1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Okula kurduğumuz yerel biyotop akvaryumu

Başlığı 'Ülkemizden Sucul Yaşam' kategorisinde Onur G. HİTİT tarafından 29 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT
    Okula kurduğumuz yerel biyotop akvaryumumuzun fotoğraflarını paylaşmak istiyorum.

Bu akvaryumda dünyada sadece ülkemizde bulunan ve kimsenin umursamadığı, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan "Aphanius villwocki" balıklarını tanıtmayı amaçladık. İlgi bir hayli fazla, gelenler gidenler sürekli sorular soruyorlar ve şaşırıyorlar. Sanırım yakında yerel bir gazetede haberi de yapılacak. :)

Akvaryumun projesi, kurulumu, bakımı falan bana ait...

Geçmişi birkaç ay öncesine dayanıyor. "Comenius" denen bir proje var. Bu projeye göre ülkemize yurtdışından öğretmenler misafir olarak geliyorlar, bizimkiler de yurtdışına çıkıyorlar. Bir konu da belirlenmiş, "su" konulu çalışmalar yapılacakmış.

Bundan birkaç ay önce konuyla ilgili toplantı yapıldı. Pek çok arkadaştan fikirler geldi "su" ile ilgili olarak. "Öğrencilere suyla ilgili resimler çizdirelim ve panoya asalım, suyla ilgili atasözleri yazalım ve panoya asalım" gibi...

Toplantıda ben atladım hemen. "Yahu, konu su ise bizim elimizde öyle bir kaynak var ki bunu yaparsak çok güzel olur." dedim. Ve uzun yıllardır üzerinde araştırmalar yaptığım, alan incelemeleri yaptığım, çalıştığım, incelediğim, kurtarmaya çalıştığım Aphanius villwocki balıklarını anlatmaya başladım. Arkadaşlar epey şaşırdılar. Önce bu akvaryum konusu kafalarına yatmıyor gibi olsa da ben epey bir bastırdım. Tüm sorumluluğu üzerime aldım ve kabul edildi.

Öğrencilerimize, çevre konulu bir seminer verdik ve ben bu balıkları onlara görsel olarak tanıttım (şimdiye dek yaptığım çalışmalarla ilgili fotoğraflar, videolar ve anlatımlarım).

Bizim buradaki bir camcıya gittik, akvaryum imalatı da yapıyor. 90*30*40 cm ebatlarındaki akvaryumu bedavaya getirdik. Akvaryumcuları gezdik ve ısıtıcı, filtre, kum, yem aldık. Sanayiye gidip akvaryumu taşıyabilecek kapasitede bir çelik platform yaptırdık. Akvaryum kapağı yapan bir sobacı bulduk ve kapağı yaptırdık. Elektrikçiye gidip aydınlatma sistemini hallettik (led şeritler).

Müdür yardımcımızla birlikte geçtiğimiz hafta alan incelemesi yaptık, balıklarımızı (ve bu balıklarla aynı suda yaşayan salyangozlarla bir adet de numunelik midyemizi) alıp geldik. Lepistes Kulübü'nden veteriner hekim bir dostumla birlikte gidip kaya, bitki topladık. Lepistes Kulübü'nden bir başka dostum da bir miktar bitki gönderdi sağ olsun.

Kurulumu yaptık, şimdi karşısına geçip izliyoruz. Zamanla daha da güzelleşeceğine inanıyorum. Bu akvaryum sayesinde öğrencilerdeki doğa sevgisini ve doğamızın önemini canlı canlı göstermeyi amaçlıyoruz.

Fotoğrafları aşama aşama çektim (alan incelememiz de dahil). Fotoğrafları aşağıda görebilirsiniz, her türlü yoruma ve öneriye açığız.

Hazırlık ve kurulum aşamaları:

Akvaryumda sadece su ve kum varken, meraklı kalabalığın bir kısmı:

Alan incelemesi ve balıkların toplanması faslı ve ben:

Balıkları yakaladık:

Akvaryumdaki ilk günleri:

Bitkileri bugün ekledik:

Midye ve salyangozlardan birer poz:

En sonki durum:

Bu arada bu nadide türümüzle ilgili Facebook öbeğimiz şuradadır: www.facebook.com/aphaniusvillwocki

vanlyy, lepistes, ZeRo-x7 ve diğer 16 kişi bunu beğendi.
  2. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Cevap: Okula kurduğumuz yerel biyotop akvaryumu

Onur hocam kutlarım seni. :ay: Çocuklar sevinmişlerdir. :) :basardim:

Onur G. HİTİT bunu beğendi.
  3. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT

Sağ olasın Erman. Acayip sevindi çocuklar. :)

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  4. grafikdelisi

grafikdelisi

İsim:
    Serdar KOÇER

Hocam kutlarım çok güzel olmuş hele böylesine bir çalışmayı ufacık miniklere sunduğunuz için size kendi adıma minettarım...Eğer eksikler varsa katkıda bulunmak isterim

5. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT

Sağ olasın Serdar. Şimdilik önemli bir eksikliğimiz yok. Sadece bazı yerel bitkileri bulmakta zorlanıyoruz. Ceratophyllum demersum ve Myriophyllum spicatum gibi...

grafikdelisi bunu beğendi.
  6. grafikdelisi

grafikdelisi

İsim:
    Serdar KOÇER

Tamam hocam ben bakıyorum bana özelden adres bilgilerini gönderirmisiniz...

7. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Onur hocam ellerine sağlık çok güzel bir düşünce ve kurulum olmuş.em34:Özellik'le bu proje'nin okul'da düşünül'mesi ayrı bir güzellik.Şuan ben'de kızım'ın gittiği ana sınıfı'na ufak'ta olsa böyle bir kuru'lum yapmayı düşünüyorum.Ve bu proje'lerle örnek ve yol gösterdiğiniz için ayrıca teşekkür ederim.

Onur G. HİTİT ve grafikdelisi bunu beğendi.
  8. grafikdelisi

grafikdelisi

İsim:
    Serdar KOÇER

Keşke herkezin durumu olsa ''Her okula bir Akvaryum'' kampanyası yapabilsek..

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Tebrikler hocam güzel etkinlik kutlarım. Akvaryumda güzel olmuş her zaman olduğu gibi.

10. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Yoktu ki biz çocukken Onur abilerimiz gelsinler okula akvaryum kursunlar.. Tebrik ederim çok güzel bir hareket.. Bu yaşta bu hobi doğru bir şekilde lanse edilirse (ki onlara örnek olan bir Onur abileri var) çok daha güzel yerlere gelebilir.. Myri. spicatum bulamamana şaşırdım.. Keşke daha önceden haberim olsaydı.. Onca myri.'yi kadir kıymet bilmeyen kişilere dağıttım.. :(

Kafama takılan birşey var yanlız.. Nesli tükenmekte olan bir balık türünü tercih etme sebebimiz nedir ?

Sizdede oluyor mu bilmiyorum ama bir tank kurulurken en sevdiğim bölüm kumlar konup su eklendikten sonra ortaya çıkan kumsal görüntüsü.. :)

11. berkan

berkan

İsim:
    berkan yıldız

Abi ne kadar iyi yapmışsın.Akvaryum da çok güzel olmuş.Kum deniz kumu mu?

12. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT

Sağ olun arkadaşlar.

Kum deniz kumudur.

Bu balıkları tercih etme nedenimiz;

1- Nesillerinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olmaları ve bu konuya dikkat çekmek istememiz.
    2- Benim bu türe aşırı ilgili olmam.

Myriophyllum spicatum aslında bizim burada Sakarya Nehri'nde var. Ama gidiş geliş falan 3 saat sürüyor. Bulabileceğimizin garantisi olmasa da, Sakarya Nehri'ne vardıktan sonra o bitkiyi bulmadan geri dönmem.

Ben biraz daha araştırayım, ondan sonra yerel bitkiler için sizlerden destek isterim arkadaşlar.

volkantr34 bunu beğendi.
  13. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk

Hocam biyotopu yerinde görmek güzeldi. :D

14. T3kniker

T3kniker

İsim:
    Murat Demirel

Onur Hocam yine harika bir çalışma yapmışsınız...Bizim zamanımızda böyle hocalar yoktu...Öğrenciler çok şanslı...

15. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT

Sağ olun arkadaşlar.

Bugün çektiğim fotoğraflar:

16. grafikdelisi

grafikdelisi

İsim:
    Serdar KOÇER

Tebrikler hocam...

17. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk

Hocam bunlar lepisteslerle yaşıyorlarmı ?
    Sanırım aynı tür demiştin ? Bunlardan tutmaya gidelim benim akvaryumada atarız .

18. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR

Onur hocam resimlerin üstüne watermark tarzında programlar kullanarak yazı yazarsanız bence daha düzgün gözükecek resimler çünkü bence bu şekilde olursa resmi bozuyor görüntüsünü bir esnetiği kalmıyor resmin.

Tamer abinin sitesinde kullandığı tarzda bir programla yapabilirsiniz bence.
    Tamer abinin sitesi http://www.cafe-aqua.com/ resim galeri bölümünden inceleyebilirsiniz

19. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT

Kerem, bunlar tek tür olarak bakılmalıdır.

Özgür Bey, elim böyle alışmış, programla falan pek uğraşamıyorum. Estetik pek önemli değil benim için. Yine de sağ olun.

zgrkaralar bunu beğendi.
  20. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Fırsatım olursa, kendi akvaryumumu bitirdikten sonra ben de okuluma Onur abininki gibi bir akvaryum yapmak istiyorum. :) Cidden çok beğendim, tam bir biyotop akvaryum olmuş. :)

Sayfayı Paylaş