1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Marmara denizi müsilaj ve Fiji Mercan resifleri örneği

Başlığı 'Hayata Dair Her şey' kategorisinde Montimahir tarafından 4 Haziran 2021 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Ülkemizde büyük bir çevre felaketi ile karşı karşıyayız ve toparlanmanın en az 5-6 yıl sürebileceği söyleniyor. Ekteki film, Fiji adalarındaki bir mercan resifinin yaşadığı doğal felaketlerin ardından geçirdiği onaltı yıllık toparlanma ve yaraları sarma sürecini anlatıyor.

Şu an çok geç olsa da hala alabileceğimiz önlemler ve atabileceğimiz adımlar var, tatlı ve tuzlu su hobicileri adına az da olsa farkındalık yaratmamız önemli.

Filmde görsel olarak ta tanık olabileceğiniz resifin geçirdiği süreçler;

2000-Normalden fazla ısınan deniz suyu yüzeyi sıcaklığı (30C°' ler) nedeni ile mercanların büyük kısmı ölüyor. Yaşananlar en büyük çevresel felaket olarak kayda geçiyor.
    2001- Fazla bir değişiklik yok, ancak mercanlar az da olsa toparlanmaya başlıyor.
    2003-Mercan koloni sayısı artıyor, özellikle table acropora tür çeşitliliği iki katına çıkıyor.
    2004-Toparlanma yavaşlasa da staghorn acroporaların gelişimi diğer türlere göre artıyor. Yaklaşık dört senede mercan çeşitliliği kendine geliyor.
    2008- Staghorn türleri resifi tamamen kaplamış durumda, mercan kolonilerinin sayısı azalsa da kapladığı alan genişlemeye devam ediyor. Yaklaşık "sekiz senede" resif tamamen toparlanmış durumda.

2010- Bu sene aynı bölgeye giden araştırmacılar büyük bir şok yaşıyorlar, çünkü resif ortada yok. Bomboş bir taban ile karşılaşan araştırmacılar alanın %10 gibi bir oranda yosunlarla kaplandığını görüyorlar. Acropora türleri neredeyse yok ve kalan mercanların çoğu Porite türleri. Bu yok oluşun nedeni ise büyük bir tropik fırtına ve bunun sonucu oluşan büyük bir sel felaketi. Böylece on yıl süren toparlanma süreci bir anda büyük bir yok oluş ile sonuçlanıyor.

2016- Araştırmacılar yaklaşık altı sene sonra bir önceki felakette yaşanan toparlanma sürecinin aynı şekilde tekrar edeceğini düşünerek sahaya iniyorlar. Ancak sonuç tam tersine, resif alanı bu sefer tamamen yok olmuş durumda. Bir kaç ay önce adaları vuran kuvvetli bir kasırga resif tabanında ne varsa adeta jiletle kazımış. Kalan mercan sayısı sadece 15 adet ufak koloniden ibaret.

Araştırmacılar gelecek 8-10 yıl içinde tüm koşullar uygun olduğu takdirde, herhangi bir kasırga veya su sıcaklığı anomalisi de yaşanmaz ise resifin tekrar geri dönebileceği konusunda ümitliler. Bunu diğer yerlerdeki örneklere bakarak söyleyebiliyorlar.

Gördüğümüz üzere doğa rahat bırakıldığında, çeşitli doğal felaketleri 5-10 yıl içinde telafi edip normal haline dönebiliyor. Peki bizim umarsızca/sürekli kirlettiğimiz/mahvettiğimiz denizlerimiz, göllerimiz, akarsularımız ne olacak?

Marmara belki de bize gereken dersi; gözümüze, burnumuza, kulağımıza sokarak veriyor.

Akvaryumportalı ailesi olarak; tüm hobicilerin, ticarilerimizin, sosyal medya yöneticilerinin bu felaket hakkında bilgilenmesi ve gelecekte bu farkındalığı daha da arttırması gerektiğine inanıyoruz. Sosyal medyada yapılacak ufak bir paylaşımın bile bu konuda yetkililer üzerinde etkisi büyük olacaktır, ne dersiniz?

https://www.turmepa.org.tr/haberler/deniz-salyasi-icin-acil-eylem-plani-cagrisi

Düzenleme: 4 Haziran 2021
    veysel, Erdem. ve Fatih BARLAS bunu beğendi.
  2. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Artık çok geç Mahir, Küresel ısınma durdurulamaz. Çok geç kalındı. Kalınmasa bile bu insan mantalitesiyle zaten bir şey yapılamaz. Artık Doğa kendi işini yapıp her şeyi resetleyecek. Acısını gene herş eyi mahfeden insanoğlu çekecek. Hakkediyoruz.....

3. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Doğa tarafından Değişim sürecei başladı, artık hakkedilen felaketlerin zamanı.

4. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Tüm bu süreci başlattığımız gibi bitmesine de en büyük katkının bizim tarafımızdan olacağına şüphem yok. Pandemi sürecinde bu bilincin daha da arttığını düşünüyorum. Aklıma kapanma süreçleri ilk başladığında yunusların kıyılara dönüşü geldikçe de ümidim artıyor. Zaten şu iki senede gereken dersi almadıysak, yok oluş sırası insanlığın olacaktır :) :eek: Mars' ta su arar dururuz.

Düzenleme: 4 Haziran 2021
  5. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Kardeşim geleceği düşünen kaç kıymet bilen umursayan sayısı önemli bunun için. Ben bu sene Marmarada defalarca tekne ile ava çıktım, hiç görmediğim balık çeşitliği vardı, özellikle bol miktarda lüfer ve kalamar. Diğer klasik türleri saymıyorum. Çok sevindim ama biraz düşündürdü. Tekne ile açıkta denizi defalarca gözlemledim. İnsan pislik ve kanalizason atıkları değişik oluşumları zaten tetiklemişti. Havaların dengesi değişti. Buzullar eridi. sıra suların yükselmesinde. Yer kabuğuda ısıdan nasibini alarak aşağıdaki mağmayı etkiliyor her yerde depremler. Kasırga du baskını vs. Bunlar daha başlangıç ve iyi günler. Yakında manyetik alanda değişecek. Dünyanın dönüş hızının arttığını bile söylüyor bilim adamları.

Montimahir bunu beğendi.
  6. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa

Düzenleme: 5 Haziran 2021
    Fatih BARLAS bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş