1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Zemin Nasıl Olmalı

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde lades tarafından 11 Mayıs 2017 başlatılmıştır.

1. lades

lades

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Cem Tunç
    Merhaba, bitkili akvaryum kurulumları anlatılırken bitkilerden bolca bahsediliyor ama zeminden, topraklardan yüzeysel bahsediliyor, bitkili veya paludaryumda kullanmamız gereken toprak kaç çeşit olmalı, ne kadar yükseklikte kullanmalıyız vs. açıkçası bir iki haftadır makul cevap bulamadım açıkçası, bahseden de, jbl nin şu kumunu kullan vs. yarım yamalak cevaplar veriyor. Yaklaşık şöyle bir bilgi topluyorum; en alta torf (ama ne miktarda kullanılmalı, tabi akvaryumun büyüklüğüne göre değişir tabiki ama bir yüksekliği olmalı), üstüne bitki kumu (miktar yine belirsiz), en üste de örneğin siyah hagen kum (ben siyah istiyorum, hagen olmak zoruda mı bilmiyorum,başka kum da olabilir,miktar yine belirsiz). Kimi de, hagen zaten bitki kumu, sade bitki kumuna gerek yok, torf ve hagen yeter diyor. Ne yapsam bilemedim, bulamadım, link de olabilir, teşekkürler.

Sayfayı Paylaş