1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Beyaz Benek

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde ersin tarafından 1 Ocak 2015 başlatılmıştır.

1. ersin

ersin

Yer:
    Elazığ
    İsim:
    yalçın
    Dün yılbası hedıyesı olarak naso tang kaybettım benek yüzünden. Çok güzel bir hediye oldu çok sevmıştım balığı ama olmadı. Yeni almıştım 7 saat sonra oldu, çok canlı hareketlı balıktı stresi değildi balık. Ne oldu anlamdım purple de bu sabah uzerıne kar yağmıştı sankı ama sıx lıne enterasan dır purp lenın yanından ayrılmadı hıc sankı balığa bışeler ıfade edıyorcasına balığı akvaryumda gezdırıyordu sarırdım resmen purple sixline nin peşine takılmış dolanıyor hanımı aradım balıknasıl dıye balık ta benekten eser yokmuş ınşallahta olmaz. Yanlız bu konuda ılk mudahale ne olabılır yenı bı yontem varmı bu konuda birkaç makale okudum ama pek iç acıcı değildi buna kesın bir çözum bulmak lazım. O kadar para verıp sevdığın canlıyı aldıktan sonra kaybetmek çok uzucu bır durum.

Herkezin Yeni Yılı Kutlu Olsun Guzellıkler Getirsin.

2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Balık yem yiyorsa güçten düşmeden yem yemeyi kesmeden, sarımsaklı yem, pul biber zencefil suyuna batırılmış yem vererek balığı güçlü tutmak önemli. İyice ilerleyen durumlarda tedavi için karantina tankı şart aslında her zaman karantina tankı olması gerekir.

basma tulumba ve ersin bunu beğendi.
  3. ersin

ersin

Yer:
    Elazığ
    İsim:
    yalçın
    Gayet sağlıklı bır sekılde yem yıyor yuzmesınde keyfınde bişe yok sarmısaklı yem verıyorum dunde sarmısağın suyunu çıkarıp sarmısaklı yemle karıstırdım dun bıde karıdes denedım kımse yuzune bakma dı

4. ersin

ersin

Yer:
    Elazığ
    İsim:
    yalçın
    Bu beyaz benek tang balıklarına özelmı ufak balıklar ya hıc bu hastalıga kapılmıyor yada çok çabuk atlatabılıyor.

5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bütün balıklar için geçerli, tang grubu daha hassas bu konuda. Avaryumu ağır şekilde sararsa un gibi olur balıkların üzeri küçük büyük balık farketmeden.

basma tulumba bunu beğendi.
  6. TAMER75

TAMER75

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    TAMER ATACAN
    Peki sevgili Veysel, un gibi değil de iki üç tane yüzgeçte iki üç tane de kuyrukta nokta şeklinde olursa nasıl yorumlayabiliriz? Ph salınımı? Stres? Bu arada balık imparator angel..ve ne yapmak gerekir?

veysel bunu beğendi.
  7. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Az benek varsa gelip gidiyor veya azalma eğilimi gösteriyorsa, balık yem yerken sıkı beslemek en iyisi. Ph ta düzensizlik varsa kh a bakmak lazım düşük kh ph tamponlamaz ve salınımlara yol açar. Bu da doğal olarak hassas tür balıkları beslememize olanak tanımaz. Özellikle marin tanklarında kh sürekli takip edilmeli yoksa balıklar bundan olumsuz etkilenir rahat bile soluk alamazlar düşük oksijen seviyesinden.

8. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Akvaryumda gece ve gündüz ısı farkı olabilir. Termometreleri kontrol edilmeli. Ayrıca oda sıcaklığı ve akvaryum sıcaklığı arasında çok fark olursada sıkıntı doğabilir.

basma tulumba ve TAMER75 bunu beğendi.
  9. TAMER75

TAMER75

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    TAMER ATACAN
    Ph ı tetra testle ölçüyorum 8-8,5 arası sabah ve akşam..sabah 7 akşam 8 falan olsa ph salınımı var diyebilirim ama diyemiyorum..kh a bakmak için test lazım alıp bakalım..ısı farkı olmasın diye balkon kapısını açmıyorum sıcaklık farkı olmasın diye..sıkı beslemeye devam bakalım..

veysel bunu beğendi.
  10. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Tetra test yanıltır Tamer, değiştir test veya testlerini.

11. TAMER75

TAMER75

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    TAMER ATACAN
    Peki..tavsiye edeceğiniz test var mı? Salifert?

12. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Sera ve tetra yok öncelikle bunlar tatlı suda iyi, tropik marin ve salifert alabilirsiniz. Tropik marin kullanım açısından daha kolay salifert ise biraz karışık ama ikisi de efektif sonuçlar verir.

13. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Öncelikle, tavsiyelerini esirmeyen yönetim kadroma teşekkürler. Hepsinin oluru vardır.

Diğer taraftan, kendi tecrübemle:

Prodac Oodimedik Coral diyorum, sıcaklık 31 derece olacak diyorum; daha da bir şey demiyorum.

Denediğim ve önerilen onca tedavi yöntemleri içerisinde, tam olarak işe yaradığını gördüğüm tek yoldur.

veysel bunu beğendi.
  14. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Burhancım bu senin çok faydasını gördüğüm dediğin ilaç mı?

15. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Aynen o abi. %100 çözüm.

16. TAMER75

TAMER75

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    TAMER ATACAN
    Bu ilacın bir sürü versiyonu var.prodac sanifish oodiny sanifish fungalt sanifish professional ictiofor gibi.hepsinin de açıklamaları aynı gibi hangisi alınabilir?

17. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Diğerlerinde bakır var diye biliyorum. Yani reefe gelmez.

18. TAMER75

TAMER75

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    TAMER ATACAN
    Bu arada balıklarda kayalara sürtünme çok fazla özellikle blue tang de..yellow ve blue wrasse nin yanına gidip bekliyolar sonra da kayalara sürtünüyorlar, eibli angel en iştahlı balıkken bugün hiç yem almadı kaya altında bekleyip duruyor..tangler yem alıyor..beyaz benek göremiyorum üzerlerinde..imparator angel ın yüzgeçlerinde ikişer üçer adet beyaz noktalar devam ediyor..birşeyler yolunda değil ama çözemedim..çözüm bu ilaç mı? Yoksa başka şey mi?

19. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Tek yapacağınız su değişiklikliği. Bu kadar sürtünme varsa,

suyunuzda hidrojen sülfür oluşuyordur. Bu balıkların mukozasısınıyakar.

Su değişikliği + bakteri kültürü eklemek. Bunları yaparken kh kontrolü gereklidir.

YMR_AY ve TAMER75 bunu beğendi.
  20. TAMER75

TAMER75

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    TAMER ATACAN
    Su değişimi için su hazır yedek ısıtıcıyla 26 dereceye gelmesini bekliyorum.tuzluluk 1023 (tankta) hazırladığım suda ise 1017 gibi..40 ltre hazırladım biodigest de hazırda bekliyor..

Sayfayı Paylaş