1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Küçük bir havuz hikayesi

Başlığı 'Havuz ve Gölet Forumu' kategorisinde flagellum tarafından 8 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

1. flagellum

flagellum

İsim:
    Çağrı Öztürk
    Bu foruma herhalde ilk kez bir konu açıyorum. Daha önce mbunalardan oluşan bir akvaryumum vardı. Maalesef balıklarımı sebebini bilmediğim bir hastalıktan dolayı kaybedince bütün malzemeleri alel acele bir şekilde satmış ve hobiye resmen küsmüştüm. Üyesi olduğum forumlara bile çok uzun süreler girmedim. Sonra yine bir şekilde içimdeki heves depreşti ve kayınpederin bahçesinde bulunan küçük havuzu elden geçireyim istedim.

Havuzun hikayesi biraz eskilere gidiyor. 4 - 5 yıl kadar önce aldığımız 300 litrelik havuza parmak kadar 5 koi ve 3 japon balığı almıştım. Aradan geçen bu sürede 1 veya 2 kere havuzun suyunu komple boşalşıp kabaca bir temizlik yapmak dışında havuz ile ilgilenmemiştik. Balıkların yemlenmesi ve küçük bir fıskıye dışında nerdeyse dışardan müdahalelere tamamen kapalı bir havuzdu. Geçtiğimiz hafta sonu havuzu tekrar komple boşalttım ve genel bir temizlik yaptım. Tüm hafta sonumu aldı ama sonunda bişeyler başardım diye umuyorum.

Bahsettiğim havuzun temizlik başlamadan önceki hali böyleydi...
    *

Suyun biraz daha yakın bir fotoğrafı...
    *
    *

Önce havuzu boşalttım, ne yalan söyleyeyim böyle kötü bir görüntü beklemiyordum...suyun dibi nerdeyse balçık haldeydi...
    *

İşin daha da kötüsü havuz terazide değilmiş...kenarlarda yığılı taşları kaldırdım, havuzu teraziye oturtmak için gerekli bölümlerin altına kum takviyesi yaptım...

Kaldırdığım pislikten bir görüntü...
    *

Sonra bauhauss'dan aldığım uv destekli filtreyi hazırladım...filtrenin içi biraz boş geldi gözüme, boşta duran tetratech'in filtresinin parçalarını da kullandım
    *

Filtrenin içerisinde yukarıdan aşağı seramik halkalar, bioball, sünger, zeolit ve substrat var....su uv filtresinden geçip sayılan malzemelerden aşağıya iniyor ve en nihayetinde filtrenin su çıkışından havuza kavuşuyor...
    *

Su daha oturmadı ama değişen su gözle görülür bir fark yarattı...Filtre çalıştıktan 2-3 gün sonra daha iyi olacağını umuyorum....

Uploaded with ImageShack.us

Bu da genel bir görüntü...sağ taraftaki japon şemsiyelerini de havuzun dışına almam gerekiyor, önümüzdeki hafta sonu ilk iş onu halledeceğim...
    *

Bu da balıkların ilk yemlenmesinden bir video...en büyük yardımcım ve ayak bağım da başrolde videoyu maalesef direk gömemedim buraya, link aşağıda

2. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Cevap: Küçük bir havuz hikayesi

İlk mesajın ile Akvaryumportalına çok güzel bir giriş yaptın dostum. Portala hoşgeldin. Seninle daha önce görüştük ama burada da fikirlerimi yazmam gerekirse çok çok güzel bir havuz, bu havuzu gördükten sonra acaba balkonda yapabilirmiyim diye düşünmedim desem yalan olur :) Hem küçük, hem çok doğal..Daha ne olsun.. Tek eksik belki bir şelale yada fıskiye tarzı bir oluşum, ama bu hali daha güzel bence..Çünkü çoğu fıskiye ve şelale, işin ehli tarafından yapılmayınca doğal görünmüyor.Tekrar tebrikler.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Çok güzel görünüyor, bu ortamları çok çeşitli şekillerde değerlendirmek mümküm sanırım. Ellerinize ve emeğinize sağlık. İmkan olsa hayalim var ama yer yok ne yazık ki. Paylaştığın için çok mutlu olduk, teşekkür ederim. Kum filtresi eklense etkili olur mu acaba?

4. flagellum

flagellum

İsim:
    Çağrı Öztürk

Filtreyi kendim yapsam kum ve çakıl kullanacaktım, hatta Gökhan ile de çok tartıştık ne olmalı filtre icinde diye ama hazır alınca kum kullanmak mümkün olmadı....

5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Merhaba hakikaten yer olursa güzel bir uğraş,elinize sağlık...

6. flagellum

flagellum

İsim:
    Çağrı Öztürk

Bence havuz bahçeli bir evde olması gereken belki de en önemli ayrıntı...

7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Bir balık sever olarak tan,bahçem olursa güzel bir havuz olmazsa olmazım olur...

8. flagellum

flagellum

İsim:
    Çağrı Öztürk

[IZLESENE][/IZLESENE]Herkese merhaba öncelikle...Görüşmediğimiz süre içerisinde filtre şahane çalışıp suyu hiç olmadığı kadar berrak bir hale getirdi...Cumartesi ve pazar günleri son derece keyifliydi balıkları izleyip onları yemlemek...ancak maalesef pazar öğleden sonra yağan şiddetli yağmur suyu berbat etti...havuzu bir miktar yükseltmiş olsam da yağmur öylesine şiddetli yağdı ki havuzun içine bahçedeki topraktan resmen çamur aktı...özetle başladığım yere geri döndüm...fotoğrafları akşam eve gittiğimde paylaşmaya çalışacağım....

9. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

Üzüldüm. Havuz etrafına hazır oluk vb.. malzemeler ile drenaj yapsak acaba bir daha ki yağmurda daha az zarar görür mü?

Çakıl taşlar ile oluğu gizleyebiliriz. Düşük kotta herhangibir gidere de bağladık mı sorun çözülür sanıyorum. Bizim büro aynı durumda asfalt ve kaldırım yenileyen belediye ekipleri mazgalları tıkamış. Yoldan düşük kotta olan büromuz su basmış durumda :(....

10. selcuksert

selcuksert

İsim:
    Selcuk Sert

Yemleme makinesi kullanmayi dusunuyorsaniz havuz yemleme makineleri var.Mesela Prodac magic pond feeder.Bir dehavuz fiskiyeleri var bu markanin.

11. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Etrafına kayalar ve çimento kullanarak bir engel yaparsanız olmaz mı? 15-20 cm civarı.

12. flagellum

flagellum

İsim:
    Çağrı Öztürk

Muhtemelen oluk yapmak en doğrusu...havuzun tam önünde çiçek ekmek için toprak bir alan var, belki orası da çim olsa bu kadar büyük sorun olmazdı...bu arada çok geşmiş olsun Gürel bey...

13. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Yeriniz müsaitse biraz tepe yaparsanız şiddetli yağmurlardan korunur.
    Meselâ 20-30 cm lik tepe yapıp tepenin üstüne havuz konulması gerekiyor,kenarlarına set yapmaktansa böyle yapılırsa doğal güzelliğini de kayıp etmez. :)

14. flagellum

flagellum

İsim:
    Çağrı Öztürk

Alparslan bey söylediğiniz şey kesinlikle doğru ama havuzu 20-30 yükseltmek çok ciddi bir is, ciddi de bir is gücü gerektiriyor...belki önümüzdeki yıl havuzu büyütersek o esnada havuzu bir miktar yükseltmek de daha kolay olur...

15. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Öyle iş gücü gerektiren bir şey gibi görünmüyor bence,Seneye yapın o zaman.
    Yapınca çok güzel olacağını tahmin ediyorum...

16. flagellum

flagellum

İsim:
    Çağrı Öztürk

Herkese tekrar merhaba,

Görüşemediğimiz süre içerisinde bir takım sıkıntılar yaşadım. Önce havuzun filtresi contadan su kaybediyormuş onunla uğraştım. Aslında farkında olduğum ama umursamadığım bir konuydu. 3-4 gün uğrayamadım havuzun olduğu eve döndüğümde suyun ciddi miktarda azaldığını ve susuz kalan japon şemsiyelerinin ciddi problem yaşadığını farkettim. Contayı tamir ettim, su kaçağı yok oldu çok şükür.

Conta sıkıntı yarattı belki ama filtreden çok memnun kaldım. Su müthiş berrak.

Suyun güzelleşmesinden aldığım cesaretle evde bulunan küçük bir akvaryumdaki 3 japon balığını da havuza ekledim.

Fakat tüm bu güzellikler geçen hafta yağan yağmur ile yok oldu. Havuzun konumu çukurda kaldığı ve inanılmaz bir yağmur yağdığı için yağmurla birlikte çamur doldu havuza.

Kötü haberler devam ediyor maalesef. Fotoğraflarda gördüğünüz en büyük ve turuncu ağırlıklı koi havuzun dışına sıçramış ve ölmüş. Ayrıca yeni eklediğim yine turuncu renkli balıklardan bir tanesi ortalıkta yok. Onun nasıl öldüğünü bile anlayamadım.

Bugün havuzu tekrar boşalttım ve çamurlu suyu tahliye ettim. Yeni fotoğraflar çekmedim. İlk fırsatta çeker eklerim.

17. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Çağrı abi Havuzu çukurdan çıkarıp ya başka yere yada biraz yükseltmez iseniz her yağmur yağışında sizi uğraştıracak herhalde...

Sayfayı Paylaş