1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dış Filtre Yapalım Çoşalım

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde sconat tarafından 8 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    Dış filtre yapımı projemizi Pratik ozan sunar. Dış filtre nasıl yapılır, malzemeleri nelerdir ele alacağız. Dış filtrede bu sefer başka değişik malzeme kullanıp daha sağlam bir filtre olacak.Yapımda kullanılan kutu bir sıva üstü kablo bağlantı panasu.Panoyu aşağıdaki linkten bakarsınız orda var.Yine karaköy bankalar caddesinde var. Kapağını açıyoruz panonun.Contalıdır yağmura çamura dayanır.

Bağlantı rediksüyonları diyorsunuz bahçe sulama malzesi satan yere veya fırat boru bayisine,hortum takma ağızlarınıda almayı unutmayın.yine iki tane vana gerek tabi isteyen kullanır.filtreyi akvaryumdan rediksiyondan sökerekte çıkarırsınız ama su akar yerlere. En güzeli iki tanede vana almak. Beyaz vanalar var 3 parmak sanırımdı adı.

İki delik deliyoruz rediksiyonları takıyoruz.bunlar contalı zaten sızdırma yapmazlar.

Fazlalık kısmı kesiliyor ama atılmayacak onları resimdeki rediksiyonlara yapıştıracaksınız güçlü yapıştırıcı ile.Tangit olur.Vananın bir ucu rediksiyona takılacak.Rediksiyon zaten çevirmeli olduğundan panadon çıkan uca takılacak.

Motor içerde uygun köşeye koyulacak motorun su basma ucuna hortum takıp pano dışına çıkan rediksiyona takıcaz.bu temiz su çıkışı olacak.panoya ilk giriş suyu takıldığı gibi kalacak.o bölümden su girip malzemeleri dolaşıp motora gidecek.motordan hortum ile direk akvaryuma temiz su gidecek.

Motora bir bölme yapmak gerek yani su filtre malzemelerinden geçmek zorunda kalmalı ve sonra motor temiz suyu basmalı.bölmeleri pleksi parçalarından camdan da yaparsınız.Bir bölmeden diğerine geçiş için plastik ızgaralar olacak.motor kısmında sadece pleksi veya cam olacak.motor bölümüne su tüm bölmelerden geçerek plaesideki delikten en son motor kısmına gelecek. Sonra malzemeleri kafanıza göre yerleştirin.üste sünger koyarsınız,elyaf koyarsınız.

Kapağa sünger takılırsa su üstten kaçmaz daha iyi olur su malzemelerden mecburen geçer.

Kapak contalı vidalarını takınca sızdırma sıfır.dış yerler için zaten özelliği o.İşaret koyun vanaların hangisi su iniş hangisi çıkış diye. super:gif super:gif super:gif

Dirsekte yaparsınız iki tane akvaryuma hortumlar rahat takılır.

Pratik ozan sevgiler. :)

cakal1907, TencoMelih, candromen ve diğer 19 kişi bunu beğendi.
  2. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Süper olmuş ellerine sağlık.Yalnız anlamadığım bir nokta var.10. resimde kafa motorundan çıkan hortumu direk dışarı vermemişsinde dolaştırmışsın.Bu dolaştırmanın sebebi ne?

TencoMelih bunu beğendi.
  3. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Ellerine sağlık Ozan abi,

Çok kullanışlı, sağlam ve görevini yerine getirecek bir filtre olmuş. Kabında büyük olması içeirsine konulabilecek malzeme miktarını ve çeşidi arttırıyor.

Özcan abi sanırım hortum katlanmasın diye dolaştırılmış. Direk oraya getirse hortum katlanırdı.

TencoMelih bunu beğendi.
  4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Bak bunu tuttum Ozan, sızdırmazlık on numara olmuş, iç hazne desen geniş, sağlamlığıda cabası.

Elerine sağlık, süper. :helalolsun:

5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Ozan senin başka işin gücün yokmu kardeşim bıktık seni tebrik etmekten.:D

Şaka biryana harbiden on numara bir çalışma olmuş. Herzamanki gibi gene döktürmüşsün. Eline emeğine sağlık.em34:

Ancak o kablonun geçtiği yerden su sıdıracak gibi geliyor bana.saat:gif Zira slikon plastiği tutmaz. Slikon yerine keşke termoplastik gibi bir malzeme kullansaydın.

TencoMelih bunu beğendi.
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Her şeyin bir sınırı var Ozan'cım. Millet ekmek yiyecek filtre satıp bu ne Allah aşkına ? Anında al patenti sat kadar profesyonel bir filtre olmuş. :emt: Mükemmel fikir, mükemmel bir dizayn. Kablo çıkışını su geçirmez giriş aparatıyla yapılabilir. Silikon boş yere kullanılmış ama basit çevrilir.

:helalolsun:

TencoMelih bunu beğendi.
  7. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    Yorumlara şükranlarımı sunarım abilerim.Elimziden geldiğince faydalı olmaya çalışıyoruz.özcan bey motor ucu uzun bide panoya takılan aparatın uzunluğu var bu sefer çarpraz kalıyor yani hortum takılmıyor mecbur U şeklinde döndürmek lazım.

Pratik Ozan sevgiler.super:gif

TencoMelih ve ozcan13 bunu beğendi.
  8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ozan fiyatları nasıl bu panoların ? Boyut seçenekleri var mı bunların ? Panoya taktığın beyaz somunlu aparatların siyahı Fırat boru bayisinde var ps yapımlarında kullandık ama tanesi 6 lira. Sen beyaz almışsın nerden aldın onları ?

TencoMelih bunu beğendi.
  9. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Ozan harika bi çalışma olmuş Nam-ı değer pratik ozan :) canlı doğuranlarımın olduğu 32 litrelik akvaryuma küçük iç filtre yapmıştım pimaş borudan. Bu kutudan bulursam veya contalı buna benzer bi kutu, malzemelerim tam zaten anında bende girişeceğim dış filtre olayına. ;) Ellerine sağlık süper olmuş filtre.

TencoMelih bunu beğendi.
  10. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    Panolar 10 liradan 30 liraya kadar var.toplam hesaplarsam maliyet motor icinde 60,70 lira olur.motorunuz varsa birsey tutmsuper:gifz.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Teşekkürler Ozan bu filtre için bedava diyebilirim. Kablo çıkışı sızdırmaz aparat ile yapıldığı taktirde profesyonel bir ekipman demektir. Kutluyorum kardeşim seni.

Fotoğrafın bulunsun :foto: Meşhur adamsın yarın torunlarıma anlatırım fotoğrafı göstererek. canım.gif

TencoMelih, sersanem ve Erman Pehlivan bunu beğendi.
  12. mustafa karaeli

mustafa karaeli

İsim:
    MUSTAFA KARAELİ
    Bravo bravo bravo.Tebrikler Ozan.Bugüne kadar gördüğüm en harika dıy filtre.Sanırım şimdiye kadar yaptığın en mükemmel projeydi.

13. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    Kablo çıkışında haklısınız öyle iyi olurmuş Temel abi.

Sağol Mustafa abi teşekkür ederim.Pratik yapımları seviyorum ama arada bunlar da çıkar.overflow,üretimhane gibi çalışmalarda var.Çıkar yine daha iyileri merak etmeyin.super:gif

14. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Ellerine sağlık Ozan, çok güzel bir çalışma olmuş, maliyetide çok uygun...

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ozan Murat (murer) armatür yapımında sözünü ettiğimiz kablo bağlama aparatını kullanmış. Söz ettiğimiz o malzeme çok iyi olur. Nerden aldığını yazar sanırım. Bu alette olması lazım bence.

16. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    Ben anladım malzemeyi.Alıp takıcam fırsat bulunca.Bi de kabloya üstten geçen dip kısmı yuvarlak kanallı kablo takacağı buldum oda olur.

17. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Aslında bu malzeme bulunamazsa onun yerine 2 milyoncularda kovalar var. Bu kovalardan su çıkmıyor saklama kapı gibi ama büyük hacimli. Bence çok güzel bu aralarda bende düşünüyorum ama hayırlısı artık. Tatilden nasip olmuyor.

18. sqlear

sqlear

İsim:
    Cem COŞKUN
    Arkadaşlar size bir sorum olacak bnde 65*25*35 akvaryum var ve WP-1200F iç motor var ben bu motoru çıkarıp bu şekilde bir dış filitre yapmayı düşünüyorum sizce TEMİZLİK ve OKSİJEN açısından nasıl olur suyu çeken kısmı dipte olacak şekilde yapacağım yardımcı olursanız sevinirim...

19. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Olur olur hemde süper olur.super:gif

20. sqlear

sqlear

İsim:
    Cem COŞKUN
    Ozaman enkısa sürede yapıp resminide koyayım :))

Sayfayı Paylaş