1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balık Yemi Çeşitleri

Başlığı 'Akvaryum Yemi Araştırma Portalı' kategorisinde RuPTuR tarafından 9 Şubat 2009 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yemlerimiz...

Teşekkürler Berna Hanım. :cicek:

Balıktan Karadeniz'li anlar iyi tespit. :F Balığı bir de biz hem akvaryumda hem de tava da severiz. :F

2. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Açık yem kullanıyordum, vazgeçtim. Suyu çok bulandırıyor. O yüzden seranın 3 adet yemini kullanacağım. Yavrularım için sera mikron, büyükler için vipagran ve flora. Daha almadım, alacağım.

3. HASSOUNI

HASSOUNI

İsim:
    HASSOUNI GH
    Yorumu ile güzel bir konu teşekkürler :ay:

4. FB07.

FB07.

İsim:
    selin polat
    benim 3 adet altın baş japon balıklarım var.Yemlemelerim nasıl olmalı sizce günde kaç ögün, miktarı nekadar haftalık neler verilmelidir? Kullandıgım yem sera pul yem.

5. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Temel abi su için de yetişen ney acaba onuda yem olarak mı kullanıyorsunuz?

Kaçırmışım yazmışınız zaten abi açıklamayı.:)

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sen tam benim adamımsın Mutlu. :F Neden dersen ? En kalitelisinden 4 çeşit yemim benimde her zaman vardır ama asla balıklarımı daha iyi beslemek için farklı besin maddelerini raştırıp vermekten vaz geçmedim ve şükür hobiye kazandırdığımız besinler oldu. Sen de bunu yapıyorsun tam olarak. Aynen devam kimseye bakma. Baksaydık bugün elma, tere, soğan, bezelye, maydanoz, havuc vs olmazdı nitaratürümüzde.:)

Neyi açıklamışım onu anlamadım tabi ama açıklamışım demek ki. :F

Not: AP-Depo akvaryumportalı upload sitesi üzerinden fotoğraflarına link aldığında foruma eklerken ' [​IMG]

kartal bunu beğendi.
  7. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Saol abi.
    Herzaman araştırıyorum yem konusunu şimdi aklımda yeşil mercimek var demir besini almaları için.

Hobiye birşey kazandırabiliyorsam abi sizler gibi bu mutlu bir haber.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  8. tech_house

tech_house

İsim:
    oktay-yılmaz
    Cevap: Yemlerimiz...

Bunlarda benim kullandığım yemlerden bazıları.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Mayıs 2016
  9. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Şu an JBL novotab ve Sera vipagran kullanıyorum. 250 mL alınca daha ucuza geliyordu, aldım ama bitmiyor yem. Seranın üzerine su dökülmüştü, bir miktarı ıslanmıştı. Islak tarafları attım ve kalanını (azcık nemliydi) mikro dalga fırında bir miktar ısıttım kurusun diye. Bir problem olmaz değil mi?

10. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Mikro dalga bence kurutma yapmaz, aksine molekülleri titreştirir, muhtemelen nemi bütün yeme yaydırmıştır. Güneşte kurutsaydınız bence daha iyi olurdu. Yem hala nemliyse üzerine bir tül örterek dağılmasını engelleyip saç kurutma makinesini deneyin. Kolay gelsin.

11. Cikletci

Cikletci

İsim:
    Ömer ADAK
    Temel abi bende filiz yem vermeyi düşünüyorum balıklarıma. Bu yem için herhangi bir bitki mi var yoksa normal bir filiz işi görür mü?

12. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Şimdiye 50 kere kurumuştur. :D

13. M.Efe.Ceylan

M.Efe.Ceylan

İsim:
    mert efe ceylan

Yani özetle, balıklar için en uygun yem çeşidi ve öğünü üç. Ortalama üç çeşit yemi en az üç öğünde ve her öğünde her yemden vererek yaparsanız balıkların gelişimi çok hızlı olur, özellikle de kurutulmuş kurtla beslenince. Bunu bizzat denedim ve farkı gayet açık...

14. talha54

talha54

İsim:
    Talha AKDENİZ
    Acaba şu filiz işini anlata bilirmisiniz

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Vay be Tere bu, bu gıda yüzünden ne laf edenler olmuştu bir bilsen.:) Keresteler diyeceğim artık bunlara, oysa ne faydalı bir gıdadır bir bilseniz. Zaten ben de zaman içinde birçok unsurun peşini bıraktım ama bir çoğu hobiye girdi kerestelere rağmen. İnan şimdi sen yazınca hatırladım ve balıkları kabul edenler bu filizleri kullanırsa bana dua eder.;)

Şu video eski google videosu kod ile video açılır mı bilmiyorum ama konusunda videoyu o dönem bu kodla açıyorduk.

Tere filizi balkonda yetiştirilebilir, burada önemli olan filizleri ezerek vereceğiniz balıkların kabul etmesi ve alışması. Her balık hemen yemez sanırım ama deniz akvaryumu balıklarından büyük angel ve tang türleri çok severek hemen kabul etmişlerdir.

Düzenleme: 13 Mayıs 2016
    talha54 ve Alparslan bunu beğendi.
  16. talha54

talha54

İsim:
    Talha AKDENİZ
    Sağol temel abi lepisteslerde yiyecektir ozman

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Lepistes balıkları hemen direk ezilmiş tere yer mi bilemiyorum, olmadı ev hazırlama yem içine katnak mümkün ama tere filizlerini mikserden geçirir verirsen zamanla alışırlar diye düşünüyorum. Tere bikisinin faydalı yönlerini aşağıdaki linkten öğrenebilirsin.

Düzenleme: 13 Mayıs 2016
    talha54 bunu beğendi.
  18. osmanca

osmanca

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Osman Badan
    Arkvaryum yemi konusunun faydalı olacağını düşünerek açma gereği duydum.Konu kullandığımız ya da iyi bildiğimiz yemler.Malum internette yemlerin içerikleri hakkında pek bir bilgi bulunmamakta;en azından internetten alışveriş yapanlar için.Herkes elindeki yemlerin içeriğini ve besin değerlerini yazarsa önemli bir kaynak oluşturacağımız kanısındayım.Kolay gelsin...

Akvaryum yemi konusuna Tabiki ilk ben başlıyorum :)

19. osmanca

osmanca

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Osman Badan
    Arkadaşlar dayım üniversitede biyolog, gammarus ve türleri hakkında araştırma yaptılar.Ege Marmara ve Akdeniz de yaşayan gammarus türleri hakkında tezlerinin sonucunda gammarusları dereden denizden ve gölden temin edenlerde hastalık çıkma olasılığı yüksek gammaruslar mikro organizmalar ile besleniyorlar.malum denizlere gollere derelere akan kanalizasyon suları ve sanayi artıkları bu canlıları etkileyebilir.ama yeraltı kaynaklarında bulunanlar gayet temiz ve orjinal yemlerdir. Dayının açıklaması bu bende uludağın arkasında yer altı kaynağında bu türde buldum adı( gammarus uludagı ).akvaryumda üretmeye çalıştım ama uzun zamanda %5 verim aldım sonunda kendi suyunun bulunduğu yerde 3 senedir ufak bir tank tesisi kurdum 100 kilo kadar ürettim.yakında İstanbul a emin önüne akvaryumculara canlı bir şekilde getirmeye çalışacağım, kilosu 150 tl'ye toptan vereceğim canlı getirmeyi başarabilirsem talep eden balık , kaplumbağa ve kertenkele besleyen arkadaşlar olursa bu fiyata verebilirim, cikletlerime ve kaplumabağalarıma veriyorum gayet canlı ve dinç oldular üremeleri hızlandı.Tavsiye ederim,kurutulmuş yemlerin %70 besin kaybı olduğunu hatırlatayım.tel:0533 290 41 22

Sayfayı Paylaş