1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Zeolife Akvaryum Tecrübeleri Beyaz Masa

Başlığı 'Katkılar ve Kimyasal Filtreler' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 21 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. Abi öncelikle geçmiş olsun, tank yakın zamanda toparlar inşallah. Abi birde zeolit ne kadar zamandır sump'ta? Değişim yapsaydın daha iyi olmazmıydı?

2. Kızıldeniz Akvaryum

Kızıldeniz Akvaryum

Yer:
    MANİSA
    İsim:
    ilyas özden
    Abi nasıl yaa..Şaştım kaldım şimdi..N ekadar zamandır sumptaydı?Yaptığın işlem amonyağın patlaması için nasıl bu kadar etkili olmuş?
    Çok üzüldüm inan içim sızladı :(
    Abi varsa clearx kullan ardından prodibio kır derim acil..

3. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Valla arkadaşlar ne deseniz haklısınız...Yanılmayınca yenilme olmuyor...Kesinlikle değiştirseydim çok daha iyiydi Erdem...işte bazen insanın basireti bağlanıyor heralde...Toparlıycaz...yapacak birşey yok

4. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Ozan öncelikle geçmiş olsun.
    Özellikle senin gibi üstad mertebesini haketmiş kişilerden böyle patlamalar duydukça şaşırıyorum.
    Zeolife ı daha piyasaya çıkmadan önce ilk kullanan kişilerden birisin üstelik. Aylardır kullanıyorsun yani.
    Kullanım şeklini değiştirmek,fileyi yıkayıp tekrar koymak vb şeylere neden ihtiyaç duyulur anlamıyorum. Özellikle böyle bir memnuniyet varken.
    Ayda bir at yenisini koy. zaten kullandığımız 300 gr malzeme.
    Tekrar geçmiş olsun, en kısa sürede uğrarım yüzyüze tartışırız konuyu.

YIKIKTEMO ve ogurcay bunu beğendi.
  5. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Ozan Hocam inanki hem üzüldüm hem kızdım :confused:
    Senin gibi üstada yakışmamış bu hareket.Ben acemi halimle öğrenmiştim,Temel Abi kullanmadan önce bu konuda bas bas bağrınmıştı...

Neyse olan olmuş,tekrar geçmiş olsun.Umarım bir an önce düzelir tankın durumu

ogurcay bunu beğendi.
  6. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Aaaaaaaaa ozan abi geçmiş olsun. Tortu olayına dikkat etmek gerekiyor, ben hala tortu alıyorum tanktan, azaldı ama oluyor biraz yine. Demekki zeo'yu miladı doldumu direk çöpe atmak lazım filesiyle...

7. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Arkadaşlar hepiniz çok haklısınız...zaten ürüne birşey demiyorum....ve gene koydum yenisini...hata %100 bana aittir...dediğim gibi basiretim bağlandı heralde...Bazen böyle oluyor işte :(

8. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Balıklarına üzül ancak kendini üzme abi. Buryaya yazmanda ayrı güzel. Belki de bir çok hobiciyi kurtardın temo19

9. Ateş Billur

Ateş Billur

İsim:
    Ateş Billur
    Geçmiş olsun.Zeolitin ayda bir değiştirmenin ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkmış oldu..

Alparslan bunu beğendi.
  10. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Yani benim yaptığım gibi yapılıp kullanılabilir mi diyorsun abi?

11. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Ozan geçmiş olsun canım benim.

12. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Ozan bey çok geçmiş olsun.İnanın okudukca üzüntüden çenem kilitleniyor.Bende sizin durumunuza yakın bişeyler yaşadım.Temel hocam konuyu güncelledim görüşlerini yaz dediğinde aramızda yaptığımız konuşmalarda kullanımında benim hatam olduğu kararına vardık.Bana aynı parti üründen gönderip bu sefer sumpın içinde deneyip ona göre yazacaktım Ben takım kurulduğundan beri zeolit kullanıyorum.Ama markası falan belli olmayan,tankı yapan kişilerin bir poşete avuç avuç doldurup getirdikleri zeolitten.Periyodik bakımlarda eskisini çıkartıp yenileyerek kule içinde kullandım.Suyum inanılmaz güzeldi her zaman.Değerlerimde öyle.Onca ev yapımı yemlerle yeme alıştırma yapmama rağmen test sonuçlarım hep olumlu çıktı. Elimdeki zeolit bitince zeolife satın aldım.
    Benim konumdan takip eden arkadaşlar bilir dolap tadilatı için sumpı çıkarmamla başayan sorunlar zinciri yaşamıştım.Bunların başında su hiç bir şekilde berraklaşmadığı için acaba kulede duran rowa karbon,zeolit ve elyafı değişmediğimden (hatırlamıyorum çünkü) bakteri ölümleri yaşandığıydı.
    Tüm filtre malzemelerini yenileriyle değiştirip zeolifede yine daha önce kullandığıım gibi kulenin bölmelerine koydum.Ciddi boyutlarda su değişimi yaparak start up kırıp beklemeye başladım.Suda bulanıklık geçmedikçe su değişimlerine devam ettim.Yaptığım testlerde tüm değerler gayet iyiydi.Büyük boyutlarda su değişimi yaptığım için diatom başlangıcı olmaya başladı.En sonunda mercanları diğer tankıma aktarıp fişi çektim.
    Eski oluşumdan sadece kayaları kullanarak herşeyiyle yeniden kurulum yaptım.Filtre malzemelerini yine kendi kullandığım şekilde zeolife,rowa karbon ve elyaf olarak kuleye yerleştirdim.Ama su günler geçmesine rağmen hiç netleşmedi.Hep bulanık bir suyum oldu.Yeni kurulan bir tankta parmağınızı bile sokmadığınız göre yapılanları sorguluyorsunuz.Açıkcasıda hep kayalar bir önceki kötü oluşumdan emdiklerini salıyor diye düşünüyordum.Sonra kuledeki zeolife çıkarttım.Suda hemen düzelme olmaya başladı,şu an su yok gibi.
    Bendeki sorunun zeolife kullanımımın hatalı olduğu,kule içinde aşırı akıntıda değil sakin bir yerde kullanılması olarak belirleyip yeniden deneyeceğiz.

13. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Sağol abim....:)

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Şöyle; senin yaptığın uygulamayı neden yapalım yani anlamı yok ama isteyen istediği kadar da yapsın söz ettiklerinin olması mümkün değil. Kullanan herkes deneyebilir diyorum.

Bu aynen Yağmur'un durumu içinde geçerli. Önemli olan en doğru şekilde kullanıp verip almak, yüksek akıntı altına koymak, çıkarıp kaba sallamak, oradan alıp bir kapta daha temizlemeye çalışmak vb. niye yapılır bilmem ama kullanan arkadaşlar merak ediyorsa aynısını yapabilirler, en küçük bir olumsuzluk olmaz. Yeter ki gördüğünü yapanlar dürüst yazsın buraya, bakalım ne olacak?

Bana güvenip kullanan tüm arkadaşlar aynen deneme konusunda da güvenebilir.

15. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Bu tip malzemeleri kullanırken dikkat etmemiz lazım Yağmur...Çünkü bakteri tutuyorlar...Yüksek akıntı da bu faydayı sağlaması imkansız...Doğrusu sakin bir noktada kullanmak...15 senedir deniz akvaryumu bakıyorum...Şu yaptığımı yapmasın diye 100 kere yazmışımdır ama gel gör ki kendim yaptım...yani diyecek birşey bulamıyorum...Neyse önümüze bakacağız artık....sana da yeni kurulumunda sorunsuz günler dilerim....Selamlar

Sabah ki durumda 1 yellow tang,1 bristiltooth tang,3 chromis,1 flame hawkfish,1 purple fire goby kaybım oldu....Purple tangin mukozası zarar görmüş ama yaşıyor...Mercanlar mukoza saldılar...Şu an kayıp yok...Dediğim gibi bundan sonrasına bakıcaz

16. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Peki abi bendeki durum neden oldu sence?

17. Kızıldeniz Akvaryum

Kızıldeniz Akvaryum

Yer:
    MANİSA
    İsim:
    ilyas özden
    Abi kaç kez sumpda şaşırtmanın önünde çorapda duran zeoliti elimle mıncıklamışımdır...
    Ki bende en az 500 gr oluyor..Hiç böyle bşr şey olmadı..Bence başka bir şey tetiklemiş olabilir..
    Suyun rengi nasıl bu arada?

18. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Şu an cam gibi oldu tekrar

19. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Yaklaşık 100 lt su değişiminden sonra...zeoliti de yeniledim....sıfır koydum....hemen farketti

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryumunu bizim eve kur biraz göreyim 6 ay sonra yazarım nedeni ama neden çok hoşuna gitmeyebilir.

Ben net ifade ediyorum, kullanan herkes aynısını merak ediyorsa yapabilir ve lütfen yapın.:)

Sayfayı Paylaş