1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Genel Akvaryum Ekipmanlarının Kullanım Alanları

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 19 Nisan 2009 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Genel Akvaryum ekipmanlarının kullanımı

Teknolojinin ilerlemesi sayesinde akvaryumlar artık daha sağlam yapıştırılmaya başlandı. Bazı modellerin filtrasyonu kendinden satılmaktadır. Bazı akvaryumların ise, tüm ekipmanları içinde kampanya şeklinde bulmak mümkün. Bu tarz akvaryumları alırken dikkat edilmelidir, aydınlatmaları sadece enkandesan ampul olarak takılmaktadır. Isı üretmeleri yanında yosun oluşumunu tetikler. Kedi filtrasyonları yetersiz olabilir. Bu açıdan hazır akvaryumların ekipman kalitesine dikkat etmek gerek. Genel olarak kullanılan ekipmanlardan daha iyi faydalanabilmek ve en iyi verimi almak için tanıyalım. Bu aksesuarlar nelerdir?

Akvaryum:Su, balık ve çeşitli canlılar barındıracak olan akvaryumları seçerken kapaklı olanları seçilen türlerin ihtiyacına göre seçmek gerekir. Kapasite daha düşük hacimlerde olsa da, 40 litre altındaki akvaryumların sağlıklı yürütülmesi zordur. Bazı balıkların zıplama eğilimi olduğundan kapaklı, yoğun ve su dışına çıkan bitkiler barındırılacaksa kapaksız seçilmelidir.

Hacim (litre) = ((cm) Uzunluk (cm) Yükseklik (cm)) / 1000 genişlik

Aydınlatma:Işık sadece akvaryumu aydınlatmakla kalmaz, Bitkilerin fotosentez gerçekleştirmesi ve büyümesi için gerekli enerjiyi sağlar. Floresan tüpler en iyi akvaryum aydınlatmasını sağlamak için uygundur. Bazı Akvaryumlarda derinliği ve türlerin ihtiyacı fazla olmasından metal halide lambalar kullanılır. Tuzlu su ve tatlı su olarak litre başına wat gücü değişmektedir.

Isıtma:Akvaryumun ısıtılmasını sağlayan ekipmanın kontak yapmayacak, ve termostatının kolay bozularak, akvaryumun ısısını aşırı seviyelere getirmeyecek kalitede seçilmesi önemlidir. Genel olarak 26 derceye ayarlanır. Akvaryumlarda beslenen bazı türlerin ani kuyruk hareketlerinden korumak için önlem alınması gerekir.

Havalandırma: Genellile hava motoru ve hava motorlarına hortum vasıtasıyla takılan hava taşları sayesinde akvaryumların oksijen ihtiyacı karşılanır. Hava motorları oksijen kabarcıklarını suya dağıtmasıyla bir miktar oksijen sağlansa da, akvaryum yüzeyindeki dalgalandırma ve kabarcıkların patlamasıyla oksijen kazandırırlar. Su yüzeyini dagalandıracak herhangi bir düzenek akvaryumların oksijen ihtiyacını karşılar.

Filtreler: Akvaryumların hacimlerine, canlı yüküne bağlı olarak çeşitli güç ve seçeneklerde filtreleme yapılmaktadır.

Dış filtreler ve şelale filtreler: Dış filtreler akvaryum dışında çalışan filtrelerdir. Akvaryumların atık yükünü en az seviyeye çekmek için kullanılır. Haznelerinde ihtiyaca göre belirlenecek filtre malzemelerini barındırırlar. Biyolojik filtreleme için alan sağlayacak malzemeler filtreye dahil edildiğinde bu amaca hizmet edebilirler.Akvaryumlardaki katı atıkları ve süzmede kullanılırlar. 100 litre ve üzerinde kullanımı esastır. Şelale filtreler, akvaryumun üzerine aslılan filtre sistemidir. Suyu akvaryumdan çekerek içindeki filtre malzemelerinden geçirerek akvaryuma verirler. Şelale filtrelerin suya oksijen kazandırma özelliği vardır, bunun için suyun akvaryuma belli bir mesafeden şelale şeklinde inmesi gerekir. 100 litre altındaki akvaryumlar için uygundur.

İç filtreler: Akvaryum içinde çalışan filtrelerdir. Genel olarak düşük hacimli akvaryumlar için uygundur. Beslenen balık türüne bağlı olarak, akvaryumun hacmine uygun seçilmelidir. Balıkların rahat yüzüşünü engelleyecek sert akıntı yapmamalıdır. Bünyelerindeki su süzücü süngerler periyodik olarak temizlenmelidir. Bünyelerine karbon ve benzeri filtre malzemeleri revizyon yapmadan eklenemez.

Taban filtresi:

Genel olarak 40-50 litre cıvarı akvaryumlar için uygundur. Akvaryum kumunun altına eklenir. Tabana verilen oksijen sayesinde su akışı sağlanır ve kum altındaki atıkların temizlenmesi amaçlanır

www.akvaryumportali.com

Saygılar...

Alparslan, Yasin K., DaPhNe ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Çok güzel bilgiler hocam ellerine sağlık. Özellikle yeni başlayan dostlarımızın işine çok yarayacak bilgiler. em34:

3. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Amatör akvaristler için çok güzel bir derleme hocam. Paylaşım için teşekkürler.

Saygılar...

4. DizD@R21

DizD@R21

İsim:
    Semih DALA

Yeni başlayan dostlarımızın işine çok yarayacak bilgiler bunlar
    Ellerine sağlım hocam :helalolsun:

5. molly

molly

İsim:
    eren andinç

Temel abi tebrik ederim süper olmus eline sağlık

6. borakaptan33

borakaptan33

İsim:
    Bora Barutcu
    Cevap: Genel Akvaryum Ekipmanlarının Kullanım Alanları

Teşekkürler hocam çok faydası oldu.

7. xselamix123

xselamix123

İsim:
    SELAMİ SAYILIRER

Ellerine sağlık.

8. Cikletci

Cikletci

İsim:
    Ömer ADAK

Çok teşekkürler gayet bilgilendirici.

9. Ömer Çakır

Ömer Çakır

İsim:
    Ömer

Merhaba arkadaşlar benim bir kaç sorum olacak: 80 cm'lik akvaryuma sahibim; bunun için tetra 400 dış filtre aldım yeteceği söylendi. Şu anda aktif karbonla çalıştırıyorum. Ne kadar süre sonra Aktif karbonu çıkartmalıyım? Aktif karbonun yerine lav taşı mı yoksa substrat mı koysam daha iyi? Beslediğim balık cinsi sarı prenses. Bitki de almayı düşünüyorum 1 adet vatozum var çünkü.

10. Cevap: Genel Akvaryum Ekipmanlarının Kullanım Alanları

Mrb Ömer.Tetra tech 600 modelini alsaydın daha iyi olurdu,bu markada kısa sürede debi düşüşü oluyor.Aktif kömürün ömrü kalitesıne göre 3 ile 6 ay arasıdır.Karbonun yerine subrast koyman biyolojik açıdan iyidir.Bitki olarak sana anubias öneririm.

11. Ömer Çakır

Ömer Çakır

İsim:
    Ömer

Aslında pişman oldum 400 aldığıma ama artık çok geç. :) Teşekkür ederim tavsiye uyacağım.

12. halitoktay

halitoktay

İsim:
    halitoktay
    Merhabalar 100*30*50 tankıma dış filtre almak istiyorum sessiz ve uygun bir fitre tavsiyelerinizi bekliyorum saygılar.

13. Hocam filitre ye ayırdığınız bütçe ne kadar?

14. halitoktay

halitoktay

İsim:
    halitoktay
    150 ile250 tl arası ses problemi olmasa iyi olur

15. Sessiz olsun derseniz Tetra ex 700 alabilirsiniz.Tankınız 150 lt de rahatlıkla kullanabilirsiniz.Fiyat beni aşar derseniz temiz ikinci elde olabilir.:)

16. halitoktay

halitoktay

İsim:
    halitoktay
    Aquapro 1200 160 tl ye buldum sıfır tavsiye edermisiniz içi ful

17. Kullanmadım ürün hakkında yorum yapamam.Biraz araştırdım ama hoşuma gitmedi.:(

18. halitoktay

halitoktay

İsim:
    halitoktay
    Peki tavsiye edenileveğiniz bir marka varmı

19. Hocam işin özü;
    Aldığım filitre kaliteli,ses yapmasın,elektrik tüketimi az olsun derseniz Fluval,Eheim,Tetra,Jbl....Fiyat performans derseniz Atman,Dolpin,jebo,Lıfetech,aquapro...vs.:)

20. halitoktay

halitoktay

İsim:
    halitoktay
    Aquapro 200e karar verdim avaryumcumun önerisiyle inşalla yalnış bir tercih yapmamışımdır.

Sayfayı Paylaş