1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

10 w Led Projektör DIY Montaj

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde kupeli tarafından 10 Eylül 2011 başlatılmıştır.

1. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara
    Kurulum konumu ( http://www.akvaryumportali.com/tuzlu-su-kurulum-portali/mavi-hayata-tatlidan-gecis-10586-13.html ) takip edenler bilirler ebayda 2 ad. 10 w cool white ve 1 ad. 10w royal blue led açık arttırmada bende kalmıştı. Cool white ledler ve driverları dün geldi. Bugün montajını bitirdim.

10 w cool white Led: 7 $ Kargo Dahil.

10 w 1000ma Led Driver: 5 $ Kargo Dahil

Boş Projektör Kutusu: 10 TL.

Driver için boş kutu : 2 TL.

Eski bir Power Supply den söktüğüm soğutucu ve CPU soğutucularında kullanılan silikon.

Slilkonu ledin arkasına sürüp soğutcunun üstüne japonla yapıştırdım. Burada dikkat edilecek nokta soğutucu ile led arasında boşluk kalmayacak şekilde silikonlamak. İyice bastırdıktan sonra kenarlarına japon damlattım taş gibi oldu.

Projektöre yerleştirilmiş hali.Driverın üzerinde + - kutuplar ve AC şehir şebekesinin lehimleneceği yerler belli.

Akvaryumun resimlerini birazdan çekip yükleyeceğim. 2 x 10 w ile görsel olarak çok değişti. Led ile aydınlatma gerçekten çok güzel oluyor. Canlılar için durum ne olcak bilemiyorum. Bu arada Royal Blue Led gelince 1 tane daha projektör yapıcam. Duruma göre projektör sayısını arttırabilirim.

Erman Pehlivan, fth-94, ozgun_cyprus ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: 10 w Led Projektör DIY Montaj

Çok güzel olmuş Hakan tebrik ederim. İlgiyle akvaryumdaki görünümünü ve elbette işlevini takip edeceğiz. İnşallah yosun ve benzeri bir sorun yaratmaz ve çok güzel verim alırsın. Güzel bir konu olmuş ellerine sağlık. Akvaryum kapağındaki yerine bakarsak sanırım bir adet daha lazım sol tarafa. Veya ortalamak gerekecek armatürü.

3. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

4. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Temel abi zaten 2 tane yaptım. Sağda ve solda . Mavi led gelince kapağı tamamen kaldırıp askılı bişeyler planlıyorum.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sağ tafarta bariz bir fark var ışık olarak ve yayılma da fena görünmüyor aslında. Akvaryum süreye rağmen pırıl pırıl ve diatom hala belirmemiş. Bir süre sonra diatom başlar bu ışık altında gibi geliyor bana.

6. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

İnşallah. Dört gözle diatom bekliyorum.

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Güzel bir işçilik çıkartmışsın Hakan tebrik ederim.İnşallah beklediğin verimi alırsın bu ledlerden.

8. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Hakan eline sağlık, inşallah güzel sonuç alırsın.

9. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Eline sağlık Hakan abi, işçilik güzel, anlatım güzel. Işık gücüde gayet iyi olmuş, Mavi de gelince dahada güzel duracaktır. Askılı aparatı armatür şeklinde dizayn edip şık bir tasarım yaparsın eminim. Fiyatlarda gayet uygun. Şimdi böyle başladın ya sen ilerde kontrol kartına girip efekte verirsin :D.

10. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Teşekkürler arkadaşlar. Görsel olarak sonuç çok tatmin edici. Canılı geişimi ve yosunlanma üzerine etkilerini henüz bilinmiyorum. Bekleyip göreceğiz. Şimdi bu led leri neden daha önce farketmedim diye kızıyorum kendime. Tanganyika tankımda harika olurdu.

11. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Harika olmuş, fiyat bedava.Sizinle en yakın zamanda irtibat kurmak lazım:) Bu arada ledlerin Kelvin değerlerini biliyormusunuz?

Ayrıca soğutucuyu Led'e ters taraftan takmışsınız, özel bir sebebi mi var.Şimdiye kadar gördüklerimde led, soğutucunun taraklı tarafına değilde düz tarafına yapıştırılıyor.

12. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Gökhan bey soğutucunun iki tarafıda taraklı. Ben çözüm olarak daha küçük bir soğutucuyu 2 tarafı taraklı soğutucuya takıp ledi düz yüzeye yapıştırdım. Kelvin değeri 10.000 yazıyo sitede ama ne kadar doğru bilemiyorum.

Saruman bunu beğendi.
  13. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Bu arada kelvin değeri neden bu kadar önemli merak ediyorum. Kelvin renk sıcaklığı ile alakalı bişey. 6000-7000 kelvin normal gün ışığına karşılık geliyor. Okyanuslarda güneşle yani günışığı ile aydınlandığına göre neden yüksek kelvin gerekiyor.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yüksek kelvin değerinde mercanların renkleri ortaya çıkar ama büyümeleri yavaşlar. Düşük kelvin değerinde çok sarı bir ışık yanar ve göze kötü görünür. Bu yüzden denge yakalanmaya çalışılır. 10.000,14.000 kelvin kullananlar ve yine 20.000 kelvin tercih edenler çoktur.

15. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Temel abi yani tamamen görsel güzellik mi? 6000 7000 kelvin aralığının yosun yaptığını biliyordum ben, yosundan kaçmak için yüksek kelvin gerekir diye biliyordum yanlış mı? biliyordum yoksa.

16. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR

Acaba ledleri nereden aldınız? ebay denmı aldınız hepsini?

17. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Ayrıca 6000K ve aşağısı yosunlanmayı tetikler deniliyor.O yüzden T5 kullanılsa dahi 10-20K aralıkları tercih ediliyor. Günlerdir bende nette araştırma yapıyorum, Türkiye'de doğru dürüst Led satışı yapan tek bir firma var.Fakat 10 ve 20W lık ledleri ne yazıkki istenilen K değerlerinde değil ve renk seçeneği fazla yok.

Led armatürlerinde yeni moda Doğal Beyaz denilen bir renk, yani ne sıcak beyaz, nede soğuk beyaz.Böylece maksimum büyüme ile görsellik sağlanıyormuş.

18. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Evet ebay dan aldım. Ledler açık arttırmadan, driverlar ledleri aldığım satıcıdan pazarlık usulü.

Ebay da 10.000, 15.000 hatta 20.000 K led var. Doğal beyaz dediğiniz nasıl bir renk merak ettim. Hemen bi araştırmaya girişeyim :)

19. GokhanZeybek

GokhanZeybek

İsim:
    Gokhan Zeybekoğlu

Hakan abi çok güzel olmuş ama o projektör kasası 10 watt bir lamba için fazla değilmi.Veya içindeki parlak olan plastik bölüm ışığın yansımasınımı sağlıyor acaba?

20. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

İçindeki parlak kısım reflektör. Bu ledler 120 derecelik açı ile aydınlatma yapıyor. Kasa ve reflektör yardımı ile tahmini olarak açı 60-80 derece arasına düşüyor.

Sayfayı Paylaş