1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nano reef kurulumu.

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde Armağan Bakırcıoğlu tarafından 10 Kasım 2018 başlatılmıştır.

1. Nihat_

Nihat_

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Nihat
    Armağan, yeni tankın hayırlısı olsun. gelişmeleri takip ediyoruz :)

Armağan Bakırcıoğlu bunu beğendi.
  2. kiplik

kiplik

Yer:
    Afyonkarahisar
    İsim:
    kemal
    K
    120-60-55h tankım için 75kg aragonit kum almıştım hatta hepsini yıkayıp hazırlamıştım. Hepsninin paketini actığım için kaç kg kalmıştır emin değilim ama en az 20-25kg vardır diye düşünüyorum. Artan kumu plastik leğene koydum evde duruyor. Leğene koyduğumda kum nemliydi bozulma falan yaparmı ki kum ? Emin olamadım bende.

3. zorvolkan

zorvolkan

İsim:
    volkan zor
    mercan kırıgı mı kum

4. kiplik

kiplik

Yer:
    Afyonkarahisar
    İsim:
    kemal
    Aragonit kum diye aldım. 25kg lık paketine 229tl vermiştim. Eve geçtiğimde fotoğrafınıda paylaşabilirim. siz daha iyi bilirsiniz, aragonit mi yada başka birşey mi. Bende öğrenmiş olurum

5. zorvolkan

zorvolkan

İsim:
    volkan zor
    kalınlıgını biliyormusunuz

6. kiplik

kiplik

Yer:
    Afyonkarahisar
    İsim:
    kemal
    zorvolkan bunu beğendi.
  7. zorvolkan

zorvolkan

İsim:
    volkan zor
    estagfurullah birde kalınlıgını öğrenebilirsen iyi olur, bende kum araştırma içersindeyim de :)

8. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
    Valla bende bilmiyorum ki.. Zaten nakliyesi vs düşünülürse risk almamak lazım... Yine de çok teşekkürler inceliğin için.

9. kiplik

kiplik

Yer:
    Afyonkarahisar
    İsim:
    kemal
    Telefondan Fotoğraf eklemeye çalıştım ama beceremedim. Kumun kalınlığı tahminimce 1-2mm arasında.

10. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
    Kumu mercan kırığı aldım... nispeten iri taneli... Bol bol yıkadım duruladım... Serdim ölü kayaları da yerleştirdim. Rodan su basmaya başladım... Sabah yarısı bil dolmamıştı :) Akşam devam edeceğim doldurmaya... Bir kutu Startup aldım. iki ampul de biodigest. Biraz araştırdım ama geçmişten günümüze farklı bilgiler var... Uygulamayı yapıp ertesi gün canlı ekleyenler var ki ben çok da emin değilim açıkçası.

Konuyla alakalı güncel bilgiler nedir... Startup ı nasıl kullanayım, Biodigesti hangi aşamada ekleyeyim.?

11. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Eski tanktan suyu alıp yeni su ile karıştırıp bakteri kültürü ekleyip canlıları aktarabilirsin.
    Zamanında koca koca tanklardan tut ufak çaplı tanklara bile bu şekilde çok aktarım yaptık. Onu bırak akvaryumdan komple kumu aynı anda çıkarıp yeni kum serip üstúne eksilen suyu ilave ettiğimiz bile oldu

Hatta tankı komple boşaltıp eski kumu suyu kayaları ile başka bir daireye taşıdığımız bile oldu. :D

Pehhh neler yaptık neler

12. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
    Ben aktarımı yapmadan önce biraz dondurecegim tankı Veysel.. daha önce hiç alttan sumplu tank kullanmadım.. ekipmanları da çok iyi tanımıyorum. nac 7 ve jebao 3000 aldım ikinci el.. onları bir gözlemleyeyim çalışmalarını tam olarak anlayayım.. sağlıklı olduğuna emin olunca yine dediklerini yaparım... bu startup ampulleri ve biodigesti kullanırken ps kapalı mi olacak ?

veysel bunu beğendi.
  13. zorvolkan

zorvolkan

İsim:
    volkan zor
    umarım çok iri taneli değildir, nitrat sıkıntısı yaratıyor, bende bu yüzden değişeceğim.

14. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
    Coral Sand micro 3-5 mm. 10 kg pakette aldım 3 cm civarı tabanı kapladı.

15. zorvolkan

zorvolkan

İsim:
    volkan zor
    benım kullandıgımda aynı kalınlıkta umarım sen yaşamazsın nitrat sorunu

16. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
    Valla volkan kum konusunda herkes başka bir öneri veriyor... İnce uçuşuyor.. kalın nitrat tutuyor.. ne alacağımı bilemedim... umarım sorun yaşamam. Kum değişikliği zor iş. Gerçi çok abartmadım 2 - 3 cm yüksekliğinde ama bakalım.

17. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
    Bu arada tankım küçük olduğu için SW2 kullanıyordum 40cm tankta en alt ayarda... Bunu 70 cm de kullanabilir miyim sağlıklı bir şekilde? Ayar yükselterek tabi. Ayrıca bu vatandaşın yanına başka bir dalga motoru daha almam gerekiyor mu ? Sump içinde kullananlar var sebebi nedir? Benim de sumpa bi tane almam lazım mı? Kafamda deli sorular.

18. zorvolkan

zorvolkan

İsim:
    volkan zor
    1-2 mm en ideali

İbrahim Yeşiltepe bunu beğendi.
  19. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bakteri kültürü kullanırken PS ilk zaman kapalı olsun. Tasma vs. Yapabilir
    2-3 mm idealdir mercan kırığı da.
    Ben bu sefer 0 numara kullandım, ağır olduğu için kalksa bile hemen dibe düşer tozuma yapmaz bu tip kumlar. Sadece çok fazla akıntı çarpmasın yeter akıntı çarpan yerde kum kalkmıyor.

Armağan Bakırcıoğlu ve hiter bunu beğendi.
  20. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu
    Su eklendi .. kayalar da eklendi dönmeye başladı.. hatta ps toplama bile yaptı ölü kayalarla alakalı diye düşünüyorum..

Gelelim 100 puanlık soruya.. prodibio start up hangi asamada kullanılacak ve nasıl kullanılacak.

İbrahim Yeşiltepe ve hiter bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş