1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Cennet Balığı (Macropodus opercularis)

Başlığı 'Labirentli Balık Türleri Forum' kategorisinde Neverlander tarafından 19 Ocak 2009 başlatılmıştır.

1. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Nasıl yani Abdullah Hocam :D
    Ama iyi ki kandırmışsınız, teşekkürler :heyo:

2. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Portalda cennet balığı videosu vardıda bizmi izlemedik. foto:

3. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Neyse videoyu da koymak farz oldu... Eee, askerlik işlerini de hallettik mi artık zaman bulabiliriz...

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    :basardim: Hocam ben Tetra videosundan söz etmiştim ama sonunda senden yine görsel bir video daha izleyeceğiz sanırım. Askerlik işlerinde herşey gönlüne göre olsun inşallah. :cicek:

5. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Oldu da inşallah bir heyetin imzaladığı raporu almak kaldı Temel Hocam... Yalnız muayenede bizi sakatlayıverdiler...

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Orda sakatlanmayan kaldı mı ? :D Takma bunları Abdullah hocam güzel bir anı olmuş. canım.gif

7. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Nasıl takmam Temel Hocam... Aynı Deprem Dede gibi yürüyorum... Belimin ağrısından bağırasım geliyor...

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    canım.gif Geçmiş olsun hocam... Şifalar dilerim, ağrı olduğunu tahmin edemedim. :(

9. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Ben bu balıkla ne yapacağım yaa....... :hasta:

Tettara'yı mecbur kalıp Tetra'ların yanına koymuştuk... Hala 4 tetra kör dolanıyor... Bir tane Darter'ın da karnının tadına bakmıştı ama balık kurtuldu... Hala 4 yüzgeç üzerinde... Tettara ağırlaştırılmış sürgün ceazsını çekmek üzere Türke'e giderken geriye kalan Yattara ve Mosstara ile ne yapacağımı kara kara düşünmeye başlamıştım... hadi Mosstara Fontinalis'lere 10 lt'lik akvaryumda bekçilik ediyor tamam... Ama Yattara 40 lt'lik akvaryuma resmen kuruldu... Yanında bir adet albino cüce, iki adet leopar vatoz ve bir adet komano çöpçü var... Daha önce Guramiler vardı ama bitkileri söktükleri için geri vermek zorunda kaldık... Guramilere birşey yapmmaıştı ve şu anki tank arkadaşlarına da zarar vermiyordu...

Bugün Emrah ile Ümraniye'deki akvaryumcuları dolaştık... Allah biliyor amaçlarımdan birisi de Yattara'nın yanına -Gurami olmayan- bir arkadaş bulmaktı... Pek birşey bulamayınca Uygar Petshop'da gözüme çarpan kaplan tetrazonları deneyeyim dedim... Eee, tetrazonlar da vahşi balık değil mi? Hatta Emrah "Abi bunlar senin Yattara'nın kuyruğunu yemesin..."diye uyardı... "Valla bilemiyorum" dedim, "Yattara'nın kuyruğunun da maaşallahı var... O kuyruğun tadına bakmaya kalkabilirler... Ama bakarlarsa kendilerini Cüneyt'te bulurlar..."

Neyse aldım iki tane Tetrazon getirdik koyduk akvaryuma... Dakika bir, Yattara ceza alanı yan çizgisinden içeri fuleli çalımlar ile girerken solungaç kapaklarını şişirip iki rakbinin üzerine doğru varmaya başladı... Kafa gol... Terazonlardan biri darbeyi engelleyemedi, diğeri son anda kaçtı... Yattara baskıyı iyice artırdı... Farkı açma çabası içerisinde... Tetrazonlar önde o arkada kovalamaca devam ediyor... Sabahı çıkarırlasa Cüneyt'in akvaryumunda huzur içinde yaşamlarına devam edecekler... Ve bu gidişle Yattara sahanın tek hakimi olarak kalacak...

Ama sahibinin bir süprizi daha var... Yakında...

10. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    O tetrazonlar ''çete'' halinde gelselerdi yani şöyle 5-6 tane bak o cennet balığının akvaryumunu cehenneme çevirmiyolarmıydı .Ş. tetrazonun gambusyadan farkı yoktur helede sürü halindeyse o zaman herşeye sataşırlar

11. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Valla bana denettirirsin Emrah...

6 Tetrazon'a karşı bizim Yattara maç yaparlar... super:gif

Ben Yattara diyorum... çak:gif

12. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Şu haldeyken tetrazonlara yazık, çoğaldıklarında ise yattaramı tettaramı ne ise o garibime yazık aliye:gif iki türden birini o tanktan uzak tutacaksın mecburen .Ş. bu arada hala aklım levrekte fiyatınıda sormadık iyimi aliye:gif tetra ve incilerin yanına iki tane atsam nolur ?

13. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    At da görsünler paludaryumda peşlerinde levrek kovalamaca nasıl oynanıyormuş... :F

14. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Yok kardeşim yok... Tettara'yı Türker'e verdik kurtulduk... Yattara Tetrazonları hayatta bıraktı, cesaretle yanına mavi bir coliza (Dilara) aldım... O da hayatta ve Yattara ile Dilara kardeş kardeş geçiniyorlar... Yattara Dilara'yı hayatta bırakınca iyice bir cesaret geldi ve 80 lt'lik deney akvaryumuna aldığım Mosstara'nın yanına Cüce gurami ve Coliza karışımı aldım... Toplam 12 balık eklendi, Mosstara ile birlikte 13 balık olmuşlardı... Ama sonra bir anda akvaryumda 13. Cuma yaşandı... Kasap Mosstara onca balığı teker teker darp ettikten sonra birinin alt yüzgecini de koparıverdi... O hınçla kepçeyi kaptım ve Mosstara kendini birkaç saniye içinde balkondaki Fontinalis akvaryumcuğunda buluverdi...

Yani bu balıklar doğal katiller de peki Yattara niye hiçbir balığa birşey yapmıyor?... huh:

15. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Bugün Yattara'yı Cüce Gurami ve Coliza'ların yanına aldım, bakalım bütün Cennet balıkları aynı tepkiyi mi veriyorlar diye... Sonuç şaşırtıc... Yattara ne bir Cüce Gurami'ye ne de bir Colizaya saldırmadı... Hata bir Cüce Gurami erkeği tarafından taciz bile edildi ama uzun süre tepki bile vermedi... Sadece sonunda dayanamayıp kafasını Cüce Gurami'nin suratının ortasına gömdü... Dersini alan Cüce Gurami bir daha Yattara'ya bulaşmadı ve Yattara bu olayın takipçisi olmadı ve diğer Cüce Gurami ya da Coliza'lara zarar vermedi... Bu olayın üzerine Yattara'nın arkadaşı Dilara da aynı akvaryuma taşındı... Boşalan yatak odasındaki 50 lt'lik akvaryuma ise Mosstara nakledildi...

Buna göre Cennet balıklarının bireysel olarak farklı karakterlerde oldukları sonucuna varabiliriz... Saldırgan Tettara ve Mosstara'ya karşı uysal Yattara...

Mosstara'nın akvaryumda su üstü bitkilerinin altına girip edilgen hale geldiğini gözlemledim... Balkondaki sürgün günlerinde yalnızlığa ve oldukça loş ortama alıştı heralde... Önümüzdeki günlerde yanına biraz fazlaca iri bir Ayışığı Gurami alıp onun da yalnızlığına ve hareketsizliğine son vermeyi düşünüyorum...

50 lt'de tek balık (tabii dip balıkları haricinde) bakmak hiç de bana uygun bir davranış değil... Akvaryumdaki onca bitkiye CO2 lazım değil mi ama... :D

16. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Abdullah Hocam, dişi cennet balığı bulabilme imkanım var mıdır acaba?

Tettara'yı başgöz etmek istiyorum da :)

Mümkün olsa koca bir bitkili akvaryum kurup, içerisnde bir çift Cennet Balığı beslemeyi çok isterdim...Bakalım, belki bir gün bu hayalimi gerçekleştirebilirim...
    Gerçi co2 gerekecek o akvaryuma...1 çift balıkla yetinmeyebilirim :D

17. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Ah Türker,

Yaramı parmaklama... Bulabilirsen bana da kapıyorsun ama iki tane... Biri Yattara'ya, diğeri de Mosstara'ya... :)

18. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Katil, kasap, insafsız vesaire Mosstara'nın en son yanına kendisinin 2-2.5 katı büyüklükte bir Mavi Gurami koymuştum... 2 gün sonra Mosstara'yı gördüğümde her tarafı yara bere içinde idi... Yarmagül isimli Mavi Gurami Mosstara'yı haşat etmiş... Hemen ayırdım... Balkondan bilgisayarın yanına taşıdığım ve için Syngonium ve Fontinalis koyduğum 10 lt akvaryuma ama yaşam mücadelesini ancak 2 gün sürdürebildi... Ve bugün kendisini klozete verdik...

Arkasından ne söylesem bilmiyorum... Cehemmen zebanisi gibi bir Cennet Balığı idi, kılıçla yaşadı kılıçla öldü... :(

19. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Geçmiş olsun Abdullah Hocam...Cennet balıklarının karşı koyamadığı balıkların en başında guramiler geliyor galiba...Mosstaranın ölmesine bende üzüldüm..Cennet balıklarına karşı sempatim her geçen gün artıyor...
    Bu balıkları besleyenlerin kolay kolay vazgeçebileceğini sanmıyorum. Sert, çevik, zeki..Sizinde dediğiniz gibi katil, kasap, insafsız...Ayrıca hareketli ve iyi avcılar...Seviyorum onları...

İnşallah hocam...Karşıma çıkarsa elbette bir tane almam :)

20. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Geçmiş olsun abi ya işte sırf bu üzüntüleri yaşamamak için agresif balık beslemiyorum.

Sayfayı Paylaş