1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

ZeoLife Akvaryum Zeolit

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 11 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Eray inan biz de bilemiyoruz. Zeolit, esnafa ulaştırmak hedeflediğimiz ucuz ve en iyi zeoliti hobiciye ulaştırma arzusuna sekte vurur. İlyas yani Kızıldeniz Akvaryum ile bunu tartışalım forumunda bakalım. Nasıl kargolar, kaça verebilir, üzerine ne koyabilir görelim. Biz uğraşamayız çünkü bu işle.
   
  Snowblind ve barbs bunu beğendi.
 2. Snowblind

  Snowblind

  Mesajlar:
  1.462
  Yer:
  Manavgat
  Temel ağabey sen var ya sen hakikaten de bir numarasın :) Elinden geldiğince yapmış olduğun bu destekler inan ki bizler tarafından çok büyük övgü ve saygıyı hak ediyor.Aramızda 724 km. olsa dahi ben her daim yanınızdayım.Bu günlere gelene dek yaşamış olduğunuz zorluk ve sıkıntıların çok çok az bir bölümünü bilebilsem de,yine de yapabileceğim bir şey olması durumunda desteğimi esirgemeyeceğimi zamanında belirttiğim gibi şimdi de vurgulamak isterim.
   
  taakaa, cirol, BulentS ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 3. ogurcay

  ogurcay

  Mesajlar:
  2.363
  Yer:
  Kadıköy/İSTANBUL
  İsim:
  Ozan Gürçay
  Evet tecrübelerimi paylaşmak isterim,
  Öncelikle şu geçtiğimiz 10 gün içinde sattığım çeşitli balıkları yakalamak için 3 kez akvaryumun kayalarını ve mercanlarını dışarı alıp tekrar yerleştirdiğime söyliyeyim...Bu süreçte %100 bakteri ölümleri ve amonyak oluşumu oldu tankımda ama ne bir mercanımda ne de bir balığımda sorun yaşadım...Su çamur halindeyken bir gün gibi kısa bir süre içinde su berrak ve görünmez bir hal aldı her 3 seferinde de.....Tabi YIKIKZEO sumptaydı bu zamanlarda.....Bu 3 doldur-boşalttan sonra en son geçtiğimiz c.tesi eski zeoliti atarak yenisini koydum tekrar....Benim tecrübelerim şimdilik bunları gördü.....Sorunsuz akvaryumlar dileklerimle
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 4. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Sağ olasın Ozan, tecrübe ve gözlem iyidir, aynen devam yakında karaborsa olursa şaşırmayın.:D
   
 5. ogurcay

  ogurcay

  Mesajlar:
  2.363
  Yer:
  Kadıköy/İSTANBUL
  İsim:
  Ozan Gürçay
  Sayenizde abi.....gün geçtikçe foruma ne kadar geç katıldığımın farkına varıyorum.....burası evim gibi oldu inanın:portaliseviyoruz:
   
  Kızıldeniz Akvaryum ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
 6. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Marinelife zamanında sen oradayken bana ve foruma bakışınızı açıkça yazsana gülelim Ozan.:koptum: Psikopat geldi mi diyordunuz?:koptum:
   
 7. ogurcay

  ogurcay

  Mesajlar:
  2.363
  Yer:
  Kadıköy/İSTANBUL
  İsim:
  Ozan Gürçay
  :D
   
 8. ogurcay

  ogurcay

  Mesajlar:
  2.363
  Yer:
  Kadıköy/İSTANBUL
  İsim:
  Ozan Gürçay
  Foruma bakışım hiç kötü olmadı benim....Üyelik tarihime bakarsan 2009 da üye oldum foruma....benim yanılgım bunca değerli bilgilerin paylaşıldığını görememek oldu...Neyse zararın neresinden dönersek kardır dedik geldik abicim :)
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 9. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.179
  Yer:
  Bursa
  Temel bey bu ürününüzün "nitrat düşürme" mantığı nedir? Amonyak üzerinden dolaylı olarak mı ? Yoksa direkt sudan alma gibi bir özelliği mi var?
   
 10. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Mahir ürününüz deyince bir tuhaf oldum.:) Savunma yapan esnaf gibi hissettim kendimi, bu tarz durumlarda esnafın işi zor sanki.:)

  Bir kere altını çizmem gereken bir şey var. Zeolit kullanımına öyle amonyak tutar, amonyağı yok eder gibi kısır bakmıyorum. Kısaca, amonyak tutması benim için sonraki faydalar. O da her zaman fayda sağlamaz amonyak toplaması. Dengeli olunmaz ise biyolojik yaşamın besin zincirini alt üst edebilir.

  Nitrat değerini indirmesine gelince, bu üzerine yazışmak gereken bir konu. Biraz soru cevap mantığında gitmek iyi olur.

  Örnek olarak sen bildiğim kadarıyla anaçları yumurtlatmak için normalden fazla ve normalden daha fazla protein içeren gıdalar veriyorsun balıklara doğru mu? Bunun anlamı Nitrat olacak olan maddeleri normalden yüksek uyguluyorsun. Peki Nitrat olacak olan bu maddeler önce hangi formda bulunur ve azot zinciri başlar?

  Sonra Nitrat zeolitin direk topladığı hedef olabilir mi bunu tartışalım.
   
 11. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.179
  Yer:
  Bursa
  Estafurullah abi :) öyle bir amacım yok, sadece mantığı kavramaya çalışıyorum. Düşündüğüm şey; dediğiniz gibi sürekli ağır organik besin girilen sistemleri su değişimlerine gerek olmadan uzun süre götürebilmek. Tanklar fazlalaşıp harcamalar artınca insan ister istemez bu tür uygulamalara yöneliyor.

  Nitrat sonuçta organik çevriminin son halkası ve benim bildiğim uzaklaştırma yöntemleri; denitrifikasyon, su değişimi, makro algler, bazı soft mercanlar, yosun duvarı. Merakımı mazur görün, ürünü denemeden önce genel konsepti şöyle bir anlamak istiyorum.
   
 12. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Karşında bugüne kadar hiç zeolit kullanmamış bir hobici var.:) Literatür ile aram olmasa da, mantık ve araştırma, gözlem yanım idare eder. Dikkat edersen piyasaya sürülen tüm zeolitler papağan gibi amonyak vurgusu yapar ve forum tartışmalarına bakacak olursan ise, kısır bir döngü ile tam kavranamamış bir kimyasal görürsün. Hatta sadece amonyak toplar ifadeleri ile zeolit türleri lanse edilir ve pazarlanır. Çünkü diğer unsurları saydığında sudan aldığı potasyumu, kalsiyumu da izah etmeleri gerekir ki buna da çap ister, dolayısı ile sadece amonyak toplar sloganı nedir size bıraktım.

  Fakat ilk döngü amonyaktan başlar, nitrit olur, nitrat olur demediniz, aslında bu kısmen doğru olsa da, nitrat haline gelen daha birçok madde akvaryumlara sokulur. Zeolit organik, inorganik, amonyum nitrat, fosfat ve çözünmüş organik maddeler, humik asit, ağır metal, mineraller, silikatlar, alüminyum, Sodyum, Potasyum, Demir, Manganez adsorbe eder. Bir zeoliti akıllıca ve basit hedefle kullanmaz isen fayda alırsın. Ben zeolit kullanacaksam kendim bulurum dedim Bülent kardeşime.:) Sağ olsun kırmadı. Zaten basit baksan bile baştan fazla amonyağın toplanması dahi zincirin başı alındığı için nitrat değerinin düşmesi anlamı çıkar. Deniz Akvaryumu Zeolit Nedir makalesinde aşağıdaki ifade yer alır.

  Konuda sözü edilen zeolit türü 70 çeşit zeolit türü içinde dünyada bir üst kalitesi olmayan ve işlevine yakın işlev sergileyecek başka türü bulunmayan bir zeolit türüdür.Üzgünüm ( zeolit markaları için) ama böyle.;)
   
 13. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.179
  Yer:
  Bursa
  Temel bey bildiğimiz gibi Zeovit yöntemi kullanılan tanklarda da reaktör içinde belli aralıklarla zeolit kullanılmakta,

  http://www.korallen-zucht.de/files/zeoguide_103_english-1.pdf

  Yukarıdaki sayfada Zeolit'in faydaları ve kendi ürünleri için kullanım talimatları yer alıyor, "Yıkıkzeo" ile karşılaştırmak bakımından katılıp katılmadığınız yerler veya varsa ek tavsiyeleriniz nelerdir?


  Zeolitler dünya üzerinde doğal olarak bulunan minerallerdir. Kimyasal yapıları farklı olduğundan; emilim özellikleri, iyon alışverişi ve moleküler tutulum özellikleri de türüne/yerine göre değişiklik göstermektedir. Günümüz modern endüstriyel uygulamalarında bu malzeme için belirgin nitelikler arandığından dolayı, zeolitler sentetik olarak üretilir veya doğal zeolitler özel işlemlerden geçirilerek kullanılır.

  Bizim karışımımız, çeşitli toksinleri dengeli bir şekilde indirgeyebilme özelliklerine sahip olmalarından dolayı üç farklı zeolit çeşidi içermektedir.

  Karışımın verimli kullanımı zamana bağlı olarak azaldığı için, tank yüküne bağlı olarak 6-12 haftalık aralıklarla değiştirilmesi gerekmektedir. Bu zaman aralığı tanktaki besin yüküne göre değişmektedir, bu süre sonunda malzemenin tümden yenilenmesi gerekmektedir. Tanktaki organik yük ne kadar fazla ise (Fosfat-Nitrat) o kadar sık aralıklarla yenilenmesi gereklidir.

  Zeolit in belirli bir su debisi içinde kullanılması önemlidir(1lt. zeolit/200-400lt.). 1 litre zeolit için maksimum 400l itre/saat debisinin aşılması durumunda olumsuz etkiler görüldüğünden, üst sınırın aşılmaması özellikle tavsiye edilir. Oturmuş tanklarda yeni kurulan sistemlerde, yüksek debi kullanımından dolayı SPS mercanlarda zaman içinde doku kayıpları görülmüştür.

  Bu nedenle özellikle mercan yüklü tanklarda ilk birkaç hafta boyunca daha yavaş bir debide kullanılmalıdır. Yüksek debilerde besin indirgeme etkilerini daha hızlı gösterebileceğinden, mercanların bu düşük besin ortamına uyum sağlamaları için zamana ihtiyaçları olacaktır.

  Sistem aynı zamanda Fosfat’ ı da başarılı bir şekilde düşürüp, yükselmesini önleyeceğinden, bu süreçte demir veya alüminyum içerikli fosfat gidericilere de ihtiyaç kalmayacaktır.

  400 litre su hacmi için 1 litrelik zeolit kullanımı önerilmektedir. Aşırı kullanımında SPS mercanlarda doku kaybı sonrası ölümler görülmüştür. Mercan uçlarındaki doku kaybı, bunu takip eden “RTN” (hızlı doku ölümü), mercanların kısa zamanda ölmeleri, doz aşımının belirtileri olarak gösterilebilir. Bu belirtilerin tanktaki besin seviyelerinin ani oynaması sonucunda görüldüğü bilinmektedir. Bu nedenle yukarıda belirttiğimiz gibi mercanlarınızın bu değişime yavaşça uyum sağlamaları için belirlenen miktarı geçmemeniz önerilir.

  Tankınızın brüt su hacminden %20 düşerek(dekor, kaya ve kum) bulunacak net hacim sonucunda kullanmanız gereken miktarı bulabilirsiniz.

  Suyunuzda anormal miktarda organik yükten dolayı, mercanlarınızda aşırı şekilde zooxanthellae (foto sentetik ortakyaşar bakteriler) gözlemliyorsanız, (SPS’lerde kahverengileşme, LPS’ler ve Soft’ lar, fazlasını koyu kahverengi bir doku şeklinde ağızlarından çıkartırlar) ilk zamanlar gereken miktarın %60’ ı ile başlamanız önerilir.

  İlk kullanımdan önce, taşınma ve kargodan dolayı içinde oluşan ufak parçalar ve tozlardan arındırmak için; Zeolit’i tatlı suda iyice durulayın. Yeni malzemenin suya yapacağı bulanıklık, canlı organizmalar için zararsızdır ve genellikle bir saat içinde su normale döner.

  İdeal verimin sürdürülebilmesi için, malzemenin günlük olarak temizlenmesi gerekmektedir. Bu bakımı kısa sürede gerçekleştirmek için tasarlanan filtre sistemleri bulunmaktadır. Filtrenin içine konulacak hareketli bir piston üzerine yerleştirilen malzemenin(veya file) su dolaşımı devam ederken 10-15 kere hafifçe sallanması işinizi görecektir. Eğer mümkünse bunu günlük olarak bir iki kez tekrarlamanızı tavsiye ederiz.

  Bu bakımı birkaç günlüğüne aksatmanız durumunda herhangi bir zarar oluşmaz, fakat rutin bakıma en kısa sürede devam etmeniz önerilir.

  Bakım sırasında zeolitlerin suya bırakacağı dokular, üzerinde oluşan bakteri filmleridir ve mercanlar tarafından besin olarak kullanılır, bu nedenle zeolit filtresini Protein Skimmer’ dan sonraki geri dönüş bölümünde kullanmanız önerilir. Renklenme, polip açılımı ve canlı görünüm bakımından olağanüstü faydaları olduğu için bu uygulama büyük önem arz etmektedir.

  LPS’ler bu duruma tamamen açılarak olumlu tepki gösterirler.

  Bu malzeme Nitrit, Nitrat ve Fosfat’ı sudan direkt olarak almamakta, Amonyak ve Amonyum (Azot çevriminin ilk iki elementi) u sürekli özümseyerek, Nitrit ve Nitrat’ı oluşmadan önlemektedir.

  Zeolit bunların yanında diğer bazı bileşikleri de sudan çekmektedir, uzun vadede sisteme olumsuz etki edecek olan bu eksikliklerin giderilmesi için sistemimizde kullanılan bazı katkılarla tamamlanması gerekmektedir(reklamları izlediniz).

  Malzemenin görünüş olarak ayırt edilmesi çok zor olduğundan ve farklı amaçlı zeolitlerin bilinmeden kullanımında sistemlerin çökmesine kadar varan değişik problemler görüldüğünden, etiketsiz, ambalajsız ve markasız ürünlerin kullanımından kaçınılmalıdır.

  İlk kullanımda sisteminiz aşırı besin yüklü ise; oksijenli ve oksijensiz bakterilerin yerleşmesi için alternatif koşullar yaratmak adına zaman ayarı kullanılarak, sistemin üç saatlik zaman dilimlerinde çalışıp dinlendirilmesi tavsiye edilmektedir (filtre ve pompa kullanılacaksa).

  Bu üç saatlik dilimler, malzeme üzerinde olgunlaşan mikroorganizma ve bakterilerin Fosfat kullanım oranlarını arttıracaktır.

  Hâlihazırda oturmuş ve besin yükü zaten az olan sistemlerde bu uygulamaya kesinlikle ihtiyaç yoktur. Ayrıca pompanın durduğu aralıklarda, çoğalan organizma ve bakterilere zarar gelebileceğinden, malzemenin hava ile temas etmemesine dikkat edilmelidir. Bu nedenle tankın üstünde veya direkt içinde kullanılması tavsiye edilmektedir.

  Önerilen doz:

  Yeni kurulan tanklarda veya zaten düşük besin yükü olan tanklarda; 25 litre net su hacmi için 1 litre zeolit, 4 haftalık aralıklar ile iki defa, malzemedeki su debisi 12,5-25 litre/saat.

  Canlı yükü olan ağır organik biriken oturmuş tanklarda; 37,5 litre net su hacmi için 1 litre zeolit, 6-8 haftalık aralıklar ile su debisi ilk haftalarda 12,5-15 litre/saat olacak şekilde.

  Canlı yükü olan fakat besin birikimi olmayan oturmuş tanklarda; 25 litre net su hacmi için 1 litre zeolit, 6-12 haftalık aralıklar ile su debisi ilk haftalarda 12,5-15 litre/saat olacak şekilde.

  Günlük temizleme ve biriken dokuların uzaklaştırılması kaydı ile kullanılabilir.

  Bu arada benim tanklarda mercan olmadığı için Zeoliti Protein Skimmer'ın önüne koymayı düşündüm, bakım sırasında suya salınan bakteri filmlerinden faydalanacak canlılar olmadığı için olumsuz bir etki görülebilir mi?

  Saygılar,
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 14. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Öncelikle harika bir yazı Mahir, birçok unsuru zaten yıkık zeo ile aynı ama arada küçük çaplı ayrı baktığım unsurlar var. Bu yazıyı yıkık zeo kullanımına veya tanıtımında düzenleyerek kullanmak isterim izninle.

  Zeolitin ara sıra sallanması daha iyi emiş için mantıklı ama üzerindeki bakteriler sallanma sonucu suya dağılır ve besin olur kısmı bence komedi, bunu yerli bir zeolit ürünü aynen kendi açıklamasında kullanmış. Fakat dağılan tortu mercan ve su süzücülere besin olabilecekken, sözü edilen bakteriler yem tanımına pek uymuyor. :) Bu kısmı yıkık zeo açıklamasında kullanmayız.

  Bunun dışında kısıtlı bölümde ifade ettiğim Nitrat bizde yok ifadesinin nedenini yazından anlamışsındır veya anlıyoruz.

  Dünyanın en kaliteli zeoliti bu ülkede olduğu bilimsel gerçek,.o yüzden zeovit kumda top oynasın.:)

  Tecrübesel baz;

  Gereğinden fazla kullanım mercan etkisi süper açıklanmış ve aynen yaşadık, tecrübe ile sabit.

  Debi konusunda bu kadar düşük olması gerektiğini tam kavramamışız, yüksek kullandık ve bundan pay çıkaralım.

  Reaktör içinde kullanımı file kullanımına oranla daha fazla artı ve etkilere sahip.

  Doz ve mevcut akvaryum yapısı değişim süresinde çok önemli.
   
  Düzenleme: 18 Haziran 2015
 15. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.179
  Yer:
  Bursa
  Estafurullah izin ne demek, ortak belirtiler ve faydalar varsa tabiki açıklanması pek çok yeni kullanıcıyı bilgilendirir, ürüne önyargı ile yaklaşanları da rahatlatır.

  Bu silkelenen bakterilerin mercanlar tarafından tüketilmesi ve çok faydalı olmaları açıklamaları farkettiyseniz bio-pellet ürün açıklamalarında da mevcut, özellikle LPS'lerin tepkilerinden kolayca gözlemleyebilmemiz mümkün, tıpkı kumun karıştırılması konusundaki gibi, denemek lazım. Nano resif mi kursak ne yapsak :)
   
  A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 18 Haziran 2015
 16. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Çok emin şekilde yazmak istemiyorum sallama sonucu çıkan bakterilerin besin olma konusunda, bu yüzden bence ifadesini kullanıyorum. Fakat Reef.edu makalesi mercanların tükettiği bakteri türünün bakteriplankton olduğunu yani sabit yaşayan baktetiler olmadığını söylüyor, suda gezen birçok bakteri türü olduğu bir gerçek sonuçta. Tabii Reef.edu da yanılıyor olabilir. Makaledeki bakteri türlerini sen kısa bir araştırma ile çözebilirsin.

  Kumun oynanması, bir tortu veya bakteri kolonisinin zorlama ile suya dağıtılmasına verilen olumlu tepki, dağılan inorganik yüklü tortu veya gazlardan vs olabilir.
   
 17. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.179
  Yer:
  Bursa
  Halil sağolsun bana o makaledeki üründen (reef-bugs) numune getirdi, fakat mercanım yok, dolayısı ile bulguları gözlemleme şansım da yok. Herneyse durumum itibarı ile PS önünde kullanacağımdan NAC7 bunları rahat toplar diye düşünüyorum.
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 18. Okurt

  Okurt

  Mesajlar:
  2.325
  Yer:
  Balıkesir
  Yıkıkzeo işe yarıyor, bekleneni yapıyor. ben tankımda olumlu gelişmeler gördüm. Tankımda yosunlanma çok çok azaldı sadece üst kısımda ışığın en yoğun olduğu yerde az miktarda yeşil kısa algler var pek problemim yok onlarla hermite ve tange gıda olmakta onlarda. Tabi bu arada DIY bir bakteri besini kullanmadım değil onunda faydası olduğuna inanıyorum.

  Temel abinin daha önceki yazılarında da bahsettiği gibi Dünyanın en kaliteli en emici zeolitlerinin çıktığı ülkelerden biri Türkiye. Bu kaynağı iyi değerlendirmek gerekiyor.
   
 19. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.179
  Yer:
  Bursa
  Özdemir bey kırmızılar çoğalıyor değil mi ? Bir sonraki hasatınızı bekliyorum :)
   
 20. Okurt

  Okurt

  Mesajlar:
  2.325
  Yer:
  Balıkesir
  Özelden adresi alayım :)
   

Sayfayı Paylaş