1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Zeolife Zeolit Tabanlı Nano Kurulumu

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 22 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Toplamda 12 Litre olan böyle bir Zeolife zeolit taban malzemesi kullanıp bir nano kurmak vardı aklımda. Merak ediyordum etkilerini. Hızlı bir nano kurulumu oldu (19 dakika) ve adını ilerleyen süreçte Nano reef kurulumu ve Geliştirme olarak tarif edebiliriz ama şimdilik sadece nano olarak kalacak. Şelale filtre alamadım, su bu yüzden tam oturmadı, şelale filtre edinince su güzel olacak ve mercan ilavesi yapacağım.

Zeolife Zeolit tabana serildi ilk olarak ve birkaç kaya ekledim, balıkların saksısını ihmal etmedim.

zeolife zeolit tabanlı nano kurulumu.JPG

nano reef kumu zeolife.JPG

Suyu damacana olarak doldurup deniz akvaryumu tuzunu ilave ettim.

nano reef kurulum.JPG

nano reef deniz tuzu.JPG

Tuz eridikten sonra Hepargrizovim ampul ilave ettim.

nano reef katkı.JPG

Şelale filtre eklenince mercan girişi yapacağım. Toplam kurulum süresi Tuz erimesi hariç 19 dakika sürmüştür. Elbette bu süreler kısa ancak takip eden arkadaşların mutlaka danışarak ilerlemesini tavsiye ediyorum. Su berraklığını şelale filtre olmadığı için yakalayamadım, hava taşı ile şimdilik yarını bekliyor.

nano reef palyaço balığı.JPG

Emre marabaoğlu, Oceanic, YMR_AY ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Abi sadece şelale filtre mi olacak? Ps olacak mı? Benim nano boş duruyor bütün malzemeler mevcut zeolife hariç epeydir aklımda vardı şirkete kurmak istiyordum. Merak ettiğim ps konusu.

Emre marabaoğlu bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sadece düz şelale filtre olacak protein skimmer olmayacak, akıntı motoru olmayacak. Aydınlatma led var ama aydınlatması pencereden güzel vuran ışık ile sağlanacak, led aydınlatmasını yakıp etkilerine bakacağım ama aktif kullanmayı düşünmüyorum Veysel. Saksı büyük kaçtı küçük lazım.:)

nano reef aydınlatması.JPG

Emre marabaoğlu ve veysel bunu beğendi.
  4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Abi bende müsadenle aynı şekilde kurayım, balık tomatolar eş tuttu bendekiler kayaları tırmalıyorlar tabiri caizse. Temizlik ekibi de bol eklenecekse.
    Elimde olan malzemler.
    30x40x30 nano akvaryum.
    ısıtıcı 25 watt
    600 litre / saat şelale filtre
    canlı kaya
    led aydınlatma
    Zeolife yok sipariş edeyim ne kadar gerekir. Gelişmeleri iki tanktan takip ederiz mümkün olursa.

Emre marabaoğlu bunu beğendi.
  5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Olur tabii neden olmasın ama bence biraz sabırlı ol Zeolife etkilerini görelim, sonuçta 3 kg sıfır zeolit girdim. Bir bakalım duruma zaten uzun sürmez merak etme.:)

veysel bunu beğendi.
  6. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Tamam Abi ben takipteyim seni o zaman. İşallah istediğin gibi olur.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Temel abi çok güzel olmuş eline sağlık,şok ettin bizi,benim rekorum yarım saatti nano için...:D

YIKIKTEMO ve veysel bunu beğendi.
  8. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Abi hava motoru ve hava taşımda var şelale filtrenin giriş gözüne kullanılsa çıkışa kadar hava kabarcıkları kaybolur her halde. Havalandırmayı bu şekilde halledebilir mi?

9. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Temel abi guzel ama ben beğenmedim :D
    Sadece saksı değil balıklarda büyük gelmiş .

Seyyar cihazdan online.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Şelale filtrenin en alt kısmına indirilebilir hava taşı, üzerinde sünger, elyaf, karbon vb kullanılırsa kabarcık sorunu olmaz, bu benim de aklımda var, oksijen durumuna bakacağım.

Halil evet, saksı büyük, balıklar büyük, bakacağız artık.

veysel bunu beğendi.
  11. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Reef olacaksa sana biraz frag hediye edelim .

Seyyar cihazdan online.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mahir sevmiyorum pek bakteri işini bilirsiniz, bizim ampülleri ekledim, kayalar canlıydı bir şeyler başlar sanırım.:) Evet biraz da sen dahil bizim bazı meraklarımızı gidermek için zaten kalkıştım diyebilirim. Öncelikle bir hayli fazla zeolit eklendiği için yani normal kimyasal filtre olarak bu akvaryumun hakkı 50 gr civarı ama 3 kg zeolit var tabanda.:) İlk olarak eğer tutma varsa kalsiyum ve potasyuma bulaşıyor mu bir bakalım. Zaten kendi açımdan sorun yok, eğer tutma olursa da eklerim hemen hemen hepimizde kalsiyum bulunuyor.

Gönderin tabii Halil, Teoman abide mercanlarım var onlara da yarın musallat olacağım.

13. Oceanic

Oceanic

Temel abi, bizim için çok ilginç ve faydalı bir tecrübe olacak, teşekkürler. Bu sistem eğer su değerleri beklenildiği gibi olursa, yumurtlamanın ardından anaçları çıkartarak , birazcık modifiye ile tamamen yavru tankı olarak devam edebilir mi acaba?

14. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Aynen öyle. Yapı eğer oturursa boylandirma tankı olarak mükemmel .

Seyyar cihazdan online.

15. erdoganv

erdoganv

İsim:
    erdoğan vatansever
    Temel bey su şartlarından biraz bahsedebilirmisiniz ? Şu an su değerleriniz nedir ölçüm yaptınız mı ve bir haftalık yemlemeden sonra su değerleri nedir ? Günlük mü haftalık mı su değişimi yapıyorsunuz ve kaç lt . Gidişatı değerlendirmek için bu bilgiler gerekli , bizimle de paylaşırsanız sevinirim . Saygılar.

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    [/quote]
    Bence bu tarz 12 litre bir nano akvaryum için bu tarz düşüncelere girmeemek gerek. Zaten anaçlar bulunduğu ortamdan alınmamalı, larvalar etrafı sarılı, hava taşı ile oksijen verilen, sık su değişimi için tabandaa kumu olmaması tavsiye edilen haznelerdir. Fakat olur da balıklarınız yumurtlarsa larvaları toplamak mümkün.

Erdoğan sanırım konuyu kaçırdın veya algılayamadın. Dün akşam karar verdim ve 19 dakikada kurdum bunu, haftalık yemleme, su değerleri vb için 15 saat erken sayılır. Kısaca sandığın kadar olmadı, dün akşam kuruldu. Bu değerleri bizde merak ediyoruz zaten kurulma amacı da buydu.

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Larva kısmı ile ilgili çizim sorunu bölerek ayrı konu yaptık. Bu konuyu zeolit taban etkilerinde tutmak ve küçük boyutlu balıklar ile uygun mercanlar üzerindeki etkilerini takip etmek iyi olacak sanırım. Bu açıdan ben de büyük kaçan saksıyı ve balık çiftini çıkardım bir çift kardinal ekledim, bu akşam birkaç parça mercanda gireceğim.

Cihan bilgilidir bu konuda ama potasyum emmez tarafını lanse etmekten ibaret bir durum olduğunu da düşünmüyor değilim. Sudaki potasyum miktarı tüm tuzlarda zaten bellidir, yani suda potasyum oranı yüksekse gibi bir ifade tuhaf geliyor bana, kullanılanı olur canlılar tarafında vb ama potasyum oranı aşağı yukarı bellidir. Amonyak ise, düşünelim ki her an var, o zaman her an sorun yaşanması gerekirdi ki yaşanmıyor. O halde amonyak suda her an bulunmuyor demektir, ancak zaten biyolojik yaşam unsuruna bağlı olarak ani tetiklemeler yapması muhtemel. Bu sonuçla amonyak yoksa potasyum toplar fikri tuhaf, bu durumda potasyum sakata gelecek demektir.;)

18. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Daha önce zeolife piyasaya sürülmeden bazı testleri yaptık aslında. Ca emilimine hiç rastlamadık. Potasyum ise çok eser miktarlarda emiliyor, yok diyebiliriz. Burada sistem kuruluş anından itibaren gözlem yapılacak ve içerisinde canlı olduğu için farklı tecrübe. Yine de ölçüm sonuçlarının çok değişeceğini sanmam.
    Benim bu sistemde tek endişem,biyolojik yaşamın çok geç oluşabileceği.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yani suda amonyaktan 3000, 4000 kat fazla potasyum açıklamasını kim nasıl yapacak onu soruyorum işte?:) Potasyum oranı standart tuzlar içinde belli 395 ppm civarı, bunun amonyaktan 3000, 4000 kat fazla olduğunu kim bilebilir? Amonyak akvaryumlara göre de değişecek üstelik.:D

Zeolit türüne göre elbette değişir ama söz konusu olan zeolit 'Zeolife' olduğu için en ideal değerleri ancak o verecektir.;)

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    O kısmını anladım Mahir, 0.1 amonyak olup olmadığını hangi akvaryuma göre yapacaksın diyorum. Amonyak o anda sıfır ise zeolit direk potasyumu hedef alır çıkmıyor mu bu durumda? Amonyak her an var olacak diye bir kıstas yok kısaca zeolit eklendiğinde. Net yazmam gerekirse canım benim; Zeolit potasyum emer veya emmez kısmı bir hikaye bence. Bir sürü elementi elinin altında bulunduran adam devamlı zeolit kullanıcısı ise ve bir miktar tutma söz konusu ise iki damla potasyum damlatır geçer öbür tarafa. :)Burada taban malzemesi olması işi çok ilginç yapıyor, çünkü 12 litrede 3 kg zeolit müthiş yüksek bir oran. Bu yüzden ca tarafında tutma olmadığından nasıl emin isek potasyum kısmını anlamak durumundayız. Diğer zeolit odak noktaları alüminyum, hümik asit toplaması vb zaten işin iyi taraflarından.

Sayfayı Paylaş