1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Pacumdaki leke hastalıkmıdır ?

Başlığı 'Piranha Balıkları Forum' kategorisinde By_KadircaN tarafından 28 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. By_KadircaN

By_KadircaN

İsim:
    Kadircan Kurt
    Merhaba arkadaşlar öncelikle Kurban Bayram'ınız kutlu olsun.Akvaryumuma ilk eklediğim büyük pacumda ilk önce bu lekeler yoktu.Bir gün bir balıkçıda büyük pacu gördüm ve çok ucuzda adam elinde kaldığı için ucuz olduğunu söyledi balığa biraz baktım ama hastalık belirtisi göremedim çünkü suyu çok bulanıktı balık bile zor gözüküyordu bir kaç gün bekledim birilerine danıştım ve bana almamı söylediler.Balığı aldım eve getirdim akvaryumda alalı 3-4 gün oluyor balığın yanında beyaz bir leke war ve sağlıklı pacumada geçti biraz büyük bir leke acaba nedir bu bir çeşit mantarmı veya hastalıkmı ?
    Resim:

Siyah pacumun öteki pacu gelmeden önceki resimleri:

Öteki pacu gelmeden önce sağlıklıydı sonradan onada bulaştı .8.

2. By_KadircaN

By_KadircaN

İsim:
    Kadircan Kurt

Birde söylemeyi unutmuşum pacular attığım yemleri yemiyor .8.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kadir tam görüntü almamış olsan da anlaşılan akvaryumun balıklara küçük gibi. Eğer buna ilave olarak filtre sisteminde zayıf ise etçil olarak besleme yapman sisteme kaldıramayacağı bir yük yükler. Yemleme miktarın nedir ve yemediklerini belirttiğin yemler akvaryum içinde mi kaldı ?

Bana sorarsan %30 su değişimi yaparak balıkları gözlemle ve eğer bir toparlama olmaz ise ve yine lekelerde ilerleme gözlemlersen bir su değişimi daha yaparak balığın bu bölgesini yakmayan tentürdiyot ile silerek akvaryuma da bir tablet flagy ilave edebilirsin. Düzelme sonrası bir su değişimi daha yapman yerinde olur.

4. By_KadircaN

By_KadircaN

İsim:
    Kadircan Kurt

Temel abi ben ilk başladığımda dip çekimi yapmam gerektiğini bilmiyordum bu yüzden 2,5 ay hiç dip çekimi yapmadım ve yemide bol attığımdan akvaryum gerçekten çok pisti dün dip çekimi yaptım ve %30 su değişimi yaptım az öncede mantar ilacı döktüm filtre sistemi güçlü diye biliyorum akvaryumun o durumuna rahmen su gerçekten berraktı dış filtre ve iç filtre iyi çalışıyor.Bu durum hiç dip çekimi yapmadığımdan kaynaklanabilirmi birde öteki balığı aldığımda zaten vardı bu leke sonra ötekine geçti... Balığı alırken görebilseydim bu balığı almazdım zahten... ağla:gif

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Su değişimlerini ve dip çekimini bu ara aksatmazsan iyi olur. Atık yükü fazla balıklar bunlar ve boylarıda küçük değil. Yemediklerini söylediğin yemlerde akvaryum içinde kaldıysa daha sorunun kaynağını başka yerde aramaya gerek yok demektir.

6. By_KadircaN

By_KadircaN

İsim:
    Kadircan Kurt

Temel abi pazartesi veya salı akvaryumdaki süleri çıkarıcam o zaman değiştiririm suyu ve dip çekimi yaparım :) Çok saol yardımların için =)

7. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Ben bu yarayı siyahh pacu'da görmüştüm bir akvaryumcuda 3 tane vardı aynı akvaryumda ne zaman baksam hep birbirlerine vuruyorlar ve o yara'dan vardı üstlerinde bencede %30'luk su değişimi yap birde sera'nın baktopurlardan var ondan 3 4 damla sık ama akvaryumda dış filtre varsa kapa öyle sık iç filtre vs varsa o açık dursun.Geçmiş olsun.

8. By_KadircaN

By_KadircaN

İsim:
    Kadircan Kurt

Saol Yavuz peki bu lekeler kavgadan dolayı olmuş olabilirmi çünkü dışarı çıktım 1-2 saatliğine geldiğimde ağzının üstündede ufak bir benek vardı .8.

9. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Kavgadan olmuş olabilir Kadircan biliyosundur Siyah pacular çok saldırgandır. İstersen iyicene bir gözlemle kavga ediyorlarmı veya birbirlerine vuruyorlar mı ?

10. By_KadircaN

By_KadircaN

İsim:
    Kadircan Kurt

Dünden beri gözlemliyorum hiç kavga hareketi yok hatta bi ara birbirlerinin etrafında dönemeye başladılar ben çiftleşmeye benzettim çünkü birbirlerine vurmuyorlardı çiftleşiyordular ama pacuların çiftleşmelerini bilmediğim için bir şey diyemedim ama balıklar gerçekten çok korkak ikisi birlikte kayanın arkasına saklanıyorlar ışığı açınca çok korkuyorlar ve akvaryumu yıkıyorar içindeki süsleri kayaları deviriyorlar :S

11. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Akvaryumdaki kayaları çıkar belki kayalara sürtüyorlarsa o yüzden'de olabilir. .8. ışık çok ışık veriyorsa o ışığın düşüğünü al tak ;)

12. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Yazık,günah....

Ufacık akvaryumda o balıklar olmaz. Bence , elinden bir an önce çıkart o balıkları.

Bir de kaya vs koymuşsun. Paculara , kaya vs zaten olmaz.

13. By_KadircaN

By_KadircaN

İsim:
    Kadircan Kurt

Sağol Yavuz dediğini yaptım dün akvaryuma güzel bir dip çekimi ve %50 lik bir su değişimi yaptım Akvaryumumdan yunusumu mücevherimi 2 tane sarı prensesimi çıkarttım kayalarıda çıkarttım sadece bir tane ufak bir kaya kaldı
    ve şuan balıklarım gerçekten sağlıklı o yaralarda kapanıyor az bir şey kaldı o yaralar sürtünmekten oluyormuş şimdi geçti ve akvaryum rahatladı boşaldı balıklara rahatça yüzücek yer kaldı şuan akvaryumda pacu-astronot-green teror ve 2 tanede 13 cm lik sarı prensesler kaldı akvaryumumu büyütmeyi düşünüyorum balıklarımın yarısı yavru onlar büyüyünce akvaryumumu büyütücem inşallah... Tekrar sağolun hepiniz yardımlarınız için...

14. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Kayalara sürtünüyorlarmış demek su çekmende iyi oldu :) inşallah akvaryumu büyütürsün.

Sayfayı Paylaş