1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Goniopora Mercanım Ne Zaman Açar?

Başlığı 'LPS Mercan Severlerin Forumu' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 13 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

1. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Açmaz tabi pis suya alıştırdın bende şaşıracak hayvan nerde yaşıyormuşum ben diyecek. :D

veysel ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Balıkların benek sorunu ne durumda? Yemi buna destek olacak şekilde yaptık birazda, faydası oldu mu?

3. Slckskr

Slckskr

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Selçuk Şeker
    Bugün şirkete Şevket abi geldi. En son geldiğinde "Aaa ne kadar güzel bir balık, keşke benim olsa" demişti ve Antias akvaryumdan dışarı atlamıştı. Bugün kendisine ısrarla balıklarımdaki beyaz benekleri beğendirmeye uğraştım. Beyaz beneklere nazar değdirmeye çalıştım. Umutluyum bu sefer kesin kurtuldum.

Şaka bir yana, 2 palyaçoyu 10 lt'lik ayrı bir akvaryuma aldım. Almadan önce 5 dakikaya yakın tatlı suda beklettim. Bu işlemlere dün başladım. Karantina akvaryumunun tuzluluk oranını düzenli şekilde düşürüyorum. Herhangi bir ilaç katmadım içerisine. İki akvaryuma da sizin yemden verdim günde 1 defa olmak üzere. Onun haricinde sarımsaklı yemde verdim. Şu anda ana tanktaki balıklarda bir şey gözükmüyor. Palyaçoların üzerinde büyük büyük benekleri vardı, şu anda onlar gözükmüyor gibi. Onun haricinde balıklar ana tankta yeme isteksizdi, şu anda özellikle sizin yem olmak üzere canavar gibi yem yiyorlar. Tek gözüme çarpan sorun bir tanesi sanki yan yüzüyor gibi geliyor. Anlamını pek bilmiyorum ama sanırım iyi bir şey değil.

Öncelikle tuzluluğu düşürmenin ilaç kullanmadan bir yararı olur mu? Eğer olursa kaça kadar düşürmek gerekiyor. Ama yemi şu anda bütün balıklar çok güzel yiyorlar. Yemin sayesinde bağışıklıklarını arttırıp kurtulmayı ciddi ciddi umuyorum. İnşallah başarılı olurum.

Konunun yeri burası değildi, kusuruma bakmayın lütfen :)

ka2n bunu beğendi.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mercan yoksa söz ettiğin ortamda tuzluluk 1.016 civarına bu şartlarda düşürülebilir, ilaç kullanımına gerek kalmayabilir, anlatıldığı kadarıyla durum ağır değil.

5. Slckskr

Slckskr

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Selçuk Şeker
    Bugünkü oran 1,018 civarındaydı akşam üzeri. 1,016 civarında sabitleyeyim o zaman doğru mudur? Yan yatma ciddi bir sorun değil midir?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yan yatma ciddi sorundur evet ama yapılması gereken beklemek ne yazık ki, oksijeni bol tutmak elbette çok çok önemli.

7. Slckskr

Slckskr

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Selçuk Şeker
    Hava motoru ile hava veriyorum biri yandan dünden beri. İlk karantina denemem oluyor, inşallah sağ kalırlar.
    Konunun akışını da çok değiştirdim ama :D
    Konuyu biraz kendi alanına çekeyim, Goniopora'nın bazı yerlerinde beyazlama var bendekinde. Acaba o kısımlar ölmeye mi başlamış?

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Görmek lazım nedir değildir bu şekilde yorum zor.

9. Slckskr

Slckskr

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Selçuk Şeker
    Hemen bir resim ekleyelim o zaman. Yaklaşık 3 hafta oldu sanırım akvaryum girelim.

Ekli Dosyalar:

10. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Sol taraf ölmeye başlamış.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kayalardaki yeşil alg tabakasına bakarsak akvaryum hala bocalama evresinde diyebiliriz. Sol taraftan Hakan'ın dediği gibi ölmeye başlamış. Aslında Yakınız mercanı alıp kurtarmaya çalışmak isterim.

Akvaryumu genel olarak sorgulamak gerek ayrı konuda, neler yapıldı ve kurulum süreci vs tartışmak lazım.

12. Slckskr

Slckskr

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Selçuk Şeker
    Siz ne taraftasınız? Yolunuz bu tarafa düşerse hem mercan için hemde genel olarak bir fikir vermeniz açısından uğramanızı çok isterim açıkçası, uğrayabilirseniz.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kartal dolayları bizim taraf.

14. Slckskr

Slckskr

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Selçuk Şeker
    Çok da yakın değilmişsiniz aslında :D. Ama bu taraflara geçiyorsanız her zaman beklerim, tanışmak isterim aynı zamanda. Hem işin ucunca bir mercanın hayatını kurtarmak var :D

15. Slckskr

Slckskr

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Selçuk Şeker
    Goniopora şu anda bu halde, sanki açmak istiyor ama açamıyor gibi.

Ekli Dosyalar:

Pennywise bunu beğendi.
  16. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Büyük gelişme var.

Slckskr bunu beğendi.
  17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Genel olarak akvaryumun da düzenlemeye ihtiyacı var, kayalardaki yeşil alg yapısı bir şeylerin eksik olduğuna işaret ediyor gibi. Bazı unsurlar polip tetikletebilir ama genel su yapısı sağlıklı olmadıkça tam sonuç zordur.

Slckskr bunu beğendi.
  18. Slckskr

Slckskr

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Selçuk Şeker
    Peki tam olarak ne yapmam lazım, yani neleri ölçmem veya tamamlamam gerekiyor?

19. Slckskr

Slckskr

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Selçuk Şeker
    Temel bey, bende ki yeşil alg oluşumu ışıktan kaynaklanıyor olabilir mi? Işığım LEd çünkü.

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Evet olabilir ve hatta goniopora da sevmemiş olabilir. Led türü oldukça fazla armatür nedir fikrim yok.

Sayfayı Paylaş