1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Cüce Vatoz Üretimi Hk.

Başlığı 'Japon, Vatoz, Çöpçü ve Diğer' kategorisinde Akgün Cem tarafından 29 Nisan 2009 başlatılmıştır.

1. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem
    Öncelikle tecrübelerini ve bilgilerini paylaşacak tüm arkadaşlara teşekkürlerimi sunarım.
    3-4 gün içerisinde bir çift damızlık cüce vatoz (siyah) alacağım. Bu vatozlar için 30 lt.lik bir tank buldum. Malesef diğer tankda kiraz karideslerle birliklte lepistesler mevcut o tanka alamıyorum strese girerler diye...
    Kafama takılanları tek tek maddeleyerek gitmek istiyorum.
    - 30 lt.lik bir tank (50*20*30h) üretim için çokmu küçükdür? Böyle bir tankda üretim gerçekleşemezmi? sadece 1 çift olacak,elimde başka akvaryum yok :(
    - Kum olarak 1-3 mm kalınlıkta beyaz saf kuvars kum (salınım yapmayan) kullanacaktım ancak cüce vatozların olduğu resimlerde gördüklerim hep ince kumlardan oluşmuş tanklar, bende daha önceden elimde bulunan sıfıra yakın (dere kumu renginde ama dere kumu değil) salınım yapan (tuz ruhu ile test ettim) ince bir kum kullanmaya karar verdim. Zemine 2 cm yüksekli kullanacağım. Suya salınım yapması ph ve kh ı yükseltecektir yanılmıyorsam, bende mango kökü ile bunu tamponlarım diye düşünüyorum, hem vatozlar mango köklerini (gerçekte mango değil mangrow köküdür ismi ama genelde mango diye biliniyor) kemirirler hemde suyu yumuşatır ve ph ını düşürür diye düşündüm, yanılıyormuyum?
    - Mangoların üstüne biraz java moss tuttursam iyi olur mu?
    - Bu üretim tankında 1 adet sünger üretim filtresimi yoksa iç filtremi kullanayım?
    - Suyun sıcaklığı ne olmalıdır, çiftleşmelerini tetikleyecek sıcaklık optimum nedir?
    - Cüce vatozlar için yazılmış birçok makalede Ph seviyesinin 5,6 ile 8 arasında olması gerektiği yazıyor, bu değerlerin optimum bir seviyesi yokmudur? yoksa bu değerlerin tam ortası olan 6,8 Ph seviyesi mi çok uygundur.
    - Bitki ilave etmelimiyim? eğer ilave edilecekse hangi bitkilerden koymak uygun olacaktır?
    - Cüce vatozların hapitatında yukarıda bahsettiğim şıkların optimum değerleri tam olarak nelerdir acaba?

Saygılarımla.

2. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Akgün Bey,

Valla ilk söylenmesi gereken şu ki bir çift cüce vatozun yeni eklendikleri herhangi bir tankta üreyebilmeleri için öncelikle 1-1,5 aylık bir adaptasyon süresini atlatmaları gerekir... Onun haricinde bildiğim kadarı ile taban malzemesini falan çok dikkate alan balıklar değil... Yani tabanda birşey kullanılmasa da ürüyorlar, yeter ki kendilerine yumurtalarını bırakabilecekleri ve daha sonra erkeğin başını başı ile ağzını kapatabileceği ve gövdesi ile yumurtaları havalandırabileceği kadara geniş ağızlı bir testi, hindistan cevizi kabuğu, boru vs. lazım...

3. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem
    Evet, 1-1,5 ay çiftleşme beklemiyorum zaten... ama habitatındaki değerleri ne kadar çok yakalarsak o kadar çabuk adapte olacaklarını düşünüyorum ve bu yüzden bu konuyu açtım. Siz değerli üstadlar bu konuda bana yardımcı olacaksınızdır eminim...

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu tarz canlılar eğer üreme moduna girmişse kendilerine uygun bir yer buluyorlar. Ancak akvaryumcularda satılan çömlek tarzı malzemeleri, yine uygun boydaki güveçle aynı malzemeden saksıları vb tercih ediyorlar. Bu türlerden yavru alınmaya başlanmasının yaygınlaşması güzel bir gelişme bence.

Kararınızdan dolayı kutlarım. Tabi dişi erkeği satın alırken iyi seçmek gerek. Bunun için yapılması gereken gözlemleri yapmadan çift aldığınızdan emin olmayın.

Bir vatoz üreme başlığını paylaşmak isterim, belki genel olarak bazı fikirler verir.

Düzenleme: 14 Mayıs 2016
  5. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem
    Erkek dişi ayrımını cücelerde yapabiliyorum, zaten alacağım kişide bir akvaristtir, ticari bir kaygısı yok, zaten satış ilanı yok, ben vatoz beslediğini görünce kendisinden istedim sağolsun oda beni kırmadı, vereyim dedi. Alacağım balıkların e 11 cm dişi 9 cm dir.

Abdullah hocam; başka bir başlıkdaki yazında senin cücelerden erkek olanı dişiyi çiftleşmek için yuvaya sokamadığından bahsetmiştin, sanırım bunun nedeni dişinin 13 cm olması olabilir. (Belkide dişi cüce vatoz değildir, veya ayrı bir türdür, çünkü dişiler pek büyümezler ve cüce vatozlarında max. boyu 12-13 cm e ulaşır) bir makalede okumuştum: cüce vatozlarda dişisi cüsse olarak erkeğinden büyük ise dişi ile çiftleşmek için bayağı zorlanıyorlarmış.

Temel hocam; verdiğiniz linki inceledim.. sanırım cüce vatozlar yumuşak suları seviyorlar, zaten habitatlarında mangrow kökleri varsa suları yumuşaktır diye fikir yürütüyorum. Yanılıyormuyum?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Genel olarak yumuşak suyu ve hafif kahve rengi suyu sevdikleri doğrudur. Eğer dişi erkek ayrımını yapıyorsanız üretimini gerçekleştireceğinizden şüphemiz yok. Önemli olan balıkların istedikleri su şartlarını yakalamak, üremeleri dengeli cinsiyet ayrımı yapılmış akvaryumlarda gerçekleşecektir diye düşünüyorum. Kolay gelsin...

7. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Akgün Hocam,

Bendeki dişi -yani eskiden bendeki dişi- 13 cm idi ancak cüce vatozdu... Kendisi bir başka forumdan bir arkadaştan alınmış damızlıktı... Erkeği ile birlikte aldım... Zaten daha önce hazırlamış olduğum cüce vatoz tanıma anahtarına da uygundur... Ancak aldığım kişi beni uyarmıştı, erkeğin dişiyi testiye sokmakta inanılmaz zorlanabileceğini... Birkaç denedi ama başaramadı... Zaten arkasına da yine bir akvaryum değişikliği oldu... Ben de cüce vatoz üretme hevesinden vazgeçtim... Satışa çıkardım, alan çıkmayınca da damızlıkları akvaryumcuya sattım... Zaten arkadan yetişmekte olan bir erkek damızlık adayı var.. 20 küsür cüce vatozun içinden de heralde uygun bir dişi çıkar... Şu anda akvaryuma bir adet oyma hindistan cevizi kabuğu koymuş durumdayım... Belki bu daha çok hoşlarına gider geride kalanların... Ama bahsettiğim sorunu da yaşayabilirim... Kabuğun ağız kısmındaki açıklık erkeğin başı ile tıkayamayacağı kadar büyük... Bekleyip göreceğiz...

Bir makalede de yanlarında lepistes beslenmesi öneriliyordu... Cüce vatozları rahatlattığı ileri sürülüyor... Ama bilmiyorum...

8. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem
    Evet bunu bende duydum... İlginçtir lepistesler cücelerin stresini alıyormuş...

Karidesde stres yapıyormuş... :bilmem:

9. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Bunu duymamıştım... O tankta az miktarda da olsa Amano bitki karidesi var... Acaba üremelerine engel mi oldu? huh:

10. tolgacetin72

tolgacetin72

Ben de kesinlikle salyangoz sevmediklerini okumuştum. Tankta salyangoz varsa yumurtlamıyorlarmış.

11. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem
    Karidesin cüceler için stres yaptığını çoğu makalede okudum ama salyangozu bilmiyorum...

12. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Çok rahatlıkla yavru aldığım tankta küçüklü büyüklü 15 tane elma salyangozu vardı.Yavru almaktan bıktım.

Bu arada damızlık cüce vatoz alacaksanız,kesinlikle yavru verecek diye kaide yok.Ben cüce vatoz işine 1.5 yıl önce 20 adet yavru cüce vatoz ile başladım.Şuan elimde 2e2d(yaklaşık 100 yavru) var.6,batın yavruları alacam.30 litre damızlıklara küçük gelecek.Yavru alırsanız en fazla olacağı boy 5_6 cm yani balıklar yanık kalacak.

13. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem
    Şöyle düşündüm: damızlık olan 1d 1e 30 lt.likde duracaklar... yavrular 15-20 gün sonra diğer tanka taşınacaklar... damızlıkları diğer tanka koymamamın sebebi kiraz karides olması. Streslenip üreme moduna giremez diyedir.

14. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    1e1d yaklaşık 200 adet canlı doğuran(40 damızlık 160_200 arası yavru)İçinde idi.
    1e1d ise 6_9 cm sarı prenses kolonisi,6_10 cm snow prenses kolonisi,6_9 cm 5 adet yunus,7_8cm 3 adet frontasaların içinde idi.

Yok beni yanlış anladınız.Eğer 30 litrelik tanka yavru cüce vatoz koyacaksanız.İlerde koloni kuracaksanız balıklarınız yanık kalacağını ifade ettim.

15. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem
    Hatırlatmanıza ve ilginize teşekkür ederim, bende böyle yapsam dahamı iyi olur diye sorup paylaşıyorum sizlerle. Bildiklerimi aktarmaya, bilmediklerimide öğrenmeye çalışarak...
    Geçen gün bir arkadaşla söyleşiyorduk, kiraz karideslerden bahsederken, benimkiler 140 lt. lik akvaryumda (30-35 adet kadar) yaşıyorlar demiştim, oda seni kutlarım bu hayvancıkları 20-25 lt lik akvaryumlarda tıkış tıkış beslemeye çalışanlar var, sen onlara gereken yeri sağlamışsın demişti. Şimdi bu yeni alacağım cüce damızlıkları hiç içime sinmeyerekde olsa 30 lt. lik tanka koyacağım :(

Bu arada aklıma gelmişken bir konuyuda değinmeden geçemiyeceğim. Her balık gibi vatozlarda nitrat dan etkileniyor, hatta diğer balıklara nazaran daha çok, genelliklede ölümle sonuçlanıyor. Tabii dip balığı olmalarınında etkisi büyük.

16. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem
    Ayrıca tuzuda hiç sevmiyorlar, tecrübeyle sabit...

17. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Aşırı tuzu sevmiyorlar diyecektiniz herhalde.Yıllarca kaya tuzu kullandım.
    Diğer yorumumda söylemeyi unuttum.30 litre damızlık cüce vatozlar için küçük gelecektir.
    Benim yavru cüce vatoz tankım 50 litre yavrulara bile küçük geliyor.

18. radenko

radenko

Cüce vatozlarda üreme kovuk tutan erkek yumurtlamadan bir kaç gün öncesine kadar dişinin kovuğa girmesine izin vermez. Dişi ile erkek aynı kovukta gördüyseniz bu yumurtanın habercisidir.

19. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem
    Cüce Vatoz Üretimi Hk.

Nasıl çiftleşiyorlar Raif Bey?
    Erkek dişiyi dışarda döllüyor sonra yumurtaları dişi kovuğa yerleştirmek için birliktemi giriyorlar? Nasıl oluyor?
    Önümüzdeki hafta sonu alıyorum damızlıkları , gerçi 1-1,5 ayda ancak akvaryuma alışacaklardır, hemen yavru beklemek yanlış olur elbette ama genede merak ediyorum...

20. radenko

radenko

Öncelikle erkek bir yuva tutar ve bu yuvanın içine hiç bir balığı almaz iki erkek varsa yuva için mücadele başlar ve baskın erkek yuvayı sahiplenir. Bundan sonra dişilerde bu yuvaya girmek ister. Ancak yumurtlamaya yakın olmayan dişiler kovuktan uzaklaştırılır. Yumurtlamsına bir veya iki gün kalan dişi yuvaya alınır ve yumurtladıktan sonra erkek yumurtalaı döller. Dişinin olayı burda bitmiştir. Bir daha yuvanın yakına bile yaklaştırmaz erkek hiç bir balığı. Erkek yumurtalara bakma işini tek başına yapar. Yumurtaları mantarlaşmaması için yüzgeçleri ile su akımı yapar. Bir hafta içinde yavrular çıkmaya başlar. Yumurta keseleri bitmeden önce en savunmaız halde olurlar. Bu dönemde ayırmak en akıllıca karar olur. Ayrılcak akvaryumun su şartları ana tankla aynı olmalıdır.

Sayfayı Paylaş