1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

250 LT Şimdiye kadarki en büyük

Başlığı 'Akvaryum ve Dekor Yapımı' kategorisinde RuPTuR tarafından 12 Nisan 2009 başlatılmıştır.

1. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    250 litrelik,şimdiye kadarki en büyük akvaryumum olacak...

Isı kaybı alanını daraltıyorsun,bence önemi var...
    Kışın artan parçalardan oraya portatif birşey ayarlayabilirim,daha iyi olur.

2. radenko

radenko

Isı kaybı alanı derken suya sıfırmı strafor. Arkayı kapatman kütle transferini engeller bu da buyük ölçüde ısı kaybını azaltır. Ancak camlardan kaçan ısı kayıplarıda vardır ama kutle transferini yani buharlaşmayı engellirse bu kayıplar göz ardı edilebilir. Kütle transferini engellemede kullanacağın strafor veya camın bir önemi yoktur. İkisinide kullanabilirsin.

3. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem

Kışın 3 tarafını strafor ile kaplıyorum zaten akvaryumun.

4. radenko

radenko

Kışın üç tarafını kapatman camdan ısı transferini engellemiş olursun Cem ama bu kaçak buharlaşmanın yanında çok büyük bir kayıp sayılmaz yani kütle transferini engellemelisin.

5. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem

Kütle transferini engelleyebilir misin akvaryumda?Sanırım oksijenizasyonu da engellemiş olursun.Maksat mümkün olduğunca kaybı azaltmak.Başka yerden nasıl olsa çok kayıp var diye az kayıp olan yeri kapamazsak daha çok kayıp olmuş olur değil mi?

6. radenko

radenko

Cem tabikide streç film çekmicen üstüne kapata bildiğin kadar kapatacaksın. Sonra ben genel olarak söylüyorum sen üç tarafını kapatıyorsun çok iyi tabiki ben faydası yok demedim ama evinde kaç kişi bunu yapabilir görüntü açısından düşün salonun ortasında sarmalanmış bir şey. Yani çokta etkisi olmuyor buhar camına kıyasla.Ben burda dikkati çekmek isteğim buhar camı kullanılmasının birden çok faydası var biri elektrik faturası sadece.

7. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Soğuk bir ortamda bulunan akvaryumum var. Üzerinde buhar camı olmasına rağmen kışın 22-23 dereceyi geçmez su sıcaklığı. Bu durumda fazla su kaybıda olmuyor akvaryumumda. Buharlaşma az, kütle kaybı az ama sıcaklık düşük...

Üç tarafınıda straforla çevirdikten sonra istediğim sıcaklığa çok rahat getirebilir oldum akvaryum suyunu. Buharlaşma ve kütle kaybı eskiye nazaran fazla ama sıcaklık istediğim seviyede...

Konuyla ilgili olduğunu düşündüğümden, tecrübemi paylaşmak istedim.

8. radenko

radenko

Buhar camı zaten üstünde olduğundan siz camlarıda strafor cevirerek 1/3 oranında kazanç sağladınız bilmiyorum ama kullanmış olduğunuz 100w ısıtıcı bu kazançla akvaryumunuzu 25dereceye getirmiştir. Burada 300w ısıtıcı kullanmıs olsaydınız zaten bu problem yasanmazdı. Burda buhar camı zaten faturada etkısını gosterır ve bunu anlayamassınız.

9. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem

Raif Bey,şu buharlaşma olayına pratik bir çözüm bulmamız gerekiyor.Buhar camı demeyin lütfen :)
    Hafif,kolay değiştirilebilen veya temizlenebilen ve ışığı iyi geçiren birşey olması lazım ama ne? huh:

10. radenko

radenko

Şeffaf ince mika bu konuda ideal bence.

11. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem

Pleksi?

12. radenko

radenko

Hemen hemen aynı malzemeden bahsediyoruz plastik esaslı cam gibi düşün. Hatırlarsan fullred tankını yavru için bölünen kısmında ben kullanmıştım. Ama belirli bir sıcaklığa kadar kullanabilirsin benim haqos 390 florasanların ısısından deforme oldu.

13. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem

Bu arada akvaryumda herhangi bir sorun görünmemekte şu anda.Bulanıklık kendiliğinden geçti,sanırım tek hücreli canlılar çoğaldılar ve dengelendiler o sıra.Midyelerim yol yapım çalışmalarına başladı bile.Biraz erken olduğunu biliyorum koymak için ama canım sıkıldı,göreyim bakalım ne yapacaklar dedim :)
    Mayalı sistem CO2 bağladım,yaz ayı olduğu için bol bol CO2 basılıyor.Dün fotosentezi çıkan oksijen kabarcıklarından gözlemledim.Sanırım haftaya kadar bir vatoz ve çöpçü için elverişli duruma gelir akvaryum.Şu an akvaryumda 6 çeşit bitki bulunmakta.Aman nazar değmesin...

14. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Ph'ı gözlemlede Cem'cim birden düşmesin..

15. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem

Sump olayı zaten yeteri kadar CO2 çözünmesini engelliyor Volkan Abi.pH metremi yeni sipariş verdiğim için şu anda kontrol edemiyorum.Varmıdır doğal yoldan pH ölçülebilmesi? huh:

16. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Sadece ph ölçer alıcağını bilseydim ayarlardım ben sana.. Ehh yani sorsana önceden :uyari: Onun yerine başka birşey alırdın...

17. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem

Yani hala alınmış değil,eski kız arkadaşıma bakın oralarda belki daha uygundur dedim(Almanya).Gelirken getirirsin dedim :D

18. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Almadıysan o zaman pazartesi'ye kadar benden haber bekle ok boşuna para verme...

19. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem

Tamam Volkan Abi de hayırdır? :)

20. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

ph testi ayarlıycam :) ne hayırdırı :)

Sayfayı Paylaş