1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Zeolife Akvaryum Tecrübeleri Beyaz Masa

Başlığı 'Katkılar ve Kimyasal Filtreler' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 21 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Abi rica etsem yazar mısın lütfen....Hoşa gitmesi hiç önemli değil....Çok rica edeceğim

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ozan akvaryumu görmeden, ne işler yapılır bilmeden nasıl neden yazılır, bunu aklın alıyor mu? O yüzden bizim eve kur dedim mecazi olarak.

3. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Heee anladım abi...Kafa gitti bugün kusuruma bakma

4. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Ben bir kerer değiştirdim zeo'yu. Değiştirirken hem kendi tuttuğu hemde kayalardan gelen tortu, tanka gitti. 15 dk.ya açıldı tekrar. Sıkıntı olmadı. Bir deilk kullanımda ro suda durulamama rağmen su bulandı. Başka bir şey olabilir. Abi ne kadar zamandır değiştirmemiştin kaçırmış olabilirim.

5. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Kesin emin olmamakla beraber 2 ay tahmini

6. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Abi o zaman birbirini tetikleyip ps.nin taşması patlatmış olabilir. İçindeki pislikler tanka karıştıysa. Ne deyim her halukarda çok üzücü.

7. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Olabilir Yusuf...Sağol

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yüksek gözenek yapısı olan bir malzeme ve sakin yerde duran bir malzeme üzeri tortu tutar doğaldır. İlave olarak yeni malzemeyi eklerken güzel durulanmış olsa da bir miktar tozundan dolayı kısa süreli bulanma olur, bu karbonda da böyledir. Çakıl taşı formunda olan zeolit türleri ile kıyaslamak hatadır.

İlave olarak, dileyen herkes değil 2 ay, 22 ay sumpunda tutabilir.:)

9. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Bugün tank dünkü durumundan eser kalmamış bir şekilde şıkır şıkır....Zeolitin faydasının da %100 olduğunu düşünüyorum...Tabi dün kademeli bir şekilde 100 lt ye kadar su değiştirdim...Bundan sonraki aşama benim için yaklaşık 3-4 hafta zeolit kir tuttuktan sonra sumptan çıkarmadan çorabı mıncıklayarak tortu temizlemek olacak...Temel abinin dediğini yapacağım...Sonuçları paylaşacağım....Selamlar,saygılar

10. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Bu zeolit reaktörlerini inceliyorum, malzeme delikli bir tablanın üzerine oturuyor ve ortasından bir sap yapılmış, günlük olarak bu saptan tutarak melzemeyi temizleyin diyorlar ve bunun özellikle üzerinde durmuşlar.

bu arada 1 litre zeolit 300-400 litre suya.

1 litresinden geçmesi gereken saatlik su miktarıda 400 litre gibi bir değer vermişler.

11. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Özdemir abi onu bende gördüm eğer o sekilde kullanmak gerekiyorsa kesinlestirelim reaktör yapıyorum olmadı o sekilde yaparım.

Seyyar cihazdan online.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tüm kimyasal filtre malzemeleri reaktör kullanımı ile daha iyi verim verir. Diğer kullanım şekilleri işini yapar ama ideal debiye sahip reaktör faydalıdır.

Okurt bunu beğendi.
  13. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Peki reaktör icinde kararırsak mı karıştırmadan mı ?

Seyyar cihazdan online.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Karıştırma işi mekanik sistem kabiliyeti ile ilgili, yapılırsa güzel olur ama haftada bir reaktörü hafif sirkelemek bana zor gelmez.:) Tabii siz günlük karıştırmak gibi ileri düzey kullanımdan söz ediyorsunuz, Halil yapılırsa neden olmasın.:)

15. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Abi kin uğraşacak her gun haftada bi yeter.

Seyyar cihazdan online.

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Zeolife akvaryum zeolit malzemesini saatte 3.500-4000 litre gibi son derece yüksek debiye maruz bırakarak denedim. Normalde saatte 800 litre gibi bir debi ile kullanılması gerektiğini hatırlatırken, amaç burada yüksek debide su bulanması yapmadığını gözler önüne sermek ve aynı zamanda çıkış suyunu görmenizdir. Velhasıl olay budur.;)

Erdem. ve Alparslan bunu beğendi.
  17. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Temel abi sonuç şu anlama mı gelir yüksek veya düşük debi her halukarda iş yapıyor mu diyeceğiz ?
    Peki herhangi bir fark gözlemledin mi?

18. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Yavaş debi ile yapılırsa denitrifikasyon bakterleri için daha uygun bir yerleşim alanı sağlanmakta, yavaş debinin tercih edilmesi bakteri yerleşmesini kolaylaştırmak. Ama amaç zeolitin bu özelliği değilde kimyasal absorpsiyon özelliğinden faydalanmak ise ver suyu gitsin :) :)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yüksek debiyi verdim sadece gözlem için, yani malzemenin suyu bulandırması, dağılması söz konusu değil. Normalde düşük debi kullanılması daha iyi, Özdemir mesleği gereği zaten gerekenleri yazmış ve ekleyebileceğim ise, zeolitte bakterinin işi yok, amacı kimyasal filtrasyondur. Bu sonuçla Özdemir debi fark etmez diyorsa etmez ama yine de düşük debi tercihi rahat ettirir, bu tüm kimyasal filtre malzemeleri için geçerli.

Fark görecek bir durum yok Halil, sürekli çalışıyor ve su baya iyi durumda.

20. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bir sorum olacaktı zeolife hakkında. Benim şelale filtre 600 lt/s bu şekil filtrelerde de kullanılabiliyor mu? Yoksa sadece reaktör mü gerekiyor?

Sayfayı Paylaş