1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

ZeoLife Akvaryum Zeolit

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 11 Ekim 2012 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryum zeolit kullanımı hakkında az çok bilgi sahibi olan arkadaşlar vardır. Deniz akvaryumu veya tatlı su akvaryumlarında kullanılan zeolit kimyasal filtre malzemesi olarak işlev görür. Bildiğiniz gibi ahkam kesen de çok olunca ve benim de işim bu tarz alanlarda öyle olmaz böyle olur demek olunca ortaya akvaryum zeolit olan yıkıkzeo çıktı. Doğal bir malzeme olan zeolit türleri çok fazla çeşitliliğe sahip. Her bir çeşit farklı bir işlev üzerinde etkili.

Akvaryum Zeolit FiltreTürleri Çok Fazla Nasıl Fayadası Tespit edildi?

akvaryum zeolit yıkıkzeo.JPG

Birçok zeolit filtre akvaryumdan istenmeyenler yanında akvaryuma gerekli olanları da akvaryumdan uzaklaştırır. Element toplanması bunları başında gelir. Sadece Amonyak üzerinde etkiye indirgendiğinde ise, diğer birçok faydası iptal edilir. Deniz Akvaryumu Zeolit Nedir makalemizden zeolit faydalarını ve kullanım alanlarını takip edebilirsiniz. Son 1 aydır son derece aktif kullandığım ve kullanılan akvaryumlar oldu. Zeolit özel işlemden geçirilmiştir.:) Son derece memnun kalmakla birlikte, akvaryum su değerlerine hızlı ve düzenleyici yönde etkileri net gözlemlendi. Son günlerde sorun yaşayan ve bazı kayıpları olan 90*70*65 Durso Sump Sistem Deniz Akvaryumu Kurulumu konusundaki akvaryuma destek verilirken eklenen malzemelerden biri de akvaryum zeolit türüdür. Hızlı bir düzelme tepkisi akvaryum sahibi arkadaş tarafından bildirilmiştir, etkenlerden biri olduğunu düşünüyorum. Kullanıldığı diğer akvaryum ise Daha Yeni, Daha Sosyetik Deniz Akvaryumu Nasıl Uçurulur? konusundaki akvaryumdur.

zeolit kullanımı amonyak.JPG

Birçok farklı marka altında akvaryum zeolit malzemesi elbette piyasa da satılıyor. piyasadakilerin aşağı yukarı 500gr paketleri 25 Lira. Yıkıkzeo akvaryum zeolit maliyeti ise aynen 500gr ile kıyaslarsak yarısından daha düşük 1/3 maliyetine sahip. Yıkıkzeo akvaryum zeolit malzemesini tanıtmaktan mutluluk duyarım.

Akvaryum Portalı

eltes elektriks, barbs, Erdem. ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  2. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Hayırlı olsun Temel hocam.Ürünü raflarda kolayca bulabilirmiyiz?

3. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Bende Temel abi uzun zamandır böyle bir konu açmıyor diye yakınıyordum sonunda geldi.

Temel abi senmi satışa sunuyorsun o kısmı tam olarak anlayamadım :)

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Niye abi ********** bile bu işi yaptıysa sen arkanda yüzlerce kişiyle bu işi hayli hayli yaparsın :)

5. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Ellerine saglik Temel Abi.
    Sholdur tang kuyrugunu kim yedi, fotoda dikkatimi cekti...

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kimin ne yaptığına pek bakmıyorum Fatih, benim yolum ayrı.

Özkan yellow tang yaptı, çok azdı çok. Yellow tang balığını çıkardım bugün, takas yapıyorum kole tang ile.

BulentS bunu beğendi.
  7. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Bende de blue azdi ama birsey yapamiyor:)
    Yikikzeoliten yollasana abi:)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  8. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    hayırlı olsun Temel abi, yine amme hizmeti. :)

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Devam Erman, yıkıkzeo arka planında çalışan, araştıran, arge yapan arkadaşlara teşekkürler. Özel işlemden geçirdim.:)

10. Temel abi saygılar :) daha ne ürünler çıkacak kimbilir abi ellerine, ellerinize sağlık. Hobiye hizmet etmeye devam.. :portaliseviyoruz:

YIKIKTEMO ve Alparslan bunu beğendi.
  11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    +7.650 Kişi

Erdem. ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  12. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Merak etmeyin yeni bir buluş daha var ama henüz deneme aşamasında ?

13. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi ip ucu ver beyin jimnastiği yapalım...:koptum:

14. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    İp ucu yok sabırla beklemek var.

harfuzmani ve mangusta bunu beğendi.
  15. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran
    Sabır taşından dekor olurmu acep diye merak hasıl oldu bir anda garip...merakla sabır taşımı büyütüyorum :)

inifnity ve halilkocan bunu beğendi.
  16. cüneydbayramça

cüneydbayramça

Yer:
    bursa
    İsim:
    cüneyd bayramça
    Zeoliti herhangibir(fosfat,kömür gibi) reaktörün içinde kullanabiliyormuyuz.Kullanım ömrü,suyun akış hızı ve kaç litreye kaç gram koymalıyız acaba?

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Öncelikle şunu bilmek gerek.

Ben onu buldum, bunu yaptım, şapkadan kuş çıktı gibi ifadeleri yazıp ama altını boş bırakacak bir düşüncede de değiliz. Ben zamanında fikirlerimi açmayı burası yokken denedim ve boyumun ölçüsünü aldım.

Kısıtlamalı bölümde kendimizce tartışıyor, araştırıyor ve deniyoruz. Kimsenin kılına zarar gelmesin, kimse bunları alıp çıkar sağlamasın diye özen gösteriyoruz.

Şu bir gerçek, kim inanmış, kim kullanmış, kimin aklına yatmamış zerre kadar umrumuzda değil. Satılmıyor ve burada şu var, bu çıktı diyoruz...kıçı yiyen kullanır, paçası tutan ekler, yüreği olan inanır. Bunun dışında çok da tırt olduğunun bilinmesini isterim.

Ego tatmini mi? Evet, zaman geçirelim, faydamız olsun, uyanık hobiciler topluluğu yaratalım egosu.

Bu ülkede bu site var oldukça makyajla işler yürümeyecek, gerçekler yazılacak, hobici gerçek faydası olanı kullanacak. Burayı benimsemeyen gidecek kumda top oynayacak. İşlemden geçmiş zeolit, oturmuş akvaryumda 'amonyak' için zeolit boş işler. İşlemden geçirdik ve yazamıyoruz kisvesi var oldukça daha çok zeolit için reaktör alınır, daha çok birileri zeolit miktarı verir, daha çok birileri debi belirler.

Doğru seçilmiş ve işlenmiş Zeolitin doğal yapısı belli, akvaryumda neler yapacağı belli. Eğer zeolit üzerinde litre ve miktar yazıyorsa uzak durun, bunlar sadece bir kalıp işidir. Canlı yükleri, yemleme sıklığı ve miktarı, akvaryumda zeolite uygun neyin fazla olduğunu kimse bilemez. Hobici karar verecek, bilmiyorsa öğrenecek.

Fosfat ve karbon reaktör kullanımıyla işleme tabii tutulursa benim de gözlemim olarak daha faydalı. Zeolit aynen öyle ama zeolit bünyesinde bazı elementleri de tutar ve bir anda etki etmesini istemek manasızdır. Sump içinde kendi halinde bir file içinde gayet güzel kullanılabilir.

Saruman, Alparslan ve cimlikaya bunu beğendi.
  18. cüneydbayramça

cüneydbayramça

Yer:
    bursa
    İsim:
    cüneyd bayramça
    Temel bey elinizde varmı acaba varsa almam mümkünmü 1 kilo falan .

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Şu an bazı arkadaşlar denemek için istedi ve verildi. Doğal olarak hekese yetecek kadar yok. 1 kg zaten veremem, kendime bir miktar ayırdım. Bu şekilde verilen arkadaşların tecrübe dönüşlerini bekleyelim. Sonra tedarik ederken isteyenleri hesabın katarız.

Zeolit türü, yapısı, işlemi için açıklama yapamadığımız için üzgünüm, bu şekilde ne anlam ifade eder bu zeolit bence de tartışılır. Kısaca alamayacaksak ne yapalım diyen haklıdır, bir yol buluruz buna sanırım. Tam bilgi vermek hiç iyi olmaz sonuç olarak.

Alparslan bunu beğendi.
  20. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Akvaryumunuzun durumunu göz önüne alırsak, zeolitin faydalı olacağı şüphesiz. Özellikle amonyak patlamış olma riskini bertaraf eder.
    Canlıların durumunu göz önüne alarak, özelden adresinizi gönderirseniz elimdekilerden bir miktar göndereyim.

Sayfayı Paylaş