1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Rotifer Üretimi

Başlığı 'Canlı Yem Kültürleri ve Diğer Yemler' kategorisinde halilkocan tarafından 9 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu rotifer kültürü 20 litrelik bir akvaryumda olmaz mı? İlla kova mı olacak?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ne bileyim Mahir besliyoruz sonra atıyoruz işte.:D Daha küçük bir yerde yapsam beceremem ben bunları, su zaten iki günde bozuluyor sanki.

TencoMelih bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryumda deneyeceğim Mahir, ışıkta alıyor bolca yandan, cam akvaryum değilde niye herkeste kova var tecrübeyle anlayalım.:D Uyuz etti beni bu kova işi, renk vs anlaşılmıyor ve zaten yoğunlaşmıyor da bu ara kültür.

TencoMelih ve Montimahir bunu beğendi.
  4. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Yoğunlaşmama sebebi soğuklardan abi. Bende de prosedür yarı yarıya yavaşladı. Kültürleri kova ve şişelerde besleme muhabbeti köşesiz olmalarından geliyor. Akvaryum gibi köşeli alanlarda beslediğinde köşeler hemen yosun tutuyorlar. Ben 5 litrelik ve 1,5 litrelik su şişesi imalatı yapan bir yer buldum sanayide. Ordan toptan alıyorum, kullan at yapıyorum :D 5 litrelerin tanesi 1 liraya filan geliyor. Haftada 2-3 lira çok batmıyor. Bir de şişe olunca ağzını kapalı tutup buharlaşmayı ve dışarıdan su içine yabancı madde ve canlı girişini engellemek kolay oluyor.

TencoMelih bunu beğendi.
  5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Şişe bana zor geliyor Özgür, kova kolaydı ve hasat etmekte kolay oluyordu. Isıtıcı taktım gene icraat olmadı. Bu sefer akvaryumda deneyeyim bakalım. Köşe olmasının ne kadar zararı olacak ki? Elyafla ha kova temizlemişim ha akvaryum?

Mahir onları yapıyorum, kovadaki su ertesi gün açık sarı oluyor ama ortada rotifer yok, yani olması gereken kadar yok. Beyaz beyaz birşeyler geziyor.:eek:

Rotifer ile artemia bir arada olur mu arkadaşlar?:rolleyes:

TencoMelih ve ozgun_cyprus bunu beğendi.
  6. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Oluyor ama sonra nasıl ayırırsın bilmem

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  7. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Rotifer için ışığa gerek yok Temel abi.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yok Hakan ama mecbur alıyor, kovada üstü kapalı karanlıkta duruyordu zaten.

9. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Temel abi sen doğal ışık alan bir yerde besliyorsan rotiferleri, şiddetle plankton kültürü bulmanı tavsiye ederim. Benim balkon kültürleri balkonda doğal ışık altında mucizeler yaratırorlar.
    Artemia ile rotiferi de ben ayni yerde denedim. Mahir beyin de bahsettiği gibi rotifer çok çabuk çoğalıyor, sık sık rotiferleri süzmen gerekir. Artemiaları o karışımın içinden almanın yöntemi ise çay süzgeci. Artemialar kalıyor, rotifer ve yeni açılmış artemialar deliklerden geçiyor. Böylece büyük artemiaları alıp balıkları besliyorsun, küçük artemia ve rotiferler büyümeye devam :D

TencoMelih, YIKIKTEMO ve Montimahir bunu beğendi.
  10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Şimdiye kadar rotifer evin içinde kovada ve kovanında ağzı kapalıydı yani sıfır ışık vardı Özgün. Yazın gene yoğunluk iyiydi ama bu ara çok zayıf.

Yani şuraya geliyorum, beyaz kova olacak vs muhabbeti senin kültüre ve gelişmelere bakarsak traş, cam akvaryum, akrilik kova vs değil olay, ortam ve şartlar galiba.

11. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Abi vallahi dünya kadar deney yaptım. Işığından ısısına, rotifer sayısından plankton yoğunluğuna herşeyi yaza çize hesaplaya hesaplaya bir hal oldum. Ama şunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ki, balkonda eski peynir bidonlarında kurduğum kültürler ki içlerine kurulumda ; biraz rotifer, yarı yarıya plankton ve geriye kalanı da akvaryum suyu koyunca 1 haftada öyle bir rotifer populasyonu elde ediyorum ki inanamazsın. Ve tamamen doğal güneş altında sadece hava vererek oluyor tüm bunlar...
    Yani işin özeti, ne kadar özenerek kurulum yaparsak yapalım, hiçbiri doğalı gibi olmuyor...

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  12. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Temel abi beyaz kovanın espirisi eklediğin fitonun miktarını daha rahat gözlemleyebiliyorsun.Yoksa başka bir espirisi yok bence.Rotifer öyle nalet ki nereye koysan yem buldumu üreyip duruyor.En önemli etkenler bana göre sıcaklık ve tuzluluk oranı, birde yemlenin günlük yapılması.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mahir durumda fazla birşey yok yani senin kast ettiğinde çok yok. Anaç kardinalin ağzı dolu zaten biliyorsun, gelişme olarak kardinal kısmında ilk yavrulardan olan çift torun verme hareketleri sergiliyor. Palyaçolar için düşündüysen durum şöyle; çiftler gerçek anlamda daha yavru ve yeni gençliğe geçiyorlar, zamanları var. Bir çift sadece ergen diyebiliriz ama onlarında ikisi de erkek balıktı geçen haftaya kadar. :D Biri dişiye dönerse, ne kadar zamanda döner bilemiyorum yumurta belki onlardan bir süre sonra olabilir. Sana onlardan bir video, 'Temolaris' çalışmaları sürüyor.

14. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Temel abi çiftler süper :nazar: bunlardan inşallah Temolaris çıkar...:)

TencoMelih bunu beğendi.
  15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Roti Süresi 45. ayet.

Ne rotiferler heba oldu yollarda, nice reedler akıttılar damarlarından, milyarlarcası Marmara'ya dökülürken bugünleri düşünmediler. Biz onlara dedik ki önce oku! Biz onları cama cam tanklarda heba ettik. Allah taksilatlarını af etsin.

Bursalı Mahir Hoca tevsirinden alntıdır. :)

samurai, ozgun_cyprus, cimlikaya ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
  16. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
  17. Burakkeskin

Burakkeskin

İsim:
    Burak
    Belgesel Gibi Maşşalah elinize sağlık

Sayfayı Paylaş