1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Zeolit - Karbon için Housing

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde tsenol tarafından 22 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    İlerde zeolit ve karbon gerektiğinde malzemenin içinden maksimum su geçirebilmek için ekstra motora gerek duymadan sump içinde bir housing yapayım dedim. Sumpa tek taraftan asılıyor diğer taraf cama sıfır yanaşıyor çıkarmak çok kolay ve suya el bile değmiyor.
    Malzeme: 24x39 cm 2 mm clear pleksi, ısı tabancası, kalem, cetvel, matkap, bol delik delecek sabır:)

20130922_202946.jpg 20130922_210447.jpg
    20130922_212325.jpg 20130922_221213.jpg 20130922_221159.jpg

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tahir abi ellerine sağlık çok zekice ve pratik olmuş, biraz yüksek debi sorunu olur mu diye bir an düşündüm ama gerekirse malzeme kenara çekilir ve su akışının daha düşük bölümü kimyasal filtre malzemelerinin üzerinden geçirilebilir. Sevdim yöntemi gayet şık.:)

3. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Eline sağlık abi kullanıla bilir buluş...:)

4. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Tahir bey öncelikle çalışma çok güzel olmuş, zeolit ve karbon kullanmaya niyetiniz var anlaşılan ama bence diatom başlayıp bitmeden akvaryumda zeolit veya karbon kullanmayın derim.

5. Kızıldeniz Akvaryum

Kızıldeniz Akvaryum

Yer:
    MANİSA
    İsim:
    ilyas özden
    Abi maşallah ne cevherler varmış sende:)
    Özdemir beyin söylediği gibi diatom önemli..

6. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Yöntem süper, geçen her su damlası pasaportu göstermek zorunda. Ancak benim bölmeler 1 cm :confused:

7. Kızıldeniz Akvaryum

Kızıldeniz Akvaryum

Yer:
    MANİSA
    İsim:
    ilyas özden
    1 cm pek küçük olur usta sanki:cool:

8. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Evet şaşırma değil taşırma yöntemi kullanmış usta:D

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  9. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    İlyas cım diatom u bekliyoruz Zeolid koymaca yok :). Senin önerin farklı idi plastik bir şişeye alttan motorla su verip üstten deliklerden taşırma gibi. Ben sump kapağını açıp düşünürken bir iki fikir geldi. Hiç ekstra motor koymadan nasıl bir şey yapılır diye. Önce suyu üstten verip alttan deliklerden alayım dedim ama o da şırıltı yapacaktı sonra bunu düşündüm küçük bir parçadan prototipini yaptım aklıma yatınca evde de malzemenin olması nedeniyle gece gece bu çıktı. Bize uğradığında bunu ve diğer sistemleri daha iyi incelersin. Min 0.1 derece hassasiyetli soğutma fan devresi konusunda da görüşlerini almak isterim.
    Temel kardeşim yüksek debi sorununu bende düşündüm ancak aynen dediğin gibi çorap içinde malzemeyi sağa sola çekerek boş delikli alan bırakılacak şekilde tasarladım. Ben derinliği 4 cm yaptım istenirse iki katı derinlikte olur .Tek sıkıntı ilerde delikler ıvır zıvırla kapanabilir o da 1-2 dakikalık iş, sök temizle tak :)

10. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Yanları çok kolay kapanır şekle göre kıl testere kes sıcak silikonla yapıştır. Kolay gelsin.

11. İç filtrenin içine doldursak zeoliti ve karbonu iş görürmü acaba ? (Bayan çorabına falan sarıp)

12. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bu şekil bir düşünce varsa şelale filtre içinde de kullanabilirsiniz, ben her zaman bu şekil yapıyorum tabiki gerekli olduğunda.

Dreamcatcher bunu beğendi.
  13. Şelale filtrede olabilir tabi eldeki malzemeyle olabilirmi acaba dedim :)

veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş