1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Protein Skimmer

Başlığı 'Protein Skimmer Modelleri' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 18 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Protein Skimmer akvaryumdaki protein ayrıştırıcı ekipman olarak görev yapar. Protein skimmer nasıl yapılır, Protein skimmer fiyatları, Protein skimmer ayarı ve ]protein skimmer çalışma prensibi gibi merak edilen birçok merak edilen konu vardır. ]Protein Skimmer deniz akvaryumlarını sağlıklı yürütmek için önemli bir yardımcıdır ifadesini bolca duymaktayız ve doğru bir ifadedir işin aslı. Ülkemiz bir çok alan da olduğu gibi bu alanda da maalesef dışa bağımlıdır. Bizler burada DIY kendin yap konusunda olduğu gibi birçok Protein Skimmer gövde yapımına imza attık. Aslında ticari anlamda da birçok gövde yapımına kalkışan kişiler olmuştur ancak ne var ki başarı sağlanamamıştır. Zaten işin aslı da gelip Protein Skimmer motorlarına dayanmıştır ve önemli olan kısmı da burasıdır. Protein skimmer modelleri her zaman ifade edildiği gibi alt sump içerisinde verim vermektedir. Protein skimmer atık süzme konusunda en önemli ekipmanınız olarak ifade edilir. Protein Skimmer sudan çeşitli karbonhidratları, lipidleri ve bazı amino asitleri alırlar.  Bu şekilde sistemdeki nitrat miktarının düşürülmesini sağlarlar. Bunun yanı sıra protein toplayıcılar fosfat, ağır metal kontrolünde de önemli bir filtre aracıdır. Sudan inorganik fosfatı alırken sudan toplanan diğer bileşiklerle birlikte fosfatın organik kaynaklarını toplama kabına depolayarak onların etkisiz hale gelmelerini sağlar. Protein toplayıcı kapasitesi akvaryum hacminin 3-4 kat üzerinde olabilir. Protein skimmer satın alırken aceleci davranarak canlı yükümüze yetmeyecek güçte model seçimi yapmamak ve mümkün olduğunca tasarrufa kaçmadan seçim yapılmalı.

  Çalışma prensibi olarak protein skimmer ekipmanına bakıldığında gövde tasarımları yaparken gövde boyutları akvaryum hacimleriyle orantılı yapılmaya çalışır, aslında bu noktada önemli olan kullanılacak motor ile uyumudur. Yapımlar arasındaki son nokta protein skimmer yapımı ekipmanı ortaya çıkarırken ona yakışacak bir pompa bulmakta zorlanacağımızı biliyorduk. Protein Skimmer motoru temin edilebilirdir ancak kaliteli olanlarının fiyatları yüksek olduğundan yapımların, yapmaya ticari olarak cesaret etmek isteyenlerin de kafasındaki soru işareti olmuştur. Hatta birçok akvaryist bozulan motoru sonrası aslında kaliteli ve işlevsel olan gövdelerini rafa kaldırıp motor sıkıntısından dolayı yeni Protein Skimmer alımları yapmaktadır.

  Protein Skimmer Akvaryum Ayarı;
  protein-skimmer.jpg
  Her zaman ifade edildiği gibi Protein Skimmer kalitesi kadar onu nasıl kullandığınız da önemlidir. Verim alamadıktan sonra kalitesinin önemi de azalmaktadır. Toplama aşamasında elde edilecek köpük kalitesi Protein Skimmer kalitesi demektir. Islak toplama ve katı toplama olarak ifade edilebilecek toplatma şekilleri bulunmaktadır. Reef akvaryumlarında daha çok katı toplama tercih edilirken balık yükü olan akvaryumlarda partükülleri almak adına daha ıslak bir toplatma yaptırılabilir. Atık kabına rahat köpük atması adına gövde su seviye ayarının yükseltildiğini görüyoruz, oysa fazla köpük atılımından ziyade köpüklere yapışmış olan proteinlerin miktarı, içeriği ve bütünlüğü önemlidir.

  Sump sistemli akvaryumlar Protein skimmer kullanımı için en ideal yerdir ifadesini kullanırken bunun altında yatan sebepler kısaca, yüzey alanı, fazla su çıkışından verilen köpüklerin akvaryumda hissedilmemesi ve stabil ortamda çalışması sıralanabilir. Protein skimmerler aynı zamanda yerine ve ihtiyaca göre hastalık tedavilerine de yardımcı unsur olarak kullanılabilir. Aşırı tortu kaldırılmış veya bu durum yüzünden balık gözlerinde oluşan puslanmaları bertaraf etme aşmasında toplatma ıslak toplamaya çevrilebilir. Protein Skimmers kullanımını kaldırmak için alternatif yöntemlerde bulunuyor. Bu konuda forumda birçok makale ve yapım mevcuttur.

  Konuyu bağlarken yine klasik hatırlatmayı yapmakta fayda var. Deniz akvaryumu kurulumu düşünürken ana ekipmanlar her seferinde belirtilmektedir. Ana ekipmanlardaki sağlam ve kaliteli yapı sorunlardan uzak kalmaktır. İlk önce canlılara masraf yerine bu gider ekipmanlara ayrılmalıdır ki eklenen canlıların yaşamlarının yüzde oranı artsın. Protein skimmer çalışma prensibi göz önüne alındığında kesinlikle bu ekipmanlardan biri olduğunu görürüz.
   
  Düzenleme: 19 Şubat 2016
 2. balıkosman

  balıkosman

  Mesajlar:
  257
  İsim:
  Osman Tuna
  Temel hocam protein skimmerlerin ne olduğunu ancak kavradım, hep konularda okuyoruz ve bu nedir diyordum.Tuzlu su kurarsak lazım olur belki.:)
   
 3. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.593
  İsim:
  halil kocan
  Tuzlu suyun olmazsa olmazi kalbidir. Ps.

  U8800 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi
   
 4. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Zamanı gelsin bu aletide sileceğiz nitaratürden inşallah. Bu ekipmanın yerini alacak pratik bir işlem mutlaka olmalı.;)
   
  zipkinteam ve halilkocan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş