1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dış Filtre Yoksa Sorun Yok

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde vanlyy tarafından 9 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. vanlyy

vanlyy

Yer:
    van merkez
    Selam arkadaşlar. Dış filtre sıkıntısı yaşadığımı bazı arkadaşlar bilir. Bende maliyeti düşürmek amacıyla bir dış filtre yapımına karar verdim. Elimdeki iç filtreyi kullanarak üst filtre mi dersiniz, şelale filtre mi dersiniz onu bilemem. plastik malzemeleri satılan yerden bu saklama kabını aldım. Fiyatı 3.5 lira. ortalama 2.5 litre su kapasitesine sahip. 3 adet musluklara takılan plastiklerden tanesi 1 lira. 2 metre şeffaf hortum. metresi 50 kuruş. İlk etapta demir bir boruyu ısıtıp 3 adet delik açtım. Musluk başlıklarını oradan geçirdim. Delikler musluk başlıklarına göre daha dardı böylece su sızıntısını slikonsuz bir şekilde halletmiş oldum. Fotoğraflardan belli oluyor. İçine de filtrasyonu yapmak içinde sıvacı süngeri elyaf ve biraz karbon kullanmayı düşünüyorum onları da yarın halledeceğim.Bu arada kabın arkada nasıl durduğunu merak ediyorsanız güzel bir hesaplama ile sehpa yaptım ağırlık sehpanın üstüne düşüyor. 2013-04-06-504.jpg 2013-04-06-505.jpg 2013-04-06-506.jpg 2013-04-09-508.jpg 2013-04-09-510.jpg 2013-04-09-511.jpg

-doctore-, Okurt, karacehennem ve diğer 7 kişi bunu beğendi.
  2. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Eline Sağlık Ahmet abi Güzel Olmuş ŞELALE FİLTRE diyelim.

vanlyy bunu beğendi.
  3. Elmaslar

Elmaslar

Yer:
    İstanbul Levent
    İsim:
    Suleyman elmaslar
    Ellerine saglik yeterli olup olmadigini sen deneyip goreceksin umarim diledigin gibi olur

vanlyy bunu beğendi.
  4. vanlyy

vanlyy

Yer:
    van merkez
    Filtrasyonu çok fazla mükemmel olmasa bile eskisinden çok çok iyi olacağını düşünüyorum. Ayrıca önceki hali debinin yüksek olmasından dolayı balıkları çok fazla yoruyordu.Bu şekilde balıkları da pek etkilemiyor.

5. Elmaslar

Elmaslar

Yer:
    İstanbul Levent
    İsim:
    Suleyman elmaslar
    Haklısın hic olmassa bunun icine aktif karbon vs eklersin suyuna netlik katar gule gule kullan sonuclarida paylas lutfen

vanlyy bunu beğendi.
  6. vanlyy

vanlyy

Yer:
    van merkez
    Teşekkür ederim. Elbette paylaşırım.

Elmaslar bunu beğendi.
  7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi ellerine sağlık çok güzel olmuş...:)

vanlyy bunu beğendi.
  8. vanlyy

vanlyy

Yer:
    van merkez
    Teşekkür ederim Alparslan. Senin kadar maharetli olmasak ta az çok elimizden bir şeyler geliyor :)

Alparslan bunu beğendi.
  9. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Daha ne olsun abi bundan iyisi Almanya da eheim ...:D

vanlyy bunu beğendi.
  10. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Süper olmuş eline sağlık, daha ne olacak kendi yaptığın en güzeli her zaman.:okey:

vanlyy bunu beğendi.
  11. vanlyy

vanlyy

Yer:
    van merkez
    Teşekkür ederim.

12. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Ahmet ellerine sağlık. Bu arada bitkilerin maşallahı var.

vanlyy bunu beğendi.
  13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çok yaratıcı olmuş Ahmet ellerine sağlık.:) Filtrasyonu güzel olur niye olmasın, kullanılan iç malzemelerin yapısı bunda çok önemli.

vanlyy bunu beğendi.
  14. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer
    Düşmemesi için önlem göremedim?

15. vanlyy

vanlyy

Yer:
    van merkez
    Öncelikle yorumlar için teşekkür ederim. Bu gün karbon ekledim. Elyaf ve karbon yeterli gelir mi bilmem ama şimdilik bu kadar. Bitkiler formda gibi ama bir türlü yosun problemini atlatamadım. Sebebinin de ışıklandırma olduğunu biliyorum. İnşallah onu da halledeceğim. Gürel abi akvaryumun arka kısmına kovayı taşıyabilecek bir sehpa tarzı birşey yaptım. İkinci resimde görünüyor.
    2013-04-11-516.jpg 2013-04-11-513.jpg

GKARE bunu beğendi.
  16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yosun sorunu aydınlatma, yapılıyorsa gübreleme, veriliyorsa aşırı CO2 gibi nedenlerden olabilir. Filtre içine ilk karşılama elyaf, sünger, karbon ve az elyaf dizilimi güzel olur.

vanlyy bunu beğendi.
  17. vanlyy

vanlyy

Yer:
    van merkez
    Abi elyaf ve karbon var. Birde sünger eklemeyi düşünüyorum. Işıklandırmanın az ve düzensiz gübrelemenin de çok düzensiz olduğunu belirtmekte yarar var. Mayalı sistem co2 var. Bu arada şaşırdığım bir durum söz konusu. Nisan'ın 4 ünde yaptığım mayalı sistemi hiç bir şekilde kurcalamadan hala aynı performansla kullanmam beni baya sevindirdi. Hala ilk günkü gibi kabarcıklar devam ediyor. Bu normal mi acaba ? Mayalı sistem yapanlar en fazla 15 gün kullanabiliyormuş.

18. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Kaç zamandır forumdayız Ahmet daha 1,5 ay olmadı benim dış filtreyi arkadaşa verdim. Konular gözden kaçıyor, senin dış filtre ihtiyacın olduğunu bilmiyordum. Sana paketler gönderirdim. Neyse aklımda kaç zamandır bakıyorum sana arkadaşlardan dış filtre çıkar çıkmaz haber ederim sana.

vanlyy bunu beğendi.
  19. vanlyy

vanlyy

Yer:
    van merkez
    Düşünmen yeter abi göndermiş kadar oldun. Çok teşekkür ederim abi. Gönderirsen de yok demem:) İstemem yan cebime koy misali:oops:

nemesistr ve veysel bunu beğendi.
  20. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Yok bakıyorum harbiden arkadaşlara elinde fazla olanlardan sen almadan veya başka yerden bulamadan buluruz işallah, dediğim gibi önceden fark etseydim dış filtren
    olmadığını sana pas ederdim.

nemesistr bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş