1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

70 * 70 * 50 ile Denize ilk Adım

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde motie tarafından 26 Şubat 2015 başlatılmıştır.

1. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Hepinize merhaba Portal Ailesi;

Isıtıcısı olmayan küçücük akvaryumlarda balon göz, tül kuyruk tabir edilen japonlarla başlayan maceram, sırasıyla canlı doğuran, bitkili ve chclid akvaryumu ile devam etti. Son olarak 200 Lt bir tankta demasoni ile tek tür olarak yoluma devam etmek isterken tankım su sızdırdı. Bu olayın yaşandığı tarih düğün arefesine denk gelince hızlı bir şekilde canlıları ve ekipmanları elden çıkardım ve güya o gün karar verdim tekrar akvaryum kurmamaya. temo17 Burada bulunan herkes bilir ki hobi peşini bırakmaz insanın, sürekli içinizde uhdedir.

Yeniden başlamak için bir fırsat bekler ve doğru zaman için sabredersiniz. İşte bende en fazla bir buçuk yıl sabredebildim hobiden uzak. Yeniden başladım araştırmalara ve geri dönüş için hangi akvaryumu kurmam gerektiğini düşünmeye başladım. Tatlı suda olabilecek her şeyi denemiştim ve tuzlu sudan korkuyordum maliyetler ve emek açısından.

Sonra bir gün Akvaryum Portalı ile tanıştım. temo4:portaliseviyoruz:

O kadar güzel ve samimi bir ortam ki okudukça okudum ve öğrendim. Öğrendikçe kararım netleşmeye başladı ve artık kesin olarak ilk deniz akvaryumumu kurmaya karar verdim. Forumda ilk başlığımı "Deniz akvaryumu kurmak bu kadar zor mu?" ( http://www.akvaryumportali.com/threads/deniz-akvaryumu-kurmak-bu-kadar-mı-zor.19125/ ) şeklinde açtım ve tüm portal ailesi desteğini esirgemedi.

Olumlu ve yönlendirici tüm yorumlar sayesinde başlamadan bitmedi deniz akvaryumu macerası. Dün Süleyman Usta ile görüştüm ve akvaryumun siparişini verdim. Zor ve sabır isteyen bir yolun başında olduğumun kesinlikle farkındayım. Bu nedenle sizlerin fikrini almadan hiç bir şey yapmamaya özen göstereceğim. Aşağıda siparişini verdiğim tank ölçüleri ve şu ana kadar aldığım ve almayı düşündüğüm ekipmanların listesi mevcut. Görüş ve önerilerinizi merakla bekliyor olacağım. Hepinize şimdiden teşekkür ederim. Umarım sağlıkla ilerleyen hobiden soğutmayacak bir kurulum olur.

Ana Tank Ölçüleri: 70 * 70 * 50

Arkadan üçlü durso sistemi ile taşırma olacak ve sump altta bulunacak. Akvaryum mobilyalı olarak hazırlanacak. Mobilyanın üstünde bulunan bölüme oturacak ve alttaki silikonlar görünmeyecek. Akvaryumum imalatını Süleyman Şahin Usta yapacak. Kendisi bu ölçüler için fırınlanmış kereste ile güçlendirmeye gerek olmadığını ve zaten dar olan sump alanının daha da küçültülmemesi gerektiğini belirtti. Sizin fikriniz nedir bu konuda? Akvaryum camları 10 mm ve üç cephe ekstra clear camdan imal edilecek. Mobilya malzemesi suya dayanıklı MDF lam olacak. Akvaryum dolabı iç içe geçmiş iki dolap şeklinde olacak sanırım 250 lt' lik akvaryumun yükünü kaldırabilir ama yine de emin değilim.

Bu sürecin tamamında bana birebir destek olan Doğuş kardeşime @LostRua ayrıca teşekkür ederim. :)

Alınan Malzemeler
    1- Eheim 1262 Kafa Motoru 3.400 Lt/Saat
    2- Fluval E300 Model 300 Watt Isıtıcı
    3- Aqua Medic Tuzluluk ve Sıcaklık Ölçer
    4- Reverse Osmos Sistemi (Mixped Reçine dahil)
    5- Adwa Ph Metre
    6- Tds Metre
    7- Eheim Dip sifonlama cihazı

Alınacak Malzemeler
    1- Red Sea Coral Pro 22 Kg Tuz
    2- Reef Octopus XP1000SSS Protein Skimmer ( Net Değil yorumlarınızı bekliyorum.)
    3- Jebao RW-8 Kontrol üniteli akıntı motoru. 1 adet
    4- Taban Kumu ( Bu konuda hiç araştırmadım. Şunu al diyeceğiniz ürün hangisidir?)
    5- Otomatik Su Tamamlama Ünitesi
    6- PS Geciktirici Röle
    7- Ölü Kaya
    8- Armatür ( Canlılar ekleninceye kadar düşünmüyorum.)
    9- Aklıma geldikçe ve aldıkça güncellerim.

Son olarak Süleyman Usta' nın kağıt üzerindeki çizimleri aşağıdadır. Sump için fikir ve önerinizi de bekliyorum.

Ekli Dosyalar:

Düzenleme: 26 Şubat 2015
    Pennywise, _Huqqa_, YIKIKTEMO ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hayırlı olsun, kum olarak ölü aragonit ve mercan kırığı 1-3 mm tavsiye ederim. Ps geciktirici ve su tamamlama içim Mesut'la irtibata geçebilirsin. Ps te hem fiyat olarak hem de kalite olarak gayet iyi, işlevel olarakta tatmin edici olacağını düşünüyorum.

Armatür için canlılar beklenecek ama diyaom içinde gerekli olduğunu unutmayalım.

motie, ka2n ve Ahmet Solmaz bunu beğendi.
  3. Ahmet Solmaz

Ahmet Solmaz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Ahmet Solmaz
    Öncelikle hoşgeldiniz ve hayırlı olsun.
    Malzeme olarak tavsiye edebileceğim bm nac 5 veya curve 5 ps. Çok balık olacak diyorsan curve7 olabilir.
    Kum olarak dazs aragonit kum kalın olandan tavsiye ederim.
    4x24 wat soft-lps için yeterli bir armatür olur , sps için 6x24 alabilirsin.

YIKIKTEMO, YMR_AY ve motie bunu beğendi.
  4. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Kare bir tank olacagindan, 1 adet de rw8 yerine, iki adet rw4 almaniz daha iyi olur.

motie ve veysel bunu beğendi.
  5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Hayırlı olsun...

motie bunu beğendi.
  6. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Hepinize teşekkür ediyorum. Alınacaklar listesine eklemek istedikleriniz var mı acaba? Red Sea Coral Pro Tuz için görüşler olumlu değil mi? Tuz konusu çok önemli. Protein Skimmer konusunda Reef Octopus' da hem fikir miyiz?

7. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Ben red sea kullanıyorum memnunum.

motie ve YMR_AY bunu beğendi.
  8. _Huqqa_

_Huqqa_

İsim:
    Ali korkmaz
    Hayırlı olsun.

motie bunu beğendi.
  9. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Protein Skimmer konusunda Reef Octopus XP1000SSS işimi görür değil mi üstadlar? Bu konuyu artık netleştirmek istiyorum. Bir de akvaryum sump hariç 245 litre hacime sahip, kayası kumu derken 300 kg gibi bir ağırlık olacak. Akvaryum dolabında fırınlanmış keresteden iskelet olması gerekir değil mi? Sump alanını daraltmak istemiyorum ama ilerleyen zamanlarda sıkıntı çıkmasını hiç istemiyorum. ;)

LostRua bunu beğendi.
  10. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Bazen çok araştırmak da insanı yoruyor gerçekten. PS konusunda çok ince eleyip sık dokumak isterdim ama bütçe kısıtımız da var sonuçta. Bu nedenle almayı düşündüğüm PS' yi satın aldım. Kurulumda kullanacağımız PS netleşmiştir. Reef Octopus XP1000SSS ;)

veysel, LostRua ve _Huqqa_ bunu beğendi.
  11. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Dolap icerisinde demir profil olmayacak mi ?

12. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Usta ile tekrar görüşeceğim ağaç iskelet için.

Sent from my iPhone using Tapatalk

13. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Demir profilde olur ağaç profilde arkadaşlar, önemli olan boya izolasyonunun düzgün olması. Ağaç profil daha dayanıklı fiyat olarak biraz daha pahalıya gelir. Ağaç iskeleti yapan ustanın işin ehli olması ve sağlam yapması önemli.

motie ve burak ozu bunu beğendi.
  14. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    İskelet mutlaka olsun.

motie ve burak ozu bunu beğendi.
  15. İlhan Yılmaz

İlhan Yılmaz

İsim:
    İlhan Yılmaz
    Hayirli ugurlu olsun, ayni olculerde bende bi tank yaptiracagim o yuzden tank, sump ve dursonun ayrintili fotograflarini cekerseniz cok sevinirim.

motie bunu beğendi.
  16. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Süreci sizlerle paylaşacağım. Elimden geldiğince bol foto ve detaylı anlatımla devam edecek konu.

İlhan Yılmaz bunu beğendi.
  17. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Herkese iyi pazarlar,

Tankları kurulu ve sağlıklı olanlar çaylarını yudumlarken evlerindeki resifi izliyorlar ne güzel ️ Bizim evimizde de sağlıklı bir resif sabırla yerini alacak inşAllah. Sizce sump mimarisi nasıl olmalı? Elinde bununla ilgili şema ya da video olanlar paylaşabilir mi acaba? Teşekkürler

18. _Huqqa_

_Huqqa_

İsim:
    Ali korkmaz
    İyi seyirler...

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayırlı olsun. :) Reef Octopus ps modelin yeter rahat ol. Hacim fazla sayılmaz ve yapman gereken seçeceğin balık ve mercan türlerini mevcut yapıya göre seçmek. Gerisi teferruat oluyor.

20. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Güzel bir sump örneği. Akvaryum kahvesi bölümünde konuştuğumuz sığ resif konusundaki sump.

. 2A779C5D-0054-4DF3-BB4F-4773BADCE6C6_zpsbmxkmswb.jpg

ka2n bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş