1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

09.01.2019 acemi başlangıcı— tavsiye bekliyorum

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde efes tarafından 9 Ocak 2019 başlatılmıştır.

1. efes

efes

İsim:
    Batur
    merhaba,

Bugün itibari ile akvaryumum geldi, başlıyorum. Ekipmanlar;

80 x 60 x 50 alttan sump lı tank
    Bubble magus curve A8 PS
    Maxspect RSX 150w
    Jebao sw 8 dalga motoru
    Jebao DCT 8000 kafa motoru
    Kaya—kum

Ro cihazı ile ancak günde 60—80 lt doldurabileceğimden hafta sonuna ancak yetiştirebilim. Bu arada kumu yıkayıp dolarken eklemeyi düşünüyorum. Sonunda tuz ekleyip en son kayayı koyacağım. Kaya sonradan da eklemem lazım sanırım, bana yeterli gelmedi

Bayadır araştırmama rağmen çok acemi hissediyorum kendimi. Başıma iş mi aldım emin değilim :)
    Olursa tavsiyelerinizi beklerim.

İyi hobiler
    88993982-87F0-4613-9CB8-6C050F81B168.jpeg 16FF99EC-EEF7-4CBD-92DB-94B62D861A53.jpeg

ogeday_ylz, WELLY, Ador14 ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  2. hiter

hiter

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Fuat BALKAR
    Kurulumunuz hayırlı olsun

efes bunu beğendi.
  3. Oktay Kuştutan

Oktay Kuştutan

Yer:
    YunusEmre / Manisa
    İsim:
    Oktay Kuştutan
    Hoşgeldiniz, öncelikle elinize emeğinize sağlık, titizlenilmiş bir sistem kendini belli ediyor. Uygulama aşaması düşüncenizde sorun yok, dediğiniz gibi kaya eklemesi gerekebilir gibi geldi bana da. Bol tuzlu günler.

efes bunu beğendi.
  4. Efe Zorba

Efe Zorba

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Efe Zorba
    Öncelikle hayırlı olsun.

Belki ön kısımda alçak 1-2 kaya olabilir ilaveten, daha hızlı gelişen xenia gibi canlılar veya belki anemon yerleştirilebilir o kısma da. Kumu bende son kurulumumda dolarken yerleştirdim. Bir kovanın içinde akvaryuma sokup yavaşça dökmüştüm. Çok fazla bir bulanıklık olmamıştı.

efes bunu beğendi.
  5. eltes elektriks

eltes elektriks

Yer:
    Tekirdağ
    İsim:
    Sait ibiş
    Tecizatınız on numara aydınlatmanız şahane bundan iyisi Şam’da kayısı.denize yakın bir şehirdeyseniz kurulumu Deniz suyu ile yapmanızı tavsiye ederim.şimdiden hayırlı olsun

efes bunu beğendi.
  6. efes

efes

İsim:
    Batur
    iyi dilekleriniz için teşekkürler.
    İstanbul'dayım ama malesef denize yakın değilim. tank doldu sayılır, sump ı da doldurup gelecek hafta kuruluma başlarım sanırım.
    Tatil dönemlerini de düşünerek, ilk aşamada yaz sonuna kadar 2 balık, birkaç dayanıklı mercan ile başlamayı düşünüyorum. özellikle mercan ve temizlik ekibi konusundaki önerilerinizi beklerim. Torch gibi salkım saçak mercanlar en hoşuma gidenler, bakım zorluğu konusunda fikrim yok

Düzenleme: 10 Ocak 2019
  7. efes

efes

İsim:
    Batur
    Bir de hangi tuzu önerirsiniz?

8. efes

efes

İsim:
    Batur
    Dolum bitti. Akvaryumcum ile donanımı çalıştırdık. Tuzu ekleyip bakteri girişini yaptı.
    Yanlız ısıtıcıyı getirmeyi unutmuş. Su 19-20 derece gibi şu an, problem oluşturur mu? Tuzluluğu 1020 ye getirmemi istedi. Salı eksikleri tamamlayacak, tuzu da 1024 e çıkaracağız.

Tek canımı sıkan kafa motorunun yukarı su bastığıı boru ek yerinden damla damla su kaçırıyor. Akvaryumcum pek sorun etmedi :) Umarım kolay çözülür bu işlerden hiç elimden gelmez

36479226-C9DE-4956-971D-331A73C5A988.jpeg
    3922090D-0CEE-48E9-B5EA-71AE279E50B8.jpeg

9. Ador14

Ador14

Yer:
    İstanbul---Çiftehavuzlar
    İsim:
    Adnan Gun
    hayırlı olsun kurulumunuz,,,su damlasını çözmeniz lazım,,akvaryumu yapan kişi bu iş için para alıyor,,gelip hemen düzeltmesi lazım niye bekliyorsunuz,oaraya silikon hortum koyarsanız daha iyi olur,,,ısıtıcıyı siz kendiniz de alabilirsiniz,heryerde satılıyor..ısıyı tam yakalamadan bakteri kültürü eklemeseniz daha iyiydi...soğuk suya bakteri girişi olmaz...kolay gelsin...

10. efes

efes

İsim:
    Batur
    @Ador14 teşekkürler. damla olayını akvaryumcu gidince gördüm. zaten salı gününe sözleşmiştik, ona da bakacak. ben biraz evhamlıyım sadece :)
    ısıtıcıyı tüm ekipmanla beraber almııştım, gelirken atlanmış yoksa ben de alırdım.

11. zorvolkan

zorvolkan

İsim:
    volkan zor
    kurulum hayırlı olsun

efes bunu beğendi.
  12. efes

efes

İsim:
    Batur
    bir haftadır tüm sistem çalışıyor. dün nitrit ölçümü yaptım, bir beklentim yoktu zaten 0 çıktı.
    yanlız suda hafif bulanıklık var, cam gibi değil. dün aktif karbon ekledim. öneriniz var mıdır?

13. hiter

hiter

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Fuat BALKAR
    Bakteri girişi yapılıyor mu sisteme

14. efes

efes

İsim:
    Batur
    @hiter ilk kurulumda yapılmıştı. geçen cumartesi. ancak ısıtıcı takılı değildi. 4 gün sonra takıldı.

15. hiter

hiter

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Fuat BALKAR
    Soğuk suda olmuyor diye biliyorum sıcaklığı düzenledikten sonra düzenli giriş yapın ilk kurulum normaldir bakteri döngüsü oturunca bulanıklık kalkar

16. efes

efes

İsim:
    Batur
    teşekkür ederim. Hangi ürünü önerirsiniz.
    Bir demeraktan soruyorum, h,ç bakteri girişi yapmadan da döngüyü oturtabiliyor muyuz?

17. hiter

hiter

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Fuat BALKAR
    Tabi oturur zaman alır ama oturur illaki doğa kendini bulur ama girişlerle durumu hızlandırıyoruz iyi oluyor :D

efes bunu beğendi.
  18. efes

efes

İsim:
    Batur
    selamlar,

Sürekli soru soruyor gibiyim ama sorunsuz geçeceğini düşündüğüm kurulumda birşeyler yolunda gitmedi hissim var. Yorum yapan tecrübeli arkadaşlar olursa çok sevinirim. gerekiyorsa yol yakınken reset atayım.
    aşağıda yapılanları anlatmaya çalıştım.

- Akvaryum geldi, ro su ile doldurdum. dolum aşamasında kumu 4 su musluk suyu, 1 su da ro su ile yıkayarak ekledim. dolum 4 gün sürdü.

- Akvaryumcum dolum sonrası gelerek tuz ekledi. yanlız ısıtıcıyı unuttuğu için tuz soğuk suya eklenmiş oldu (su 19-20 derece civarı iken). yine bakteri kültürü girişi yaptı. PS dahil tüm sistem çalıştı. 5-6 saat sonra su oldukça durulunca fiji kaya yı ekledim.

- 2 gün çalıştıktan sonra yukarı çıkış borusunda sızıntı nedeniyle ps ve kafa motorunu durdurdum. 2 gün böyle durdu ve sorun giderildi. (ısıtıcı halen yok). Su berrak değil biraz bulanık devam etti. PS biraz kum ve pislik topladıktan sonra sakinleşti.

- 3. gün sonunda ısıtıcı bağlandı (eiheim jager 300 w). Silindirk filtrelerden birine aktif karbon, diğerlerine elyaf koyuldu. PS elyaftan sonra biraz coştu sonra sakinleşti. ısıtıcı 24 dereceye ayarlıydı ama sonrasında jager lerin meşur kalibrasyon sorununu öğrendim. 2 gün ısıtıcı çalıştı, evde yoktum, dün gece termometre ile 28.5 derece gösterince panikle ısıtıcıyı söktüm. Su halen bulanıktı. bugün işte araştırınca meşhur kalibrasyon problemini öğrendim. akşam tekrar bağlayacağım.

- sabah işe giderken baktığımda akvaryum doğal olarak soğumuştu ama su oldukça berraktı. hatta pırıl pırıl diyebilirim. iyi birşey mi kötü mü bilemedim :) (elyafları değiştirebilirim yada kaldırabilirim ama temizler.)

dediğim gibi içim rahat değil. yanlış yaptığım/giden birşeyler var mıdır?

teşekkürler.

Düzenleme: 21 Ocak 2019
    Armağan Bakırcıoğlu bunu beğendi.
  19. Armağan Bakırcıoğlu

Armağan Bakırcıoğlu

Yer:
    Üsküdar İstanbul
    İsim:
    Armağan Bakırcıoğlu

Kurulumunuz hayırlı olsun... Tabi ki çok daha tecrübeli ustalar var forumda ancak benim fikrim resetlemenizi gerekecek bir durum olmadığı yönünde. Zaten mercan, vb canlı girmediğiniz için ısının 28 - 29 a çıkması resetlemenizi gerektirecek bir durum değil... Ben kurulumumun %30 suyunu marmaradan çektiğim için çok daha çabuk başlamıştı döngü sizin biraz daha uzun sürmesi çok doğal.. Ben ısıtıcıları 10 yıldır hiç kalibre etmedim hiç bir zaman da 25 e getirince 25 olmamıştır :) yavaş yavaş aşağı yukarı ayarlayarak bulmuşumdur 25 dereceyi... Isıtıcılara çok güvenmem yani siz de apar topar sökmeyin biraz kısın takip edin nihai değeri bulunca ellemeyin bir daha.

Bu arada su bulanıklığı bence normal... İlk zamanlar suyum bulanıktı sonra suyumda mikro kabarcıklar dolmuştu hepsi yavaş yavaş geçti...

Sizin bu hassas ve temkinli davranışlarınızda kendimi görüyorum :) Tekrar hayırlı olsun.

efes bunu beğendi.
  20. efes

efes

İsim:
    Batur
    teşekkürler :)
    Artık beklemedeyim. Su da artık netleşti. zaman ne gösterecek bakalım.

Armağan Bakırcıoğlu bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş