1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Acropora SPS Mercan Bakımı ve Beslenmesi

Başlığı 'SPS-Sert Mercan Forumu' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 12 Şubat 2012 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Acropora SPS mercan bakımı ve beslenmesi, sağlıklı büyümesi ekipman kalitesine ve yine su değerlerini sabit tutmakta yardımcı olabilecek ekipmanların varlığıyla orantılıdır. Her ne kadar ben SPS sert mercan akvaryum tarzına geçeli pek fazla olmasa da genel gerekliliklerini yerine getirmeye çalışıyorum. Acropora SPS mercan elbette bazı asli şartların yerine getirilmesini beklemektedir. Soğutucu ihtiyacı, ideal su değerleri için (belki) reverse osmosis, günlük ihtiyacı karşılayacak kalsiyum reaktörü, Fosfat filtresi, düzenli katkıların kullanılması, Güçlü, yeterli, efektif bir protein skimmer, değişken akıntı yaratacak akıntı motoru ve alternatif dalga sistemleri, çeşitli medya reaktörleri, element reaktörleri, Nutrient (Besin) miktarı, gerçekten iyi seçilmiş kaliteli ve iyi kombine edilmiş yeterli bir aydınlatma armatürü Acropora SPS mercan için önemli unsurlardır. Bu sıralanan ekipmanların bazılarının yerini alternatif uygulamalarla doldurmak da mümkündür.

Ülkemiz hobisinde Acropora (coral) SPS mercanlarıyla oluşturulmuş akvaryum sahipleri belli bir tecrübeye sahip gözüyle görülmektedir. Aslında her ne kadar tür tanıtımı adına ciddi bir makale okuyacak olsanız da tecrübeli görüşüne sahip olmanın aslında kesinlikle altında maddi güce sahip olmak yatmaktadır. Bu ifadeyi kullanmadan geçemedim. Tanıtılan birçok akvaryum vardır ki bu akvaryumlarda tecrübe sadece %20 oranında etkili olma noktasındadır. Bu ifadenin keskinliğiyle birlikte başarısını daha çok tecrübe ve bilgisinden alanlar olduğu da inkar edilemez.

Acropora SPS mercan

Acropora (coral) SPS mercanlarının arka plan türleri olduğu gibi daha farklı nispeten öne çıkarılabilecek türleri de bulunmaktadır. İyi bir Acopora coral tankının beğenisi ancak renk görselliğini tamamen sergilemesi ve düzenli büyümeleri yakalanmış olunmasıyla mümkündür. Atlantik ve yine Karayip havzaları iki mercan adıyla öne çıkmaktadır. Acropora cervicornis, Elkhorn veya Acropora palmata sıralanabilir. Özellikle geride kalan yirmi yılda %75'in üstünde Acropora coral mercanları konusunda merak artmıştır. Türler açısından 365 tür ve hatta daha fazlası Hint-Pasifik boyunca yayılmıştır. Özellikle bu geniş alanlarda mercan resiflerinin sayısı oldukça fazladır. Sözü geçen resiflerdeki Acropora mercan oldukça hızlı büyüyen ve başarılı adaptasyonlar gerçekleştiren türlerdir. Nispeten küçük polipli ve gökkuşağının tüm renklerine sahip formlardaki çeşitliliğe sahiptir. Acropora (coral) mercanlarının büyüme hızı (yılda 20 cm veya üstü) oldukça başarılıdır.

Acropora (Coral) Mercan Akvaryum Bakımı

En yaygın reek akvaryumu hastalıkları ise, beyazlama, bant hastalığı, yetersiz beslenme ve kötü su kalitesinden dolayı sedimantasyon sorunları, Acropora Red Bug hastalığı, Nudibranch sıralanabilir. Acropora (Coral) mercanları su kalitesinde oldukça seçicidir. Akvaryumlarda su kalitesini birinci düzeyde artıracak ekipmanlardan yukarıda söz etmiştik. Acropora mercanları sağlıklı olarak zor barındırılan türler arasındadır. Nispeten olgun akvaryumlar, kararlı su değerlerine sahip ve nispeten deneyimli elleri tercih ederler. Mükemmel su kalitesi aslında başarının anahtarıdır. Bu yüzden de zaten ekipman gücünden destek almak çoğu zaman zorunluktur. İşte bu nokta aslında deneyimli eller ifadesinden ödün vermeyi gerektiren noktadır. Çünkü imkanlar dahilinde tüm ihtiyacı karşılayacak ekipmanlara sahip olabilmek deneyim ihtiyacını aza indirmektedir. Acropora SPS mercanlar su değerlerinin ani değişmesine, ısıdaki ani değişimlere ve aydınlatma hızındaki değişimlere tahammülü düşük olan canlılardır. Acropora (coral) SPS mercanları ince bir doku tabakasına sahiptir, aydınlatma şiddeti bu yüzden önem arz eder. Genellikle en sağlıklı Acropora SPS mercanları için akvaryum kurulum süresi bir yıl olarak belirlenmiştir. Bu süre elbette kurulan akvaryumların şartlarına göre değişkenlik gösterebilir veya tartışmalı olabilir. Ben şahsen bu mercanlarda başarı sağlanması için yeni sistemlerin üretilmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Acropora (Coral) SPS Mercan Renk Alımı

Elbette asıl önemli olan şey onların akvaryumda parlak renklerini sergilemeleri ve korumaları için çaba sarf etmek ve pek tabii bunu başarmaktır. Ancak ne yazık ki akvaryistlerin çoğu mercanlarını bir süre sonra kahverengi halde bulmaktadır. Diğer daha önemli sorunlar sonraki süreçte yaşanmaya başlar.

Kelvin olarak 6500K ampuller kullanılmasının renk konusundaki durumu tartışmalı olsa da büyümeye etkisi daha pozitiftir. Ancak tercihen 10000K ve 20000K ampullerle sağlıklı Acropora (coral) SPS mercanları yaşatılabilir. Yüksek sıcaklık metal halide ampuller tarafında ayrı bir sorundur ancak bu tarz akvaryumlarda soğutucu kullanımı hemen hemen esastır. Genellikle mavi ve mor uçlu Acropora SPS mercanları armatür daha da önemser. En kolay alınan renk yeşildir. Yeni başlayanların sarı ve yeşil Acropora ile başlaması yerinde olur. Acropora Coral renk sergileme aşamasında UV radyasyon ışınları önemlidir. Yine blacklight (UV dalga boyları maksimize) kullanımı renk alımında kullanılmaktadır. Ancak bu tarz akvaryumlarda mercanların kahverengi tonlarına döndüğünü belirtenler de bulunmaktadır. Ben kişisel olarak 6500K ampul mü yoksa 10000K ampul mü kullanarak daha iyi sonuç alınır sorusuna 10000 K olarak yanıt veririm. Fakat kendim son metal halide alımında 22500 K tercih ettim. Renkler çok daha belirgin hale geldi bana göre. Fakat büyüme konusunda belirtilen Kelvin önemini henüz hissedemedim. Aslında resiflerde görülen hemen hemen tüm renklerin sorumlusu pigmentlerdir. Bünyelerindeki algler fotosentetik pigmentler ile bir araya geldiğinde renk belirlenir. Bu pigmentler tüm fotosentez sürecinde ışık enerji transferinde belirli rollere sahiptir. Acropora SPS mercanların birçok farklı türünde hem kırmızı, sarı, yeşil, mor, mavi ve kahverengi numuneler görünebilir. Kayalıklardaki hemen hemen tüm parlak renkli Acropora türleri aynı alanlarda toplanmaktadır ve aynı koşullara maruz kalmalarına rağmen farklı renklerde olabilirler. Karmaşık gibi görünse de işin özünde bitki hücrelerinde bulunan farklı pigmentleri (Kinonlar, xanthin, pterins, hemocyaneins) bu bitkilerle beslenen birçok hayvan türleri yaymaktadır. Acropora SPS mercanları balık dışkıları ve diğer canlıların dışkılarıyla da beslenirler. Bu yolla elde edilen karotenoidler önemli rol oynar.

Buradan sonuç olarak sadece çok iyi aydınlatma ile Acropora (Coral) SPS mercanlarından sağlıklı rengi alabiliriz değil de en az bunun kadar beslenmenin de önemli olduğunu çıkarabiliriz. Uygun bir diyet gerçek bileşenlerinin ne olduğunu konusu o kadar kolay bir konu değildir. İlerleyen süreçte elbette her bir türün besin ihtiyacı ele alınacaktır.

Akvaryum Portalı

Sinan09, arso, seaman038 ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Cevap: Acropora (Coral) SPS Mercan Bakımı ve Beslenmesi

Ellerine sağlık Temel.

Hastayım senin şu makalelerine, döktürüyorsun be kardeşim.pardon:gifpardon:gifpardon:gif

Usta, sen bunları yetiştirmek için katkılarıda kendin buluşların, deneylerinle yapmıştın. Test kullanmazsın, eve sokmazsın, kullandığın tek alet tuz ölçer.

Peki bu tür mercanların gereksimleri olan kalsiyumu, magnezyumu sen nasıl ayarlayorsun, tankta olması gerektiği kadarı? Millet damlalıkla, dozaj pompaları ile verirken.:bilmem:

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

O zaman madem sordun ben de badozlama gireyim Murat dede. Rektör ise''arkası yarın'' kısmında. Benim reaktör tam evlere şenlik.:shh::D

Oldu veya olmadı, Teoman abimle oturduk yaptık.:em:

Saf olarak kullanmak yerine daha yumuşak bir seyreltme yaparak ve bazı elementleri de karışımlara ekleyerek katkıları hazırladık. Öncelikle Teoman abiye teşekkür ederim. Bol bol bana fırça atarak işlemi beraber tamamladık.

Öncelikle Teoman abi daldı dosyalarına ve malzemeleri dizdik önümüze. Elbette çayımız olmadan olmazdı.

Yürü be Teoman abi;

Kalsiyum:

Sonrasında 1 Litre su.

Ardından 500 gr kalsiyum klorür suya eklendi.

Ardından oto ölçücü olan ben 15 mg potasyum ekledim.

Daha sonra stronsiyum eklendi 20 mg.

Ardından Fatih arkadaşın verdiği trans element sanırım ilave edildi. Ardından karıştırıldı ve Kalsiyum bir kenara ayrıldı.:)

Magnezyum:

1 Litre suya 500 gr Magnezyum klorür eklendi.

Ardından 135 Gr magnezyum sulfat eklendi.

Karıştırıldı ve magnezyum kenara ayrıldı.

Karbonat:

1 Litre suya 500 gr biokarbonat eklendi.

Onunda ardından 8 mg İyot eklendi.

Karıştırıldı ve plastik kutusuna dolduruldu.

Sonuç olarak elimizde zenginleştirilmiş Kalsiyum, Magnezyum ve Karbonat (KH) Ooldu.

Akvaryumlarımızda hem Teoman abi hem de ben bu akşam itibariyle kullanmaya başladık. İnşallah sonuçlar güzel olur ve sizlerle paylaşırız. Her koşulda zevkli iş arkadaşlar onu diyebilirim. Karışımları hazırlarken ondan koysak veya bundan eklesek fikirleri veya cesareti diyelim güzel duygu.

Sinan09, Beril olcay, Burcu ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  4. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Abi deneyim ve tecrübe bu olsa gerek biz daha tuzu doğru düzgün karıştıramıyoruz.

5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Kimyager olmuşunuz, beyaz önlüğünüz eksik, valla helal olsun ne diyelim.pardon:gif

6. Kızıldeniz Akvaryum

Kızıldeniz Akvaryum

Yer:
    MANİSA
    İsim:
    ilyas özden

Sonuçlar nedir?
    Çok merak ettim..
    özellikle stronsiyuma dikkat etmek gerek.fazlası öldürücü olabiliyor..

ellerinize sağlık gıpta ile bakıyorum..:)

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bu soruya net cevap vermek gerekirse, bunları yaptık ve kullanmaya başladık. Aşağıda aynı mercana ait süreç içindeki fotoğrafı bulunmaktadır. Süreçte yani yaptıklarımızı kullandığım süreçte de mercan büyüme konusunda sekteye uğramadı büyümeye devam etti. Ancak ben akvaryumda cyano oluşumu fark ettim az da olsa. Tam yaptığımız sıvılara bağlayamadım ama içime kurt düştü. Teoman abiye sordum ve gidip onun akvaryuma baktım ve onun akvaryumunda dekor arkalarında yer yer cyano oluşmuş, zaten o da bana belirtmişti. İçeriğine kattığımız strontiyum, iyot, potasyum gibi sıvıları kullanmamanın daha doğru olacağını düşüyorum.

Dip not olarak; Böyle bir olasılık ortaya çıkınca konu kısıtlamalı bölümden foruma taşınmamıştır.

Fotoğraf aynı mercanın aynı kısmından 2 karedir;

8. barbs

barbs

Yer:
    İstanbul
    Bu konuyu zıplatalım yukarılara. Abi çok teşekkürler bilgiler cep ansiklopedisi tarzında olmuş

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Teşekkürler Barbaros beğenmene sevindim. Eklemişsin zaten SPS mercan gördüm, sağlıkla besle inşallah.

barbs bunu beğendi.
  10. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Bende eklesem mi acaba yeşil ve şeker pembe plate den Temel abi izin var mı?

11. barbs

barbs

Yer:
    İstanbul
    Ekledik kolayından bakalım abi ne gelişme kaydeticez

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Nanoya küçük plate frağı ekleyip durumu gör bakalım Alparslan.

Alparslan bunu beğendi.
  13. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Yaşasın buna sevindim tamam Temel abi...temo4

14. barbs

barbs

Yer:
    İstanbul
    frag ın bende alpi pazar getiriyorum

Alparslan bunu beğendi.
  15. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Tamam abi pazarı iple çekiyorum...temo25

16. Elmaslar

Elmaslar

Yer:
    İstanbul Levent
    İsim:
    Suleyman elmaslar
    Ne denir bilemiyorum uzun zaman gecmis uzerinden sonuclar olumlu oldumu merak ettim

17. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Barbaros abim akvaryumu komple bana verdi taşınla kumun la,buradan tekrar Barbaros abime teşekkür ederim,ama anlaşmamız var şu an işleri çok yoğun daha sonra akvaryum kuracağı zaman ben kuracağım...:)

ziya yelci bunu beğendi.
  18. Elmaslar

Elmaslar

Yer:
    İstanbul Levent
    İsim:
    Suleyman elmaslar
    Seni bütün portal seviyor alpaslan sevmemek mumukundegil her tarafa yetiyorsun bir tanesin

Alparslan bunu beğendi.
  19. Marine_AngeL

Marine_AngeL

İsim:
    BURAK YILDIRIM
    Kurduğum marine angel tankimin baliklarina frag olarak acropora arıyorum :) hayvanlar doğal ortamda gibi beslensin diyorum :) ıstanbul avrupa yakasında var mi

20. TAN3R

TAN3R

İsim:
    Taner TEMİZ
    Doğada angel türleri Acropora lar ile beslenmez. Akvaryum ortamında Mercan lara zarar verirler.

SM-G710 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfayı Paylaş