1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Beta Balığı Bakımı

Başlığı 'Japon, Vatoz, Çöpçü ve Diğer' kategorisinde musicoholic tarafından 24 Temmuz 2017 başlatılmıştır.

1. musicoholic

musicoholic

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Esra
    merhaba arkadaşlar, ben Esra. geçtiğimiz günlerde bir arkadaşımın bana hediye etmiş olduğu beta balığı hakkında bilgi almak için aranıza henüz katıldım. dediğim gibi, balık hediye ve ben daha önce hiç balık bakmadım. forumda incelediğim birkaç konudan aldığım bilgilere göre balıklar fanusta mutlu değillermiş. durumlarını ve neden mutlu olmadıklarını anlayabiliyorum ancak akvaryum alma şansım yok, bu yüzden mecbur fanusta kalacak. fanusun ebatlarını bilmiyorum ama yüksekliği 20 cm. dibine beyaz kum koydum, başka bir arkadaşımın akvaryumundan aldığım birkaç bitkiyi içine ektim. içine küçük bir mağara da almayı düşünüyorum. yosun yaprağı ile besliyorum, her gün küçük bir yaprak. suyunu bitki ektiğim için çok sık değiştirmeme gerek olmadığını söylediler. bi de betalar karanlığı sever, loş bir ortama koy dediler. ayrıca balığım erkekmiş, erkeklerin kuyruğu kur yapmak için daha gösterişli olurmuş öyle dediler.
    bu anlattıklarımda yanlış olan bir şey var mıdır, varsa nedir ve sizin de şöyle yapsan daha iyi olur dediğiniz bir şey var mıdır? lütfen belirtin. teşekkürler :kucaklıyorum:
    resimleri de şöyle bırakayım. :)

Ekli Dosyalar:

2. Collector

Collector

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Yağız
    Öcelikle hoş geldin

Bettalar çok güzel görünümlerine karşın saldırgan canlılardır yanına başka balık koyma.Bitkileri kim önerdi bilmiyorum ama yarardan çok fanus içinde zarar sağlar.Bitkiler varken daha az su değiştirmen gerekmeyecek bunu kim söylediyse akvarum işinden pek anlamıyormuş.Bitkilerin suyu temizlemek gibi bir görevi yok.Evet balığın erkek.Bettalar evet loş ortamları sever ama ışık almayan bitkiler fotosentez yapamayacağından öyle bir ortama koymak bitkilerin ölmesine sebep olur buda fanusun icindeki zaten az olan su hacmini çok çabuk bozacaktır.Tavsiyem ya bitkileri çıkart yada karanlık bi ortama koyma fakat bu durumdada güneş ışığından su çok ısınır dikkat et yani bitkiler başına dert olucak.Haftalık düzenli su değiştirir iyi bakarsan senelerce yaşar.(su değişimlerini ya içme suyuyla yap yada musluktan bi kaba su koyup hava alıcagı sekilde 1 gun beklet klor ucunca kullanabilrsn)

musicoholic bunu beğendi.
  3. musicoholic

musicoholic

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Esra
    Teşekkürler verdiğin bilgiler için. :) Su konusunda, bitkiler oksijen vereceği için sık değiştirmem gerekmezmiş, böyle söylediler.
    Bitkiler için evet ışık önemli, bu yüzden masa lambası almayı düşünüyorum. Fanusun yapısından dolayı ışığın anormal biçimde kırılmasıbalığı rahatsız ediyormuş, en iyisi masa lambasıymış. İnternetten edindiğim bilgiler bunlar. :rolleyes:

4. Moliro

Moliro

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Cengiz
    Pek doğru yönlendirilmiyorsun gibi, biraz daha araştır istersen, fanusta herhangi bir masa lambasıyla vs.. o bitkileri yaşatamazsın, ışığın rengi türü kelvini vs.. kumu gübresi birçok etken var, fotosentez yapacakta suya bir gıdım oksijen verecek diye uğraşırken su değerlerini bozarsın başkada bir işe yaramaz o bitkiler, zaten zamanla çürüdüklerini göreceksin. Amaç bitki bakmaksa daha uygun bir akvaryum almalısın, balığa bakmaksa balığın ihtiyaçlarına konsantre olman daha sağlıklı, aşağıdaki linkte de birtakım bilgiler var;

http://akvaryumportali.com/forums/labirentli-balık-türleri-forum.96/

musicoholic bunu beğendi.
  5. musicoholic

musicoholic

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Esra
    bitki sorun değil, çıkarırım.
    attığın linki henüz tam inceleyemedim ama işime yarayacak bilgiler bulabilirim gibi. çok teşekkür ederim ilgi ve alakanız için. temo21

Sayfayı Paylaş