1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dıy Overflow Yapımı

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde sconat tarafından 22 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

1. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    Pratik Ozan. :cicek:

Arama motoruna dıy overflow yazınca neler çıkıyor neler.İçinde çok pratik olanlarda var yapımı zor olanlarda.bu konu üstüne bir çalışmam olmuştu.

Sürahiden olanıda çok kolay yapıldığına inanıyorum ama görüntü hangisinin daha iyi oldu siz bakın.

Malzemeler plastik veya bakalit uygun ölçüde kablar.Bitanesi daha küçük bunun sebebi küçük olan akvaryumda olacak ve yeterli zaten görüntüyü bozmaya gerek yok. super:gif

Çamaşır makinası su atma hortumu. :helalolsun:

Su malzemeleri satan yerden diresek gibi bir hortum girecek aparat.

Isıtarak kıvaracağımız kadar bakalit parçası reklemcılardan.

Küçük olan kutuyu akvaryumun içinde olacak olanın üst tarafına yakın delik olacakki su ordan kutuya girsin.o zaman su üstü daha temiz olur.

Su malzemesi satan yerden aldığımız aparatı büyük kutuya takacağız.kutuya taıklacak tarafı sizin akvaryuma göre olacak.bakalit parçasını 7-8 cm genişliğinde iki kutuya eğdikten sonra yapışacak kadar uzunlukta kesiyoruz.kıvrımlı yerin ortası akvaryum camına oturacak.

Kutuların kapaklarında ikişer tane makina hotumuna göre delik açacağız.hortum kıvrık yani U şeklinde kapaktaki deliklere takılacak.

Nasıl ustalar baksın eksiğini yaparız.:)

TencoMelih, DaPhNe, m.avcıoğlu ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    İşi çözdünmü tamamdır

Ozan;eksiği değil fazlası bile var. em34:

Sanırım birkereye mahsus sistemin havası alınıyor ve bu şekilde çalışma gerçekleşiyor? Peki elektirikler kesildiğinde akvaryumun içinde kalan haznedeki su hortumlar tarafından sifonlanarak sumpa gittiğinde sistem hava yapmayacakmı? Dıştaki haznenin sumpa giden borunun hizası ile içerde kalan haznenin delik altı kısmının aynı hizada olması lazım ? huh: Yada dış haznenin çıkışı biraz daha yukarda olması lazım? huh:

TencoMelih bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İşi çözdünmü tamamdır

Süper bir overflow olmuş bu da diğeri gibi Ozan. :basardim: Sen sık sık iddaaya gir veya inatlaş böyle emi. :) Gerçekten bakınca profesyonel bir görünümü var. Çalışmasını akvaryumumda hiç test etmedim sistemin ilk çalışma anında havası alınıyor mu bilemiyorum. Cem bu sistemle akvaryum kurdu, bu konuya en iyi cevabı o ve şu anda kullanan Olcay verecektir. İlk çalıştırma anında bu hortumlardan dip çekimi yapar gibi hava çektin mi Olcay ?

Ozan müthiş bir paulaşım daha olmuş ellerine emeğine sağlık. öp:

TencoMelih bunu beğendi.
  4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    İşi çözdünmü tamamdır

Eevet abi. İlk çekişte dip çeker gibi sifonluyorsun hortumları. Sonrasında ise herşey kendiliğinden işliyor. ;)

TencoMelih bunu beğendi.
  5. MYTHDIVER

MYTHDIVER

İşi çözdünmü tamamdır

Paylaşım için teşekkürler bende araştırıyorum ,sayenizde bende yapıcam bir tane:)

6. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    İşi çözdünmü tamamdır

Olcay hoca yerinde deneyeceğiz bakalım.Çıkan sorunları düzelteceğiz tabi çıkarsa.henüz kurulmadı boşta bir akvaryum var oynuyorum onla işte. .Ş.

TencoMelih bunu beğendi.
  7. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    İşi çözdünmü tamamdır

Valla yapayım mı diye aklıma soru işareti koydun Ozan Abi. Güzel ve hakikatten de pratik bir yol. Paylaşım için teşekkürler.

TencoMelih bunu beğendi.
  8. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    İşi çözdünmü tamamdır

Eğer sump düşünüyorsan yap derim.Sump çok büyük rahatlık gerçekten.Henüz daha sump yapamadım ama sanırım sumplu bir sistem yapacağım.filtreleme çok güzel oluyor,balıklar daha hareketli oluyor oksijen çokluğundan.

TencoMelih bunu beğendi.
  9. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    Owerflow sistemlerine bir ara kafayı takmıştım.Sürahiden yapılmıştı sistem.Su sumpa o şekilde indi.

TencoMelih bunu beğendi.
  10. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Cevap: Dıy Overflow Yapımı

Ben bunu yapıcam galiba :)

11. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Abi yap tabi ki en basiti bu olsa gerek. Ama boruların ölçü ve konumlarına dikkat et onlar önemli yoksa senin 1 nolu overflowbox gibi olmasın. Mesela beyaz parça nın yüksekliği daha aşağıda olursa sistem çalışmayabilir. Birde yapmadan önce ölçülü resmini koy foruma bakalım hataları konuşalım.

TencoMelih bunu beğendi.
  12. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Tamam :) yarın ola hayrola.

13. Elmaslar

Elmaslar

Yer:
    İstanbul Levent
    İsim:
    Suleyman elmaslar
    Yahu ne cevherler varmis portalda gunlerdir her konuyu tek tek okuyorum bravooo en samimi duygularla

Sayfayı Paylaş