1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dıy filtre yapımına devam ( Her eve lazım)

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 3 Şubat 2009 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çöp kovasından yine boyutları ve görselliği tamamen bize kalmış olarak seçeceğimiz bir filtre haznesi olacak. Seçenek bulma şansınız çok fazla olabilir, kapaklı olanları tercih ederseniz görsellik bozulmayacaktır. Uçurmaya, şişirmeye, patlatmaya başlayalım. naz:

Öncelikle yukarıdaki aparatı su tesisat borusundan yapacağız. Yapıştırma işlemini tangit ile yapabiliriz. Akvaryumdan su en alt kata inecek ve yukarı doğru çıkarken gerekli filtre malzemelerinden geçecek. Tabi bu süzgeç ve tabanda boşluk bırakma görevini yapacak plastiği hazne içerisine sığacak şekilde ayarlıyacağız. Hava motorunu yine sisteme dahil ederek görüntü kirliliği önlenebilir. Alt tarafa yapılacak ayaklar tıkanmanın önüne geçecektir. Akvaryumdan su hortumla bu kısma verilecek. Aslında hava suyu yukarı doğru hareketlendirecektir, ancak en alta vermek en emin yol.

Yine tesisat borularından faydalanarak taşırma olarak suyu borulardan akvaryuma geri vereceğiz. Boruların haznemize montajında bir çok formül uygulanabilir. Contalı sıkma ile, slikon ile, tangit ile yapılabilir. Önemli olan sağlam olması. Haznemize borumuzun çapında iki delik açıyoruz ve arada 15 cm mesafe kalacak şekilde yan yana iki adet boru ekliyoruz. Hazne içerisinde filtre malzemelerinden geçen su yukarı geldiğinde bu borulardan akvaryuma yönlenecek.

Filtre malzemelerimizi ihtiyacımıza göre filtremize yerleştiriyoruz. Mercan kırığından tutun türlere ugun tüm malzemeler kullanılabilir. Üst taraftaki kapaktan temizlik, elyaf değişimi yapılabilir. Bu sistem dış filtreye nazaran daha kolay temizlenebilir, filtre malzemeleri anlık ihtiyaca göre değiştirilebilir. Akvaryumdan suyu haznemize basacak kafa motoru tamamen akvaryumun hacmi ve bizim seçeceğimiz sisteme göre belirlenebilir. Akvaryumdan suyu hazneye taşıyan hortum haznenin uygun bölümünden tabana suyu verecek şekilde takılabilir. Bu aşamalardan sonra geriye akvaryuma monte etmeye geliyor. Aslında dışarı doğru çıkan ve akvaryuma suyu taşıyan borular, şelale filtre mantığı ile akvaryuma asılabilir. Yine ilave olarak haznemize asma aparatı eklenebilir. Görüldüğü üzere ilave su boruları ile su akvaryumun istenilen bölgesine çevrilebilir, suyun yukarıdan düşme mesafesi ayarlanabilir, suya artı oksijen kazandırılabilir, yapılabilir, edilebilir daha ne olsun. :)

Olay budur, görüntü çok kötü değil sanırım. Maliyete gelince ne siz sorun ne ben söyliyeyim, işte dere , işte arşın.

Düzenleme: 14 Mayıs 2016
    Yasin K., DaPhNe, mr.türker ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    tek kelime ile mükemmel em34:

3. CaN_BaKıR

CaN_BaKıR

Güzel ve temiz bir işçilikle görüntüsüde hoş olan bir filtre... Performansı kullanılan motor ve filtre materyallerine göre değişecektir. Ama faydalı olacağı kesin... em34:

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Arkadaşlar teşekkür ederim.

Onur.Can hocam, çok haklısın istenilen malzeme seçilelerek filtrasyon etkin hale getirilebilir. Slogan belli, uçacak şişecek, patlayacak. :D

Saygılar...

5. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Çok güzel Temel Hocam...

Ama bu yine DIY olmamış benim için... Yine ama yine ve yeniden WHWDIH olmuş... :D

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Abdullah hocam, sen nasıl bir şey yapabilirsin, sipariş ver onuda yaparız, şişecek , uçacak patlayacak , ne zaman mı? Sen bir dıy yapımına imza attığın zaman. :D :D

7. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Temel Hocam ben bir DIY yaptığımda Kıyamet zamanı gelmiş demektir... O zaman da hobinin DIY'a MIY'a ihtiyacı kalmayacaktır... :D

8. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Hiç sanmıyorum o ancak duvar yapar onada herkez karşı çıkar :D

9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Abi ben sana ne diyeyim hemi.Ahada DIY sistemlerde gelinen son nokta diyeyim. ;)

Temel hocam;biz seni tebrik etmekten usanmayızda,sen bukadar tebriği almaktan usanmadınmı ? :D :D

Hocam; işin espirisini bir yana bırakalımda,bu güzel paylaşımın için ne kadar teşekkür etsek azdır. :helalolsun: :helalolsun: :helalolsun:

Saygılar

10. gerçeküstad

gerçeküstad

Benim için bu tarz yapımların üç önemli noktası vardır, görselliği bozmaması, güvenli olması ve akvaryum bakımını kolaylaştırması. Her yönüyle taktiri hak eden güzel bir paylaşım gerçekten.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu güzel yorumlar için ayrı ayrı teşekkür ederim. İnanın şevk geliyor, fakat düşünüyorum şu anda, dıy mı? canlı doğuran üzerine genetik makale mi hazırlasam diye? :D

Malum arkadaşlar öğrenci olduk eğitim programına katılıyoruz, canılı doğuran üzerine. :D

12. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Emrah en kısa sürede senden bir tane klonlayıp evlat edineceğim ve ha babam sopa layacağım... :D Hemi de akvaryumdaki duvara yaslayıp...

Bu arada al sana duvar...

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  13. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Boşver duvarı falan eskidi o, Temel abi kovadan filtre yapmış sen hala duvar diyorsun. Burada link felan veripte hıt yapacağını sanıyorsan yanılıyorsun Temel hocanın üzerinden prim yapmaya çalışma :D

14. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Evet birinci sınıftan başlayacağız :) Bende sınıf başkanı olacam kırmızı kurdaleli :D
    Ama Temel abi sen hala bize süprizini söylemedin

15. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Bu arada benim doğadan toplama ölü köklerden yaptığım "kütükçük"ler DIY sayılır mı?

16. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Sayılır hocam,sayılır.

İşin içinde verilen bir emek olsunda.

Saygılar.

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Doğadan toplanan kütüklerin çürüme oranını, salınım derecesini iyi bilmek gerek. Aslında belli bir süreçte yavaş yavaş çürümesi bazı türler için artı değer oluşturabilir. Sonuç itibari ile düşük ph ve asidik su için doğal bir yol anlamına gelir.

Doğayı taklit etmeye çalıştığımız akvaryumlarımızı dekore ederken doğadan faydanlanmak zarar verilmediği sürece mantıklı olsa gerek.

Saygılar...

18. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Şimdi yeniden baktım da,sanki eksik birşeyler var projede.Atlanmış ya da unutulmuş.Söylemiyorum bulun :D

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Eksik olan neymiş filtrede bakalım ? dil:

20. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Üstünden baya zaman geçmiş,ne olduğunu şimdi bakınca göremedim dil: