1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Albino Cüce Vatoz Tanıma ve Ayırım Anahtarı

Başlığı 'Japon, Vatoz, Çöpçü ve Diğer' kategorisinde Neverlander tarafından 18 Mart 2009 başlatılmıştır.

1. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Arcan Bey,

Tanıma anahtarını kullanarak "albino cüce" dediğiniz vatozlarınızın gerçekten "albino cüce" olduğundan, "albino leopar" olmadıklarından emin olun...

Fotoğraf çekebilirseniz özellikle göz ve kuyruğa yönelik size yardımcı olmaya çalışabilirim...

2. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Kanka benim cüce vatoz diye aldığım senin bahsettiğin gözde ki beyaz çentik olayına bakılırsa cüce vatoz değil hi-fin albino vatozmuş... Balığı aldığım yere gidip tekrar sorucam.. Üretimhanesine girip bakmıştım tüm albinoları boynuzluydu. acaba başka hi-fin albinosu var mı bir araştırıyim bakiyim :) Bu arada senin konuşan vatozla ilgili mesajında konuşan vatoz olayını gözden kaçırmışım.. Dropsy olduğuna eminmisin belki ölen balığın vardır ve mideye indirdiği için şişmiştir şaş: Bende ki yaptığım dıy yuvadan çıkmıyor valla keyfi yerinde.. Önceden ters yüzen çöpçüde o yuvaya giriyodu ıkış tıkış ama artık giremeyecek kadar büyüdü.. naz: :) Güzel bir kaç tane vatoz bulursam alıcam özellikli minik yavrulardan arıycam.. Acaip hoşuma gidiyo ufaklıklar ya..

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yeni hobici arkadaşların küçük akvaryumlara vatoz türü balıkları küçük boyda görüp beğenip ve satın alarak daha sonra boyutları yüzünden sıkıntıya düştüğünü biliyoruz. Bu başlık türü yakından tanıma anlamında faydalı bir bir başlık.

4. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Abdullah Hocam, bu güzel başlığınızı okuduğum günden beri vatozuma dikkatli bir şekilde bakıyorum. Dün akşam fotoğraf çekebildim. Vatozum 3 cm boylarında. Kuyruğunda ki beyazlığa göre kendisi bir cüce vatoz...Ama gözlerde ki çentik neyin nesi anlam veremedim..

5. farukocak55

farukocak55

Eline sağlık Abdullah hocam.

6. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Türker,

Senin balığın resmi sayesinde biraz daha araştırma yaptım... Galiba bu göz işi tam doğru değil... Ancistrus'ların bir kısmında var gibi... (O kadar çok resme baktım ki, heralde gece rüyamda cüce vatoz göreceğim... :D ) Bir sitede bu gözdeki çentiğin kalıtsal bir durum olabileceğinden bahsediliyordu... Ama açıklama, kalıtım şekli falan yoktu... Bir kısım Ancistrus'lar da ise gözdeki çentikler daha belirgin... Anlaşılan bizim ayırım anahtarına koyduğumuz gözdeki çentik maddesi yanlış daha doğrusu non-spesifik... Yani olabiliyor da olmayabiliyor da... Benim okuduklarımdan en son algıladığım bu oldu... Ama kuyruğun iki yanındaki iki beyaz alan bütün ancistruslarda az veya çok var...

Sayende artık kendi cüce vatozlarımın gözlerini görmek istemiyorum...

Tabii bu arada altını çizeyim... Cüce vatozlarda bu çentikler olabiliyor ya da olmayabiliyor... Ama baktığım her leopar vatozda bu çentiği mutlaka gördüm... Bu bağlamda bu çentiğin değerlendirilmesi ve mümkünse gözü çentiksiz cüce vatozların alınması yanlışlıkla leopar vatoz alınmasının önüne geçebilir diye düşünüyorum...

7. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Abdullah abi,bende albino hi-fin vatoz çok aradım.3 adet elimde var şuan.Akvaryumcu arkadaşta 30 cm'li mevcut abi.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Abdullah abi,ne yazikki 22 cm'lik leoapar vatozun 7cm'lik ve 11 cm'lik albino vatozumu öldürdü.

8. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Özgürcüğüm başın sağolsun... Leopar vatozundan başka birşeyin yapmış olma ihtimali varsa bence öncelikle onların üzerinde durmalısın... Ben de 15 cm'lik bir leopar vatoz vardı ve tank ağzına kadar 3-4 cm'lik cüce vatoz ile dolu idi... Hem de akvaryum sadece 35 lt idi... Bir tane bile cüce vatoz kaybetmedim... Hatta yemlediğimde cüceler yeme saldırdığında leopar geri bile çekiliyordu...

Ya da yer paylaşımı/sahiplenmesi ile ilgili bir sıkıntı mı oldu? Öyle olsa bile ölümle sonuçlanmış olması düşük ihtimal...

Bu arada Türker, senin balığın sırt yüzgecinin üst kısmında da bir beyaz alan var... Onlarca Ancistrus resmine baktım hem de değişik türlerininkine de ama böyle bir beyaz alana sahip başka cüce vatoz göremedim...

Ancak leopar vatozların bir türünde ve bazı türlerinin bazı bireylerinde böyle bir alan gördüm... Gerçi fotoğraflarda renk beyazdan daha çok sarımtıraktı... Şimdi gözde işin içine girdiğinde acaba senin cüce vatoz cüce/leopar kırması falan mı? Bu ikisi çiftleşir mi, yavruları neye benzer diye de aradım ama birşey bulamadım... bakmaya devam edeceğim...

9. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Yoruyoruz sizi :cicek:

Aslında gözlerinde ki çentiği gördükten sonra kırma olabilme ihtimalini düşünmüştüm hocam. Ama kuyruğunda ki beyaz bölge çok belirgin. Sırt yüzgecinde ki beyazlık ise zamanla azalır mı diye düşünüyorum. Vatoz yaklaşık 3 cm boyunda. Büyüdüğünde yüzgeç de büyüyeceğinden daha soluk bir beyaz olabilir mi Abdullah Hocam? Belkide görünmeyecek kadar solar... şaş:

10. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Abdullah abi,ciklet ile besliyorum.İlk ölen balığım 2 haftada öldü ve eve geldiğimde dikenli yerleri kalmıştı.2. balığım ise 1.5 ayda öldü.22_25 cm'lik leopar vatoz nedense şuan 3_4 aydır çok hırçın 11cm'lik albinoyu çok sıkıştırıyordu.Yani ne zaman ışıkları yaksam albinon peşinde ve cama veya dekora sıkışrıyordu.Balık ölüyordu sonrasında cikletler yumuşak yerlerini afiyetle yemişler.Benim anlamadığım tırsak 22_25 cm'lik vatoz eskiden 7/24 saat filtrenin altında yatardı.3_4 aydır akvaryumun heryerinde tırsak vatoz şimdi malavilere kafa tutuyor.Yani anlamadım gitti,bu vatoza ne oldu.

11. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Valla Türker, cüce-leopar kırması hakkında birşey bulamadım... O nedenle ne söylesem yalan olur... Bakalım, o sırt yüzfgecindeki beyaz bölge nasıl bir hal alacak... Bu sayedehepimiz öğreneceğiz...

Özgür, bahsettiğin vatozun agresifleşmeden önce akvaryumda küçük ya da büyük bir değişiklik yaptın mı? Ayrıca bu vatoz kaç lt'lik bir akvaryumda... Hani boyutlarına göre akvaryumda sıkıştığını hissediyor olabilir... Bu nedenle de yani kendini baskı altında hissettiğinden agresyon gösteriyordur... Benim de 65 lt'de 15 cm'ye ulaşan iki adet büyüyen cins vaozum vardı... Ortalığı toz duman ediyorlardı... En sonunda ikisini akvaryumcuya vermek zorunda kadlım, tabii mutlaka büyük bir akvaryuma verilmek üzere...

12. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Abdullah abi,ilk aldığımda 19 cm idi 50 litrede 3 ay kaldı.Sonrasında 300 litrelik akvaryuma aldım.Albinoları akvaryum içine attım ondan sonra ne olduysa oldu.Çiftleşmek içinmi yaptı anlayamadım.Filtrenin hizasına hiç bir balığı almadı.

13. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Çiftleşmek için sıkıştırmış ve orantısız güç kullanımından dişileri öldürmüşolabilir tabii... Ancak benim bidiğim leopar vatozlar pek de 300 lt'lik akvaryumda üreyebilecek balıklar değil... huh:

Yalnız 300 lt'lik akvaryumda aslında çok sayıda vatoz için biraz küçük... Ben büyüyen vatozları verirken yaptığım araştırmalarda ~15 cm'lik vatozlaın büyüyebilmeleri için başka vatozların bulunamdığı en az 400 lt'lik akvaryumlarda beslenmesi gerektiğini okumuştum... Akvaryumcuma verirken de her ikisinin ayrı ayrı verilmesini ve en az 400 lt'lik akvaryumalara gidecek olmalarını şart koşmuştum...

14. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Abdullah abi,Bende anlayamadım.Ama akvaryumcu ile anlaşman güzelmiş.Keşke dediğini yapsa.

15. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Akvaryumcum yalan söylemez... Muhakka büyük akvaryumlara vermiştir... Zaten kendisinde şu an 30-35 uzunluğunda bir vatoz var... Almak isteyenlere ilk önce akvaryum boyutlarını soruyor... 600-700 lt'nin altına kesinlikle vermem diyor... Tabii bu arada daha ne kadar dayanır biliyorum vatoz... Zahir 1 aydır 200 lt'lik akvaryumda tek başına yatıyor...

16. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Abdullah Abi,akvaryumun lt bazında hacminden çok akıntının şiddetine göre yorum yapmamız daha doğru olmaz mı acaba?
    Vatoz üretimi konusunda bilgim yok o yüzden makale falan araştırma,ne biliyorsan onu yaz inanırım :)

17. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Vatoz için akıntı gerekmiyor diye biliyorum... Ama büyük boyutlarında ciddi hacim ile ilgili sıkıntı oluyor... Ayrıca bir de bölgeci balıklar, bir arada iki-üç tane bakılırsa ona göre geniş bir akvaryum tercih edilmeli...

suat_ramazan bunu beğendi.
  18. gokhanaltintas

gokhanaltintas

Bu ayırt edici bilgiler için çok teşekkür ederim. Gerçekten çok önemli bilgilerdi sağolun.

19. tolgacetin72

tolgacetin72

Baskın erkeğin dikenleri uzuyor diğer zavallılarımın kısa mı kalıyor, çok ilginçmiş bu belirttiğiniz iyi olmuş :D

20. suat_ramazan

suat_ramazan

İsim:
    suat
    Çok güzel bir konuya değinmişsiniz ...Mutlaka ki benim gibi yeni başlayanlar için faydalı olacaktır..

Sayfayı Paylaş