1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kırmızı lekeler

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde mst38 tarafından 6 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. mst38

mst38

İsim:
    mustafa
    Selam.

Sarıprensesimin birinde kırmızı bir leke mevcut. Arka kuyruğunun o tarafta. Sanki balığın arka tarafı hafifi kırmızı renginde, kızarmış gibi sarı kırmızı karışık gibi birşey. Hastalıkmı acaba ?

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Cevap: Kırmızı lekeler

Merhaba Mustafa bey,

Balığınızın fotoğrafını eklerseniz daha iyi yardımcı olabiliriz. Bu şekilde net bir cevap çıkmaz malesef. Belki kırmadır, belkide hastalıktır :bilmem:

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Deri altı kanamasıda olabilir.Resim eklerseniz daha iyi sonuca ulaşabiliriz.

4. mst38

mst38

İsim:
    mustafa

Arkadaşlar resim çektim ama pek net değil, belli olmuyor.. Ama Reis senın dediğin gibi olabilir, sarı pullarının altı kırmızımsı va arka kuyruk kısmına doğru ama bu gün biraz azalmış düne göre.....

5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Sorunun tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz ama tedbir olarak %30 su değişimi yapın 2 gün aralıklarla.Ve 500 litreye yarım su bardağı ölçüsünde İyotsuz kaya tuzu ilave edin akvaryuma.

6. mst38

mst38

İsim:
    mustafa

http://[url=http://ap-depo.com/share-B7BB_4D9F657C.html][​IMG][/url][/IMG]

IMG]http://[​IMG][/IMG]

Fotoğraflar pek net değil ama renkler belli olmuyor.Dün su değişimi yapmıştım %30 kadar.Dediğin tuzuda yarın alırım artık.Teşekkürler.[

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Resimde bahsettiğiniz kızarıklığı göremiyorum ama balıkta karın çöküklüğü söz konusu ve formu hiçte yerinde değil.saat:gif

8. mst38

mst38

İsim:
    mustafa

Dediğim gibi resimde pek belli olmuyor.Çok hafif bi kırmızı renginde.Yakından bakmadıkça pek belli değil.Ben genede bi ilaç aldım mikofish diye iyi olur dedi balıkçı.Karın çöküklüğü; balığı pek tanımadığım için dikkatimi çekmedi bilmiyorum ona ne yapmalıyım.?
    Bide renklendirici bi yem aldım balıklar solgun görünüyo diye.

9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Mikofish güzel bir ilaçır fakat karın çöküklüğünde işe yaramaz. Aslında karın çöküklüğünde bazı tedavi ve diyet uygulamaları var ama ben bunca yıldır karı çöküpte düzelen balık görmedim ne yazıkki.Aldığınız renklendirici yemler ise hormon içeriklidir genelde.Bu yüzden renklendirici yem kullanmamanızı tavsiye ederim.

10. dr_glicocalix

dr_glicocalix

İsim:
    Gökhan Emre ÇAÇAMER

Olcay Abi karnı çöküp de düzelen balık görmedim demişsin; ben gördüm abi, hatta ben iyileştirdim diyebilirim. Balık öyle bi hale gelmiştiki belden aşşası felç olmuştu kuyruğunu bile hareket ettiremiyordu. Bunun muhtemel sebebi iç parazit ve nidazol uygulamasıyla tedavi edilebilir. Benim ev revir gibidir, balığı hastalanan bana getirir boş akvaryumum varsa. Vallaha ne mikofish kullandım şimdiye kadar nede kaya tuzu. Nidazolden başka kullandığım ilaç da olmadı akvaryuma. Benim tavsiyem akvaryumun litresine göre (ortalama 70 litreye 1000 mg tablet olacak şekilde) günde bir kez aynı saatte nidazol (flagil) uygulaması. Herhangi bir eczaneden bulabilirsiniz. Maksimum 1 haftalık uygulamayla balıklar kendine gelecektir. Tabletleri bir bardağın içinde eritip öyle tatbik ederseniz daha iyi olur. Eğer 1 hafta içinde düzelme olmazsa %20 lik bir su değişiminin ardından 2 gün bekleyip aynı kürü tekrar uygulamanızı tavsiye ederim. Buna rağnem bir düzelme olmazsa balıklarınız için dua etmekten başka birşey kalamış demektir...
    Kırmızı lekelerin muhtemel sebebide oksijen yetersizliği, her nekadar fotoğraflardan belli olmasa da kuyruğa yakın ve yüzgeçlere yakın olan bu kırmızı lekeler eğer anladığım gibilerse akvaryumunuzda oksijen yetersiz demektir. Fotoğraflardan suyunuzun beyazımsı bir bulanıkta olduğu görülmekte, bu da oksijensiz ortamda üreyen bakterilerin yoğunlaştığı anlamına gelir. Bu durumda da akvaryumunuzun hem yetersiz oksijen aldığını hemde bu zararlı bakterilerden ötürü balıklarınızın hastalanma riskini ortaya koyar. Flagil uygulamasına ek olarak akvaryumun oksijenlenmesini arttırmanızı tavsiye ederim...saat:gif

reis bunu beğendi.
  11. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Gökhan faydalı bilgiler aktarmışmışsın teşekkür ederim.Karın çöküklüğü dediğin gibi iç parazit hastalığı.İlk başta müdahele edilirse balığın kurtulma ihtimali var ama eğer durum ilerlemişse ne yaparsan yap düzelmiyor bunu demek istemiştim.Tamam belki balık ölmez ama hep karnı çökük yaşar.Üstteki resimdede hastalık ilerlemiş balıkta.

12. Fatma

Fatma

İsim:
    Memati
    Baligimın kuyruk kisminda ve karnında kırmızılıklar olustu neden acaba?

Ekli Dosyalar:

Sayfayı Paylaş