1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

40x40x35h Nano resif

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde Osman.34 tarafından 27 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. Osman.34

Osman.34

Yer:
    İstanbul
    Herkese selamlar, Nanoda bu aralar durumlar biraz karışık 10 günlük tatile çıktım döndüğümde camlar normal olarak yosun kaplıydı balıklarda herhangi bir sorun yoktu ama mercanlar içinde Fragspawn Corallarda bazı kafalarda beyazlama erime ve kayıp oluştu Brownjelly hastalığı değil su değerleri de normal beyazlama ve erime sadece Fragspawn Corallarda ve Hairy Mushroomlarda mevcut. Bu sorunun sizce sebebi nedir, çözüm önerisi olan var mı?
    Su değerleri:
    Tuzluluk: 1025
    Sıcaklık: 25.5 C°
    Nitrat: 0,5 ppm
    Fosfat: 0,3 ppm
    kH: 7,7 dkH
    Ph: 8,0
    Kalsiyum: 490 ppm
    Magnezyum: 1410 ppm
    Görselleri de ekliyorum, herkese sağlıklı ve keyifli hobiler dilerim...[​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. Osman.34

Osman.34

Yer:
    İstanbul
    Merhaba Akvarist arkadaşlar, nanoda Fragspawn Corallarda ve Hairy Mushroomda oluşan beyazlama nedenini sanırım buldum ancak sizlerden de teyit istiyorum hatalı teşhis yapmışta olabilirim.
    Tankta sayıları epeyce artan bir canlı var worm ancak bunları ben bristle worm türü olduğunu düşünüp yemleme kaynaklı arttığını düşünmüştüm fakat yabancı kaynaklarda yaptığım okumalar sonucu fireworm oldukları kanaatine vardım görsellerle tanktan çıkardığım türü kıyaslayınca sanırım bunlar fireworm ve zararları, yarı sert mercanların ve lpslerin gövdelerinde delik açma, ağız kısmından sindirim organına uzanıp mercanda deformasyon oluşturma ve bazı mercanlara kıllı kısımlarından bir bakteri bulaştırarak mercanı beyazlatma ve erimeye götüren hastalığı oluşturma gibi zararları olduğu yabancı forum ve kaynaklarda mevcut şimdi tanktan çıkardığım wormların görselini ekliyorum. Kurtulmak için worm tuzağı sipariş ettim elle toplamak (cımbızla) oldukça zor oluyor . Yiyen balıklar var ama akvaryum Nano olunca geneli agresif tür olduğu için biyolojik mücadeleye girişemedim tabi mercan kayıplarım artarsa gözümü karartıp dottyback, wrasse yada yengece yönetebilirim. [​IMG][​IMG]

hiter ve veysel bunu beğendi.
  3. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    Bendede var bunlardan aynı tür olmayabilir tabi o kadar araştırmadım, mercanlarada zararı olmadı sanırım bende fridmani dottyback var 2 adet bunları yiyor diye duymuştum piyasada da bu aralar pek çok satılıyor görselliği 10 numara

veysel bunu beğendi.
  4. Osman.34

Osman.34

Yer:
    İstanbul
    Muhtemelen tür farkı vardır bristlewormlar zararsız ve genelde kum ve kaya gözeneklerinde geziyor ama söylediğim tür mercanlara bile tırmanıyor ve baya hareketliler. Dottyback türleri agresif diye nanoya almıyorum sizdekilerin diğer Blenny ve Mandarin türü canlılara davranışı nasıl?

hiter bunu beğendi.
  5. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    Bende her iki türde yok ama gayet uysallar

6. Osman.34

Osman.34

Yer:
    İstanbul
    Merhaba Akvarist arkadaşlar, nanoda börtü böcekle uğraşmaktan sıkıldığım için bir delilik yapıp nanoyu resetledim.
    9 kg Carib sea arag alive special grade canlı Aragonit kum, iki bidon aquaforest perfect water hazır su, 2 kg Fiji Tonga kürlenmiş kurutulmuş kaya, seachem stability bakteri kültürü, seachem reef dip ve hidrojen peroksit edinip mevcut kayadan tüm mercanları söküp güzelce dipleyip tasarımını ve temizliğini tamamladığım yeni kayaya yapıştırdım ve yeni kum, su ile akvaryumu tekrar kurup 3 gün sonra da balıkları sisteme dahil ederek tekrar temiz bir akvaryuma kavuştum. Tüm akvarist arkadaşlara nacizane tavsiyem; mercan alınca akvaryuma eklemeden önce varsa karantina akvaryumunda bir süre gözlem sonrası iyice dipleyip akvaryuma eklemeniz yoksa ne olduğu belirsiz bir sürü zararlı ile uğraşmak epey can sıkıcı olabiliyor.
    Benim Nano akvaryumumda sayıları hunharca artan bristle worm ve bobbit worm benzeri mercanda tüketen eunice wormlar vardı ve bu yüzden fragspawn ve tüm hummer, torch benzeri mercanları kaybedince bende mecburen akvaryumu resetledim. Herhangi bir kayıp yaşamadan Nano ile devam.

hiter bunu beğendi.
  7. Osman.34

Osman.34

Yer:
    İstanbul
    Fotoğraflar;[​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

hiter, Pennywise, veysel ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  8. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    Mercanları koymadan önce DİP yapmak çok önemli. Birde tanka koymadan önce mercanın yapıştırıldığı taşın ve mercanın dikkatlice gözlemek ve varsa üstündeki asterina yıldızı ve vermited snaile gibi parazitleri temizlemek gerek.
    Eğer mümkünse mercanı taşından ayırıp kendi frag taşımıza yapıştırmakta birçok beladan kurtarır bizi

Kazasız belasız olur inşallah hayırlı olsun

Düzenleme: 13 Ocak 2020
    hiter ve veysel bunu beğendi.
  9. Osman.34

Osman.34

Yer:
    İstanbul
    Kesinlikle Çağatay Bey, tüm bu önlemleri almazsak sonuç gerçekten can sıkıcı olabiliyor. Bende maalesef dipleme konusunda ihmalkar davrandım ve maddi olarak bedel ödemek durumunda kaldım. Neyse ki en az zararla durumu kurtardım.

hiter, Çağatay Utku ve veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş