1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryuma Damsel ekleme

Başlığı 'Genel Balık Konuları' kategorisinde icaydogan tarafından 17 Ocak 2017 başlatılmıştır.

1. icaydogan

icaydogan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    ismail
    Merhaba
    Damsel baliklariyla ilgili forumdan okuduğum kadarıyla bazı şeyler öğrendim. Bilgisi olan arkadaşlar şu sorularımı da cevaplarsa memnun olurum
    - percula gibi bazı türlerin akvaryuma çift olarak eklenmesi tavsiye ediliyor. Damseller tek mi yoksa çift olarakmı eklense daha iyi olur?
    Ya da;
    - 2 veya daha fazla farklı türden damselin birer adet eklenmesi sıkıntı olustururmu?
    Belki bu sorular için litre ve diğer baliklarda önemlidir. 120-130 lt için ileride percula çifti ile bakilmak üzere planlıyorum.

2. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Damselleri ne tek nede çift eklemeyin derim.Tek eklense bile oldukça agresif ve bölgeci türlerdir.Tankta terör estirirler.Sonrasında çıkartmak istersenizde tüm kayaları bozmanız gerekir.

jam bunu beğendi.
  3. icaydogan

icaydogan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    ismail
    Bölgeci, hırçın vs. Okudum hep forumlarda lakin bu türü uzun süre besleyende mevcut. Bunun bir metodu varmidir öğrenmek için bu konuyu açtım açıkçası. Birde genel bilgi olarak bazı türlerin daha uysal olduğunu ve dayanıklı olduklarını öğrendim.Sizde beslediniz sanırım gunluklerden öyle hatırlıyorum.Bakalım belki başka yorumlarda gelir.

4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Bende tavsiye etmem, en az agresif olanı hangisi derseniz yellowtail blue damsel...

YMR_AY bunu beğendi.
  5. jam

jam

Yer:
    bursa
    İsim:
    Cem YILDIRIM
    İsmail bey merhaba . sanırım bu konuda üstadlar daha iyi yanıt verirler.
    Öncelikle hevesinizi kırmak istemem ama ben bu güne kadar damsel larla olan tecrübelerimi paylaşmak isterim. öncelikle damsellar benimde çok sevdiğim türler. özellikle yavru domino damsel ve blue devil damsel hatta blue devil damsel ı akvaryumda sürü halde izlemek müthiş. fakat benim yaşadıklarım şunlar damsel lar öncelikle bölgeci balıklar, bölgesini sadece kendi türlerine değil başka türlerede korumaya geçiyorlar ve bunu bazen boyutlarına bakmadan daha büyük balıklara da yapabiliyorlar . kendi cinslerine ise daha agresif davranabiliyorlar örnek 6 adet aldığım blue devil damsel sürüsü başlarda sürü gibi davranırken akvaryumda bölgeleri oturduktan sonra son damsel kalana kadar birbirlerini öldürdüler. (yani sürü değillermiş:)) ve bu kovalamaca özellikle daha barışçıl balıklar veya blue tang gibi stres sıkıntısı olan balıkların stresinin hiç bitmemesine neden oluyordu ! akvaryumda yeterli yeriniz var ise tek bir ufak yellowtail damsel çok sorun yaratmadan yaşayabilir. ama 2 adet damsel inanın aynı anda koysanız bile eninde sonunda biri diğerini öldürecektir . tabiki bunlar benim yaşadıklarım .
    Yurt dışında sadece damsellardan oluşan tanklar olduğunu duydum bunu araştırmanızı öneririm . damsellarda sorun yaşamamak için bir kaç şey denenebilir. mesela daha çok saklanma alanı olan bol kayalı bir akvaryum yada damselların birbiriyle uğraşmaya vakit bile bulamamasını sağlayan tankta daha yırtıcı bir balık türü gibi. (korktuklarında sürü gibi davranıyorlar. akvaryuma ilk koyduğunuz zaman hem alanı hemde diğer canlıları tanıma sürecinde olduğu gibi )

keyifli hobiler:)

Düzenleme: 17 Ocak 2017
    Alparslan, corax ve YMR_AY bunu beğendi.
  6. icaydogan

icaydogan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    ismail
    Hayırlı geceler Cem Bey,
    Yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Benim akvaryum boyutlarım 65x50x45h . şu an balık yok ancak kesinlikle 2 percula koymayı düşünüyorum akabinde yukarıda sorduğum gibi damsel olabilir - di - ancak sizin belirttiğinize göre birden fazla damsel eklemem sanırım. Hatta belki hiç eklemem :) . Nedense görünüş olarak hoşuma gidiyorlar belkide o yüzden şartları zorluyorum... :))

7. jam

jam

Yer:
    bursa
    İsim:
    Cem YILDIRIM
    İsmail bey tavsiyem çift olduklarından emin olduğunuz 2 perculayı alın. yada yavru olanlardan 5-6 tane kadar alın hem birbirlerine ölümüne saldırmazlar hemde yavruyken sürü halde davranıyorlar . zaman içersinde içlerinden kesin çift olanlar olacaktır. mümkünse damselı da çok küçük alın eğer kaya dizaynınıza uygun olarak birbirlerinden uzak bölge seçerlerse sorun çıkmadan yaşıyacaklardır. kesinlikle sorun oluşur veya hiçbir sorun olmaz diyemem çünkü bir sürü faktör var kaya dizaynına veya akıntıya göre aldığınız hayvanın seçtiği bölge yada balığın karakteri gibi. her aldığınız balığın ayrı karakteri var. örneğin ilk yellow tail damsel ım gelen her yeni kendi cinsine saldırıp öldürmüştü sonunda tanktan çıkardım . bir gün yine dayanamayıp aldığım yellow tail damsel ki kendisi tamamen mavi hem başka yeri seçti hemde bu güne kadar kimseyle kavga etmedi hatta akvaryumdaki en sakin balığım diyebilirim:) balık konusu biraz şans işi sanırım.

icaydogan bunu beğendi.
  8. icaydogan

icaydogan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    ismail
    Cem Bey 5-6 tane yavru alın yazmışsınız , peki şöyle sorsam ; 2 percula , 2 snowflake , 2 tomato vs. gibi farklı tip palyaço türleri eklesem sıkıntı olurmu peki? yoksa hepsi aynı türmü olmalı?

9. jam

jam

Yer:
    bursa
    İsim:
    Cem YILDIRIM
    percula ve snowflake ler bir arada sorun olmayacaktır tabiki aynı anda aynı tanktan yakın boylarda yavrular alırsanız. ama tomatolar büyüdükçe damsel genleri ağır basıyor sanırım kesinlikle sorunlar başlıyor ! ki şu an bende 4 percula 2 tomato(biri 3 ay sorun çıkarmadı ama sonra kavga çıkarmaya başladığı için kendisi sumpta yaşıyor) 1 adet te maroon clown var ama akvaryum uzun olduğu ve anemon bol olduğu için sorun yaşamıyorlar ama her balık büyüdükçe bölgeleride büyüyor bu da ilerde kesin kavgalar kaçınılmaz demek :)

icaydogan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş