 gibi ertesi gün balıkların tamamına yakını ölüyor , kalanlarda hareketli değil durağan veya çok yavaş hareket ediyor.

6- Tekrar kalan rotifer 'in ve planktonun %30 u kadar suya ekliyorum.

7- 3.gün rotifer ve plankton yanında artemia çıkarıp veriyorum.

Son batındaki süreçlerim yukarıdaki gibi. Bu arada rotiferleride ayrıca 2 günde bir 1025 ro su ile destekliyor ve su yeşile dönecek şekilde besliyorum ve tekrar sararınca tekrar besliyorum.

Ben su değişiminde hata yaptığımı düşünüyorum sizlerin görüşleri ve diğer hatalarımı belirtirseniz memnun olurum.

Ayrıca ilk 10 gün rotifer ve artemia dışında başka bir şeyle beslemelimiyim. Elimde çok ince toz halinde mercan yemi var ama içerk olarak doğru olmayacaktı diye düşümüyorum. Yem diyeti günlük olarak ne olmalı?

Biraz uzun oldu yılların birikimi diyelim :)

Düzenleme: 17 Nisan 2019

Sayfayı Paylaş