1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Malawi'lere Tarçın:)

Başlığı 'Akvaryum Yemi Araştırma Portalı' kategorisinde ZeRo-x7 tarafından 31 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

1. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Aslında baktığımız türlerin ihtiyaçlarına ne kadar cevap verebiliyoruz?.Bir madde ilk denemede dediğin gibi bir kaç gün içinde dişiyi hazırlamaz ,dişi balık ilk önce üreme dönemine gelip yumurta toplaması gerekir.Bazen koloni olarak alınan balıklarda kısır olabilir.Çoğu kişi'de hep şu soru vardır yavru alamıyorum.Çeşit ve taze yem kullanılmazsa ,düzenli su değişimi yapılmazsa ve türün isteklerine cevap vermezse dekor ekipman vs ne o türden yavru alabilir nede baktığı türü sağlıklı yaşatabilir.Aslında bu hobide en önemli faktör sabır'dır.Ama biz hobiciler bu etkeni unutuyoruz.Aldığımız türü bir kaç ay içinde yavru vermesini istiyoruz aslında sorun burda.

2. suskunkral_21

suskunkral_21

İsim:
    Dijvar ışık
    Cevap: Malawi'lere Tarçın:)

Malawilerde tarçın çok etkilidir :))) ara sıra deniyorum

3. seyyaHH

seyyaHH

Yer:
    Ankara
    İsim:
    KÖKSAL YILDIRIM

Konuya yabancı değilim tarçın uygulamasını arada bir balıklarıma denerim etkisi olduğu kesin, ama abartmaya gerek yok dişinin ve erkeğin üreme sürecinin hızlanmasını yada hazır olan balıkların üremesini tetikliyor. Ayrıca şu ana kadar balıklarım üzerinde olumsuz bi etkisi yok.

Şimdi yeni düşüncem haşlanmış karnıbahar suyunu denemek insanlar üzerinde karnıbahar hakkında çok olumlu anlatımlarala karşılaştım. muhakkak insan metebolizmasıyla hayvan metebolizması farklı ama sonuçta denemekte bi sakınca yok gibime geliyo. Bağışıklık sistemini güçlendirip sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri var bağırsakları temizliyor. idrar yollarındaki iltahaplanmayı gideriyor. vs vs en kısa zamanda deneyip eğer dikkat çekici bi durumla karşılaşırsam paylaşırım.

4. Heliak

Heliak

Eğer öyleyse doğum kontrol hapınında bitkili akvaryum üzerinde gübre olarak işe yaradığıda doğrudur :D

5. suskunkral_21

suskunkral_21

İsim:
    Dijvar ışık

Murat bey doğru bir konu açmışsınız tarçının malawilerde afrodizyak etkisinin olduğunu biliyordum. Denedim gerçekten de etkisi var.

6. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan

Tarçının Malawi balıkları üzerinde etkisi olduğu bir çok yerde gördüm.Fakat her ne kadar etkisi olsada hayvanın doğal haline bırakılması lazım.Balıklara tarçın verilmesi biraz daha üremesini hızlandırıyor diye biliyorum bende.Bu balıklar bizim evlerimize gelmeden önce denize tarçın atmıyorlarki bu balıklar ürüyorlar kendi kendilerine işi bitiriyorlar.Birde İsmail abinin söylediği söz bana göre çok doğru çünkü normal şartlarda balıklarımız üreme dönemlerinde agresif oluyorlar ve dişileri hırpalıyorlar ve birde tarçın eklenirse sonuç belkide çok hırpalanmadan ölüme bile itebilir diye düşünüyorum.

7. nahre25

nahre25

İsim:
    Erhan Balıkçı

Arkadaşlar tarçını ekledikten hemen sonra su değişimi yapmak gerekiyormu bilen varmı? Yoksa bir hafta kadar bekleyecekmi?

8. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Bende bunu denediğimde balığım 3 gün sonra yavru tuttu ama bu denk gelmeydi.Ama balıklarda kesinlikle bir hareketlilik başlıyor ve erkekler kur titreşimlerinde bulunun dişiyi kovalıyor bunları gözlemledim sonuç olarak bence bu afrodizyak etkisi olabilir balık için ama 2-3 günde yavru tutması tamamen tesadüftür

9. masymcan

masymcan

İsim:
    cemal can

süper olmuş :))

10. Tetralaracr

Tetralaracr

İsim:
    Acar
    Tarçın Nasıl Kullanılır?

Şeker hastaları için en uygun kullanım şekli şöyledir: 6 gram çekilmiş tarçın, öğünlerde yemeklere katılmalıdır. Şeker hastalarında insülin hormonu salgılanmasında sıkıntı yoktur ama vücut hormona tepki vermemektedir. Tarçının bu şekilde kullanımı bu sorunun düzeltilmesinde etkilidir.

Şeker hastası olmayan kişiler zayıflamak ya da şeker krizlerinden kurtulmak için şu şekilde kullanabilirler: 1 tatlı kaşığı tarçın, demliğin içine koyulur ve üzerine 400 ml kadar kaynar su koyulur. Bu şekilde 10 dakika kadar demlemeye bırakılır. Ardından süzülerek içilmelidir. Günde bir bardak yeterli olacaktır.

Bunun dışında günlük olarak içme suyunun içine çok az miktarda atılarak içilebilir. Bu şekilde kullanıldığında zayıflamada özellikle de göbek bölgesinde yağların eritilmesinde etkili olduğu söylenmektedir.

Tarçının Yan Etkileri Nelerdir?

Tarçın kabuğunun bilimsel olarak açıklanmış olumsuz bir yan etkisi yoktur ama tarçın eter yağının dikkatle ve tarifine uygun kullanılması gereklidir. Aksi takdirde çarpıntı, ishal, terleme gibi sorunlara neden olabilir. Sağlık açısından mucize değerinde olan tarçını tıpkı diğer şifalı bitkiler gibi aşıruya kaçmadan kullanmak gerekmektedir.

Bilgihanem.com

Sayfayı Paylaş